PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33128}

Życie za życie

The Life of David Gale
7,8 108 491
ocen
7,8 10 1 108491
7,0 10
ocen krytyków
Życie za życie
powrót do forum filmu Życie za życie

Świetny !

ocenił(a) film na 9

Szczerze powiedziawszy nie spodziewałam sie takiego zakończenia :)
Trochę tylko nie rozumiem, dlaczego kowboj nie mógł wyznac wszystkiego chwil,e przed egzekucją ?
Jeden z niewielu filmów, gdzie główny bohater umiera...
Rewelacja film

ocenił(a) film na 8
Majkaa607

SPOILER!
Nie wiem czy pamiętasz, ale była taka scena w filmie jak Dr David Gale rozmawiał na antenie tv z jakimś politykiem, który miał wpływ na zniesienie kary śmierci. Główny bohater chciał go do tego przekonać, a ten się nie dał i powiedział: "Popieram karę śmierci, bo czy zna pan jakiś przypadek, w którym oskarżony został niesłusznie poddany takiej karze, bo był niewinny?". I Dr David Gale w tym momencie zamilknął... dlatego wg mnie ten pomysł z morderstwem miał udowodnić, że kara śmierci jest złem koniecznym, bo kto wie czy nie zostaje wykonywana na niewinnych ludziach? Można powiedzieć, że główni bohaterowie zginęli dla udowodnienia tej teorii. Gdyby ten kowboj wyjawił prawdę przed egzekucją, to myślę, że po wykonaniu kary ta sprawa przeszłaby bez echa i nie osiągnęłaby takiego rozgłosu jak w tym przypadku...

ocenił(a) film na 9
shameka86

Racja. Wiesz może, czy ten film ma jakieś oparcie na faktach ?

ocenił(a) film na 9
Majkaa607

Hej, właśnie obejrzałam film i powiem Wam że jestem w lekkim szoku, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na początku uwierzyłam w bajeczkę reżysera o tym, że oni walczą o zniesienie tej kary, a potem dostrzegłam, że osoba która na początku nie wierzyła w niewinność Gale'a (reporterka) sama dała się w to wszystko wciągnąć. Szczerze to sama uwierzyłam, że jest niewinny... chociaż nie mogłam zrozumieć jakie pobudki miała Constance żeby zrobić coś takiego, no ale tłumaczyłam sobie to jej chorobą. W końcówce filmu doszło do mnie to jaka głupia jest ludzka naiwność i to jak łatwo można ją oszukać.
Oni (Constance i Gale) też ewidentnie to zrobili, oszukali setki tysięcy ludzi- ale być może po to aby udowodnić idee zniesienia kary.
Tylko nasuwa się pytanie: Czy to było warte ich życia skoro kary nie zniesiono?
Jak dla mnie jeden z lepszych filmów jakie oglądałam, mimo moich uprzedzeń co do Winslet.

I odpowiadając na pytanie koleżanki: Film nie jest oparty na faktach to wymysł reżysera.

ocenił(a) film na 9
Wiolcia90

Dzięki za odpowiedz :)

No właśnie, Constance prędzej czy później i tak by umarła, ale Gale miał syna dla którego mógł żyć :) No cóż chcieli poświęcić się dla życia wielu innych niewinny7ch ludzi, nie wyszło. Podziwiam to, jak wszystko dokładnie zaplanowali :) Musieli tez przecież wiedzieć, że reporterka będzie na tyle sprytna, że do tego dojdzie :) nie pomylili się.

ocenił(a) film na 9
Majkaa607

Tylko po co Gale chciał, żeby reporterka mu pomogła? Chciał pokazać synowi, że umarł dla propagandy która w ogóle nie osiągnie celu?
Może jak obejrzę go drugi raz umysł mi się trochę oczyści ;D

ocenił(a) film na 9
Wiolcia90

tak, chciał żeby udowodniła, że był nie winny :)

ocenił(a) film na 9
Majkaa607

Wiem, że chciał żeby udowodniła jego niewinność. Tylko, że on wcale nie był niewinny ot co.
Więc to wszystko trochę porąbane, ale ważne że dobre.

ocenił(a) film na 9
Wiolcia90

Po tych dyskusjach musiałam zwiększyć swoją ocene :P chociażby za to, ile daje do myślenia ten film....

ocenił(a) film na 10
Majkaa607

Był niewinny bo ona popełniła samobójstwo (świadomie, ku WŁASNYM przekonaniom), nikt jej nie zamordował! We wcześniejszym poście ktoś napisał że zgineli żeby potwierdzić teorię, ale ta teorii była ich ideą dla której poświęcili CAŁE życie. Wykład Davida na początku filmu, gdzie mówi że najważniejsze są ideały, a nie pragnienie ...mówi: liczy się uczciwość, współczucie, racjonalność a nawet poświęcenie ( z akcentem na poświęcenie). Podsumowując myślę, że fabuła filmu został doskonale zrealizowana, a co najważniejsze zmusiła każdego z odbiorców do przemyślenia naprawdę istotnych spraw, które każdy musi sam przemyśleć. Mam nadzieje, że śmierć głównego bohatera nie poszła na marne...

ocenił(a) film na 8
tomassson

Inaczej rozłożyłabym akcenty w tej interpretacji. Czynem w kuchni Constance i David popełnili podwójne samobójstwo (Gale'a odroczone w czasie) i macie odpowiedź dlaczego kowboj milczał. Nie było żadnej zazdrości, którą Bitsy zasugerował Gale, a jedynie zmowa. Constance umierała z powodu białaczki, jej ciało poddawało się stopniowej degeneracji, wszyscy rozumieją, że mogła chcieć to przerwać. A czy nie w analogicznej sytuacji jest Gale? Jego degeneracja dotyczy w wymiarze czysto społecznym - traci pracę, reputację, rodzinę, całe swoje dotychczasowe życie i mamy dość wyraźnie zarysowaną sugestię, że już tego nie odzyska (choćby przestał pić... czy ktokolwiek wierzy, że piękna była żonka byłaby bardziej skłonna sprawić, by utrzymywał regularne kontakty z synem?). I w takim momencie (śmierci, choć w zupełnie innym wymiarze) połączyła ich namiętność, seks. Więc dlaczego Constance nie miałaby być tą osobą, skłonną uwierzyć, że w obliczu spotykających go okoliczności, Gale ma ochotę skończyć ze swym życiem? Skłonną uwierzyć i zaakceptować. Śmierć zaś następnie wykorzystują dla ideologii. W przypadku Davida dodatkowo jeszcze dla oczyszczenia (wręcz wybielenia, "wczoraj gwałciciel, dziś męczennik") nazwiska, już nie dla niego samego.
Jak cykuta wspominanego w filmie Sokratesa. Jedno i drugie zostało na śmierć skazane - Constance przez chorobę, Gale przez społeczeństwo. Nie mogąc jej umknąć wybrali po prostu rodzaj i wykorzystali. Filozofowie są co nieco trzepnięci

Dicta

a ktoś mi powie o co chodziło z tymi pieniędźmi? pod koniec kowboj pojechał gdzieś za granice z nimi i podłożył pod drzwi jakieś pary, w tej walizce była pocztówka od Berlin, ze zrobiłaby wszystko....nie za bardzo rozumiem o co chodziło z tą kasą :/

agnostoska

ta para to jego ex w hiszpanii.
za wywiad gale dostał kasę, która trafiła do prawnika. ten dał ją kowbojowi, który musiał opuścić kraj, bo ujawniona taśma była dowodem na to, że dopuścił do samobójstwa, że był w zmowie. przy okazji dostarczył ją ex-żonie. kartka od studentki ma oczyścić go z pierwszego zarzutu jakoby ją zgwałcił, gdyż jak sama pisze "zrobiłaby wszystko". przesyłając te pozdrowienia z san francisco śmieje mu się w twarz (wywalili ja z uczelni, ale się odegrała). dzięki temu gale umiera tak jak chciał, nie jako gwałciciel i morderca. tak mi się wydaje :)

ocenił(a) film na 8
Wiolcia90

Za udzielenie wywiadu otrzymał pieniądze, które później wysłał swej żonie .... Jak mniemam po to aby zapewnić przyszłość swojemu synowi

ocenił(a) film na 8
spider14

no a sama sprawa studentki z ktora wyszlo ze sie przespal? (wczoraj jak lecialy pierwsze r eklamy to wyszlam i wrocilam dopiero jak rozmawial z constance i ona pytala czy sie zabezpieczyl, a ostatnia scena przed reklamami to jakas impreza, wyszedl z domu i zostawil syna pod opieka opiekunki, a na imprezie rozmawial z ta studentka, nie wiem co sie dzialo pomiedzy :/)

ocenił(a) film na 8
aanniiaaaa

na tej imprezie studentka uwodziła Gale'a - skutecznie... studentka chciala żeby ją gryzł, a sama go drapała ( pod paznokciami został jej, jego naskórek) w ten sposób miała dowody aby oskarżyc go o gwałt...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones