PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104413}

Święta góra

The Holy Mountain
7,7 14 004
oceny
7,7 10 1 14004
7,8 9
ocen krytyków
Święta góra
powrót do forum filmu Święta góra

Symbole, ezoterykę, odniesienia do mistycyzmu. Ale próbować ocenić ten film w skali od 1 do 10
to jak próbować ustrzelić chmurę ze śrutówki.

W skali od "co ja tu robię" do "ja pier****" oceniam go na "nosz kurde rzeczywiście".

23kulpamens

Myślę, że poeta miał na myśli, to co mieli na myśli bitnicy, czy później hipisi. Głównie są to idee zaczerpnięte z Zen i hinduizmu, ale nie tylko. W skrócie: kult indywidualizmu, samodoskonalenie duchowe i samozbawienie (sprzeciw dla wiodących religii monoteistycznych), nonkonformizm, kontestacja mieszczańskich wartości, konsumpcyjnego stylu życia, wyzwolenie od zniewolenia cywilizacją i jej przejawami, od ziemskich namiętności, które są źródłem cierpienia, a nie są w stanie dać człowiekowi spełnienia - człowiek będzie miał więcej i więcej, ale nigdy nie będzie miał dosyć, i myślę, że jeszcze w pewnym sensie jakby powrót do dzieciństwa i autentyzmu, wyzwolenie od konwenansów i wpływu kultury (kontrkultura), życie chwilą, czystą miłością, etc. Sporo mądrych rzeczy, w które ludzie obecnej ery już nie wierzą.

witcucumber

Gwoli uściślenia, cenię ideologię hipisów za odrzucenie konsumpcjonizmu, materialistycznej i technokratycznej wizji świata i za zwrócenie się w stronę natury. Z drugiej strony to totalny synkretyzm, gdzie wszystko jest pomieszane, odzwierciedlający wyobrażenia na temat tradycji pogańskich, orientalnych, egzotycznych, kabalistycznych, magicznych, okultystycznych i gnostyckich wziętych z rytuałów masońskich. I to doskonale widać na filmie. Widać tam też dobitnie sprzeciw wobec Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu, Jodorkowsky pokazuje je jako skomercjalizowane i konformistyczne. Chodzi o to, że odrzucamy wartości naszych rodziców, uciekamy z domów, zakładamy samowystarczalne komuny, żyjemy skromnie w lepiankach z tego co zasadzimy i raczymy się wolną miłością. Sprzeciwiamy się światu pokolenia rodziców, nacechowanym rasizmem, nietolerancją, rygoryzmem, przemocą i wysyłaniem nas na ich wojny (Korea, Wietnam). A dlaczego hipisi byli tak genialnie oczytani, tworzyli cudowną sztukę, genialna muzykę? Narkotyki? To nie kwestia wpływu narkotyków, bo dzisiaj ćpa się tyle samo, albo i więcej. Ponieważ pochodzili z wyższych warstw klasy mieszczańskiej, z bogatych domów, i większość zdążyła odebrać dobre wykształcenie. A Jodorkowski był głosem tamtego pokolenia, przelał na ekran ideały, światopogląd i dążenia hipisów, wszystko w metaforycznej, ale dosadnej symbolice. Naprawdę symbolika w tym filmie jest tak dosadna, że film jest banalnie prosty w odbiorze i nie jest nadęty, czy przeintelektualizowany co jest na plus.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones