PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34751}

Życie jest cudem

Život je čudo
7,6 12 001
ocen
7,6 10 1 12001
7,5 8
ocen krytyków
Życie jest cudem
powrót do forum filmu Życie jest cudem

Ostatnia scena

użytkownik usunięty

Nie rozumiem ostatniej sceny, gdzie ucieka na oślicy z Sabahą. Najpierw próbuje się zabić kładąc na torach, a potem odjeżdża szczęśliwy? On ją odnalazł? Jak?

ocenił(a) film na 8

Nie sądzę, by należało odbierać to zbyt dosłownie. Może to taka metafora, by by upartym tak jak ten osioł w dążeniu do celu. To w końcu Kusturica, a on lubi takie symbole.

ocenił(a) film na 9

Luka wsiada do drezyny i ją rozpędza. W pewnym momencie zauważa jadący równolegle do jego toru (ale niżej) pociąg. Wie, że pociąg musi pokonać dłuższą trasę (?) i że w pewnym momencie oba tory się łączą. Drezyna staje na końcu tunelu, i kiedy Luka słyszy nadjeżdżający pociąg gładzie głowę na szynie. W tym samym czasie zakochana oślica która próbuje popełnić samobójstwo staje na torze i tym samym ratuje Luce życie. Luka podbiega do oślicy i przytula ja, całuje i po chwili widać że coś przyciąga jego wzrok. Można się domyśleć że zauważył Sabahe, która albo jechała w tym pociągu,bądź uciekła od swoich i wracała piechotą do Luki.

A film ? Dla mnie rewelacyjny pod każdym względem. Zdjęcia, klimat, muza, teksty. Nawet zwierzęta w tym filmie są świetnymi aktorami.

"....powiedziała: Kup mi te winogrona a będę twoja. Kupiłem te winogrona (...), a ona wzięła mnie za rękę i zaprowadziła na siano. Jakże to siano pachniało. Sam zapach zachęcał ...
-Przejdź do rzeczy.
-Tylko nie wiem jak się kulturalnie na to mówi..
-Uprawialiście miłość.
-No właśnie ja uprawiałem a ona jadła winogrona.Rozczarowałem się fundamentalnie."


O znajomku który w Rosji przeleciał pingwina - nie wspomnę :-D

ocenił(a) film na 10
mirc

co do pociągu i drezyny - tory tam są poprowadzone takimi serpentynami, że po prostu jechali naprzeciwko siebie (Luka i pociąg). Film kręcony był na rzeczywiście istniejącej linii kolejowej łączącej Serbię z Bośnią, i także najbardziej spektakularny odcinek koło Mokrej Gory jest obsługiwany przez kolejkę turystyczną (tzw. ósemka szargańska - bo jak narysujemy wszystkie tory, to właśnie ósemkę one utworzą) - przy okazji zatrzymującą się także przy stacji w której mieszkał Luka, gdzie na bocznym torze stoi Trabant, którym Luka jeździł do miasteczka.

ocenił(a) film na 9

Nieszczęśliwie zakochana oślica jest symbolem miłości Luki i Sabahy- wydawałoby się, że w ostatecznym rozrachunku miłości również nieszczęśliwej co przejawia się z chęci popełnienia samobójstwa przez bohatera. Z drugiej strony tunel oraz tory kolejowe mogą być metaforą przełamania wszelkich granic- również narodowościowych i etnicznych, które po dziś dzień w tym rejonie Europy są wciąż żywe. Szczęśliwy Luka wraz ze swoją ukochaną wyjeżdżają z ciemnego tunelu na szczęśliwej oślicy ku lepszemu życiu, w pokoju, bez nienawiści i wojen. Może to takie banalne, ale oślica ratuje Lukę jakby chciała przez to powiedzieć, że miłość zawsze zwycięża.

ocenił(a) film na 9
slash89

Moje pierwsze wrazenie nie bylo tak optymistyczne. Ten osiol symbolizowal raczej nieszczesliwa milosc (to chyba nawet w filmie jest powiedziane). Muzulmanie zanim strzelili do Sabahy nazwali te pare Romeo i Julia, dlatego tez pomyslalam, ze on tam jednak zostal przejechany, ona tez zmarla i zjednoczyli sie po smierci- jak rzeczeni szekspirowscy ( o nim tez przeciez byla mowa) kochankowie, tez ze swasnionych rodow. Zwroccie tez uwage na tytul filmu. W konwencji Kusturicy taki koniec bylby bardzo na miejscu. Ale to tylko taka moja tragiczna interpretacja. Mysle, ze jednak pociag z sabaha bylby faktycznie zbyt banalny. To czasowo sie nie zgadza bo to bylo zaraz po powrocie milosza do domu, a przeciez sabaha w tym momencie w slym stanie byla transportowana przes ck samochodem do domu.

ocenił(a) film na 9
flyfinka

Edit:
* zwasnionych rodow (grup etnicznych)
*zlym stanie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones