Jaroslav Hašek I

9,4
20 ocen materiałów do scenariusza
Jaroslav Hašek I
Jaroslav Hašek jest jednym z najbardziej znanych czeskich pisarzy, a jego powieść "Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" to z pewnością najbardziej poczytna i najczęściej adaptowana do filmu czeska książka na świecie.
Już we wczesnej młodości sympatyzował z ruchem anarchistycznym, przejawiając niechęć do ustabilizowanego życia mieszczańskiego. Po ukończeniu akademii handlowej, zamiast zostać urzędnikiem, rozpoczął praktykę w drogerii. Nie pozostał jednak długo przy wyuczonym zawodzie - chwytał się rozmaitych zajęć, m.in. (podobnie jak Szwejk) handlował psami. W 1911 roku założył Partię Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa, której happeningowa działalność miała na celu ośmieszanie czeskiej demokracji (Hašek kandydował nawet z ramienia swojej partii na starostę Pragi).
W 1915 roku wcielono Haška do armii austriackiej i po "burzliwej" edukacji oficerskiej (wydalono go ze szkoły kadetów) skierowano go na front wschodni do Galicji. Jego kariera wojaka nie trwała długo - oddał się dobrowolnie do niewoli rosyjskiej, nie widząc żadnego sensu w walce za Austro-Węgry. Po wybuchu rewolucji październikowej wstąpił do Armii Czerwonej i na dobre związał się z ruchem komunistycznym. W 1920 roku wezwany przez Międzynarodówkę Komunistyczną powrócił do Czechosłowacji, gdzie po stłumieniu ruchów rewolucyjnych oddał się wyłącznie literaturze. Oprócz powieści o Szwejku, która przyniosła mu światowy rozgłos, Hašek napisał mnóstwo opowiadań i humoresek, w których ośmieszał system polityczny, biurokratyzację życia i kołtunerię mieszczaństwa. Kilka tych tryskających humorem opowiadań przeniesiono na ekran.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 kwietnia 1883

data śmierci: 3 stycznia 1923

miejsce urodzenia: Praga, Austro-Węgry, (obecnie Czechy)

dwukrotnie żonaty 1. Jarmila Mayerova (od 1910); 2. Aleksandra Lwowa (od 1920)
Hašek żył w bigamii. W 1920 r. ożenił się z Rosjanką Aleksandrą Grigorjewną Lwową, nie mając rozwodu z poprzednią żoną.
Oto przepis na grog odnaleziony w materiałach Haška, według którego -bohater jego wielokrotnie ekranizowanej powieści Szwejk - gotował ten trunek feldkuratowi Katzowi: "½ litra wody zagotować z 2-3 ziarnkami ziela angielskiego, 6–8 ziarnami pieprzu, 10 goździkami, dodać kawałek cynamonu, trochę skórki z cytryny, sok z całej cytryny i ½ kg cukru. Po zagotowaniu wlać 3 l białego wina, 1 l koniaku, zaraz zagotować, ale uwaga, żeby nie wykipiało! Ustawić na stole (pod ręką) zdjąć przykrywkę, unoszącą się parę zapalić i natychmiast przykryć. Na tym uroczysty obrzęd gotowania grogu się kończy. A jeśli ci ktoś powie, że masz dodać wanilii, to mu daj w pysk".
Ukończył gimnazjum, potem uczył się w Akademii Handlowej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

facecika i jego czeski dowcip.

W ogóle Czesi mają niezłe filmy i dobrych pisarzy :)))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones