PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98436}
7,1 273
oceny
7,1 10 1 273
6,8 4
oceny krytyków
Żuławski o Żuławskim
powrót do forum filmu Żuławski o Żuławskim


Wywiad z Andrzejem Żuławskim, przeplatany fragmentami jego filmów. Powstał tuż po polskiej premierze WIERNOŚCI, które to wydarzenie oglądamy we wstępie. Później następuje część właściwa, czyli rozmowa w domowym zaciszu, którą czasami przerywa pojawienie się żony (Sophie Marceau) bądź małego synka Żuławskiego.

Najwięcej usłyszymy o polskich projektach - TRZECIEJ CZĘŚCI NOCY, DIABLE, NA SREBRNYM GLOBIE i SZAMANCE, kariera zagraniczna potraktowana została dość ogólnikowo. Trochę szkoda, zwłaszcza że na świecie najbardziej znane są filmy nakręcone przez reżysera we Francji. W tamtejszej kinematografii jest on znaczącą postacią. Na tyle, że zrealizowany dla polskiej TV dokument Skocznia doczekał się tam wydania DVD (pt. ZULAWSKI PAR ZULAWSKI).

Dla fanów jest to prawdziwa kopalnia informacji. Żuławski uwielbia opowiadać o sobie, o swoich filmach, o innych ludziach i otaczającej nas rzeczywistości. Czyli praktycznie o wszystkim. Dowiemy się między innymi, w jakich okolicznościach trafiły na półki DIABEŁ i NA SREBRNYM GLOBIE, jaka jest geneza aktorstwa filmowego, czym jest kino (to troszkę zdradziłem w temacie postu). W niektórych bezkompromisowych wypowiedziach Żuławskiego - np. o Kościele Katolickim - ujawnia się jego dziki, wybuchowy temperament, tak charakterystyczny dla reżyserowanych przez niego filmów.

Niewątpliwie bardzo przyjemnie się słucha tak elokwentnego artysty. Aż szkoda, że czas trwania wywiadu to niecałe 50 minut, chciałoby się jeszcze pół godziny więcej. Oczywiście zawsze sięgnąć można po uzupełnienie, czyli wydaną w 2004 roku książkę OPĘTANIE, zawierającą obszerny wywiad z reżyserem, kilka artykułów krytycznych i piękną kolekcję zdjęć.

Dokument od czasu do czasu przypominają stacje TV, można też szarpnąć się i zamówić DVD z Francji (!). W najbliższym czasie zostanie zaprezentowany na wrocławskim festiwalu Nowe Horyzonty (17-27.07.2008), w ramach retrospektywy Żuławskiego. Prawdopodobnie z rzutnika, ale i tak nie zamierzam przepuścić tej okazji!



Vuzz

gdzie mogę dostać ten film?




Vuzz

Marceau nigdy nie była jego żoną.


Najbardziej zaciekawiła mnie scena,gdy Sophie zabiera ich synka z pokoju, po czym Żuławski odwraca się na krześle w stronę okna.Przez moment widzimy go zamyślonego, smutnego.Nie jest tajemnicą, że rozstali się niedługo po premierze "Wierności".To była zapowiedź późniejszych wydarzeń.

Słyszałeś o tym, że syn p.Andrzeja szuka sponsorów do jego nowego projektu? Mam nadzieję, że wreszcie dojdzie do realizacji( i zagra w nim pewna aktorka,choć to mało prawdopodobne;) ).

ocenił(a) film na 9
jestem_piatym_elementem

Tak, w pewnym momencie Żuławski nawet mówi, że wcześniej czy później ten związek musi się rozpaść. Szkoda...

Natomiast Xawery wyrasta na jednego z najciekawszych i niepokornych polskich reżyserów. Kto by pomyślał, że to on będzie promotorem ojca, a nie odwrotnie? Trzymam kciuki za realizację projektu!!!

Vuzz

I co cicho w kwestii tego projektu?

ocenił(a) film na 7
jestem_piatym_elementem

Minęło kilka lat, a jak wiadomo czas wiele zmienia. Tu konkretnie dostępność - dokument leci w kółko na Alekinie i w końcu się zdecydowałem obejrzeć, nawet bardzo ciekawy, choć samego reżysera nie trawię, już chyba bardziej jego filmy. Chociaż też słabo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones