PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104413}

Święta góra

The Holy Mountain
7,7 13 987
ocen
7,7 10 1 13987
7,8 9
ocen krytyków
Święta góra
powrót do forum filmu Święta góra

Banał

ocenił(a) film na 3

Z wielkim trudem obejrzałem film do końca, film bardzo mnie zmęczył. Film wydaje mi się strasznie płytki, środki wyrazu zastosowane przez reżysera najczęściej bardzo BANALNE. "musicie pozbyć się dóbr materialnych" - Ludzie siedzący przy stole i palący swoje dolary... No proszę, może by tak jakąś metaforę?
Wszak w założeniu jest to film surrealistyczny, ale zdaje się, że treść fabuły nijak udało się surrealistycznie zrealizować. Wszystko zostało umieszczone w absurdalnym świecie (nic w tym złego) pełnym mechanicznych wagin i ludzi zobojętniałych na okrucieństwo, posypane szczyptą "zmixowanych" symboli religijnych. Na koniec miałem wrażenie, że jakakolwiek zrealizowana po macoszemu fabuła stanowił pretekst dla reżysera do zrealizowania serii skrajnie odrealnionych scen z niewiadomych przyczyn (nie będę snuł domysłów na temat kondycji psychicznej reżysera).

ocenił(a) film na 10
Kiv_Vilth

Fabuła się nie liczy w takich filmach. One bazują na obrazie, a film Jodorowskiego poraża. Nie wiem czy dobrze oglądałeś, ale te skrajne sceny (z zabiciem przez złote monety czy kastracja) oznaczały poszczególne wizje śmierci, więc sielankowo być nie mogło.

ocenił(a) film na 9
Kiv_Vilth

no widzisz... nie każdy musi lubić filmy tego pokroju

ocenił(a) film na 8
Kiv_Vilth

Tu jest dużo więcej niż "musicie pozbyć się dóbr materialnych".
Zwróć uwagę choćby na to że następna po scenie z paleniem dolarów - i dużo ważniejsza - jest scena, kiedy ludzie przy stole palą swoje wyobrażenia. Zastanów się, co ona znaczy, bo ona jest kluczem do całej reszty filmu, a w szczególności do zakończenia, które podaje jak na dłoni całe przesłanie.

ocenił(a) film na 8
Kiv_Vilth

Ten film jest przesiąknięty symboliką okultystyczną i posiada bardzo głęboki przekaz - święta góra to metafora wielkiego dzieła. Jeśli chociaż nie interesujesz się tą tematyką (nie mówiąc nawet o praktyce), to prawdziwy przekaz tego filmu może być dla ciebie banalny i spłycony. Nie zmienia to faktu, że nawet wtedy, film ten jest niezłą ucztą dla oczów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones