PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=559539}

Śpiąca piękność

Sleeping Beauty
5,3 13 609
ocen
5,3 10 1 13609
5,4 7
ocen krytyków
Śpiąca piękność
powrót do forum filmu Śpiąca piękność

Nie chodzi mi tu koniecznie o fabułę, raczej o klimat tego filmu, sposób nagrywania, zdjęcia
itp.. Mam nadzieje ze ktoś wie o co mi chodzi ;)

ocenił(a) film na 10
Zohelka

Trudno wyczuć z tym klimatem, bo to, co dla jednego ma klimat bardzo podobny dla drugiego może mieć zupełnie inny. Jest to swoiste wyzwanie, ale spróbuję coś zaproponować. Widziałaś może "Shame"? Wydaje mi się, że jest coś podobnego w klimacie tych filmów. Poza tym może "The Human Contract", "Pachnidło", "Most artystów"? Odpisz proszę czy coś z tego widziałaś, bo jestem ciekawa :)
Mogłabym w sumie jeszcze zgadywać, aczkolwiek to będzie jeszcze dalej posunięte zgadywanie, ale zaryzykuję: "Code 46", "Oko obserwatora", "Wszystko dla miłości".

Eleonora

"Pachnidło" widziałam i również bardzo mi się podobało :)
Ale reszty które wymieniłaś jeszcze nie oglądałam, ale w takim razie napewno zobaczę, dzięki :)

A i nie wiem czy widziałaś film "Marzyciele" - właśnie on mi się jakoś tak bardzo kojarzy ze "Sleeping Beauty" jeśli chodzi o kolorystykę i klimat.

ocenił(a) film na 10
Zohelka

"Marzycieli" widziałam, ale nie przepadam za tym filmem. W dużej mierze ze względu na to, że to taki udawany bunt pełen hipokryzji. Takie "buntujemy się dopóki starczy nam na to kasy naszych starych". Takie totalnie przekłamane podejście. W każdym razie widzisz, to najlepszy przykład jak bardzo różne filmy różnym osobom wydają się podobne klimatycznie. To w takim razie mogłabyś też obejrzeć "Przekleństwa niewinności", jeśli jeszcze nie widziałaś, bo to z kolei mi się kojarzy z racji tych "Marzycieli" tylko jako lepsza (ale oczywiście według mojego gustu, bo może wręcz przeciwnie według Twojego) wersja dorastania i usiłowania wyrwania się spod skrzydeł rodziców, a i ogólnie świata.
Co do "Sleeping Beauty", to pomyślałam jeszcze, że mogłabyś spróbować obejrzeć film "Dzika Orchidea 2: Smutna opowieść o Blue" http://www.filmweb.pl/film/Dzika+Orchidea+2-+Smutna+opowie%C5%9B%C4%87+o+Blue-19 92-38701 . To historia o młodej dziewczynie, która zmuszona jest zacząć się prostytuować. Wiele zależy od tego czy lubisz filmy Zalmana Kinga (ja uwielbiam), bo to film typowo w jego stylu. Myślę, że można dopatrzeć się pewnych podobieństw klimatu czy samej tematyki obu tych filmów, więc może Ci się spodobać.

Eleonora

Wrócimy do zastanawiania się nad innymi filmami w podobnej formie? Mnie również w tym filmie urzekł sposób nagrywania, ruchy kamery. Zapomnijcie teraz o tematyce, bo co do tego Eleonora podała już ciekawe przykłady.

ocenił(a) film na 10
catsoup

Musiałabym sobie odświeżyć, by się upewnić, ale te filmy, które wyżej wymieniłam to tam nie chodzi o zbieżność tematu, bo zresztą tematyka "SB" jest dość niepowtarzalna, ale o jakiegoś innego rodzaju podobieństwa. Mógłbyś zobaczyć te propozycje - czy przypadkiem któraś z nich nie wyda Ci się pod tym względem podobna. Np. właśnie "Shame" - wydaje mi się, że jest podobnie kręcony w sensie ujęć. Aż jestem ciekawa jak byś to ocenił - czy jako podobne.

Eleonora

"Shame" zapowiada się ciekawie. Sam również jestem ciekaw swojej opinii. Mam nadzieję, że szybko znajdę czas na jego obejrzenie.

ocenił(a) film na 10
Zohelka

Zohelka, spróbuj jeszcze "A Single Man". To jest istne dzieło sztuki. Czy są jakieś podobieństwa poza tym, że jest to film jedyny w swoim rodzaju choćby właśnie ze względu na formę - sposób kadrowania, posługiwania się barwami, scenografię - trudno powiedzieć. No ale jest to na pewno coś bardzo, bardzo oryginalnego.

Zohelka

Oczy szeroko zamkniete ! Na pewno ci sie spodoba

ocenił(a) film na 10
Zohelka

Jeśli chodzi o duszny sterylny klimat i podobny sposób filmowania, to większość filmów Kubricka, zresztą SB jest dla mnie bardzo Kubrickowe.

ocenił(a) film na 6
Zohelka

Tylko bóg wybacza. Piękne zdjęcia i brutalny klimat.
Stoker jw.

Zohelka

Właśnie też szukam filmów podobnych, jedyne co mi przychodzi na myśl to Virgin Suicides choć jest to trochę dziwne podobieństwo, pewnie nie każdy się ze mną zgodzi. Co do sposobu pokazania intymności może Życie Adeli, choć tam jest bardziej wprost, ale jednak w pewien prywatny, subtelny sposób.

ocenił(a) film na 10
Zohelka

Ja tu podrzucę jeszcze tytuły: "Śmiertelna cisza" http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Amiertelna+cisza-2005-120894
oraz "W ciszy" http://www.filmweb.pl/film/W+ciszy-2005-153163
(zbieżność z tą ciszą przypadkowa :) )

ocenił(a) film na 3
Zohelka

SHREK

ocenił(a) film na 7
elektroneuronowa

może mało podobny, ale też z pewnym swoistym klimatem "Drive"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones