Recenzja serialu

Tajemnicze złote miasta (1982)
Bernard Deyriès
Kenichi Murakami
Odile Schmitt

Naprawdę magiczny serial

Powstałe około 1980 roku anime w Polsce było emitowane na początku lat 90. Dla wielu osób "Tajemnicze Złote Miasta" to z pewnością pozycja legendarna, związana z wspomnieniami najbardziej beztroskich lat dzieciństwa. Nadszedł czas, aby zmierzyć się z legendą.

"Tajemnicze Złote Miasta" to historia trójki dzieci, które wyruszają w pełną przygód podróż po Ameryce Południowej. Towarzyszy im trzech hiszpańskich marynarzy ogarniętych gorączką złota. Razem starają się odnaleźć legendarne Złote Miasta. Akcja rozgrywa się w XVI wieku, a wykreowana rzeczywistość zdaje się zgodna z realiami epoki. Nie brak też elementów fantastycznych, związanych z osiągnięciami cywilizacyjnymi dawnych mieszkańców Nowego Świata. Po każdym odcinku widz ma przyjemność zobaczyć króciutki film dokumentalny związany z regionami, jakie odwiedzali bohaterowie oraz spotkanymi przez nich ludami.

Grafika w niczym nie przypomina anime, które są produkowane w tej chwili. Fani wielkich kolorowych oczu mogą się poczuć nieco zawiedzeni. Serial ma jednak bardzo ładną kreskę, przyjemnie się go ogląda. Uwagę zwracają zwłaszcza pięknie i nadzwyczaj wiernie przedstawione krajobrazy. Mimo że w tej chwili używa się znacznie bardziej zaawansowanych technik animacji, ta produkcja naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Kolejnym wielkim plusem jest niezapomniana wprost ścieżka dźwiękowa. Nic tak nie oddaje nastroju serialu, jak właśnie ta muzyka. Zapewne część osób, które oglądały go w dzieciństwie, nadal ją pamięta. Jeżeli nie, naprawdę warto do niej wrócić.

W polskiej telewizji serial był emitowany z angielskim dubbingiem i polskim lektorem. Dlatego wypadałoby napisać coś więcej na temat dialogów i samego doboru głosów. Co do tej drugiej kwestii nie mam żadnych zastrzeżeń. Głosy dobrane są naturalnie, raczej nie ma zgrzytów. Na pewno nawet dziecko nie miałoby trudności, aby ze stuprocentową pewnością rozszyfrować płeć postaci. A warto zauważyć, że dzisiaj nie zawsze jest to aż tak oczywiste. O polskim lektorze nie mam zdania. Po prostu jest. I podziękujmy mu za to.

Nie do pominięcia są niewątpliwe wartości edukacyjne, jakie posiada serial. W produkcji skierowanej do dzieci ta kwestia ma – przynajmniej według mnie – kluczowe znaczenie. Młody widz obserwuje rodzącą się między dziećmi przyjaźń i wpływ, jaki takie więzi mają na działania bohaterów. Przedstawiona w tym anime historia uczy również tolerancji i pokazuje, że w życiu są rzeczy ważniejsze niż bogactwo.

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że serial jest bardzo dobrą i wartościową pozycją dla dzieci. Złożoność fabuły i niebanalne, wyraziste postaci sprawią, że również starsze rodzeństwo i rodzice nie będą się nudzić podczas wspólnego oglądania. Co prawda "Tajemnicze Złote Miasta" od lat nie są emitowane w telewizji, ale wersja z polskim lektorem dostępna jest w Internecie. Warto poświęcić chwilę na znalezienie tej perełki.