PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10019717}

Życzenie

Wish
5,5 7 583
oceny
5,5 10 1 7583
5,8 8
ocen krytyków
Życzenie
powrót do forum filmu Życzenie

Kiedy mierna postać złoczyńcy jest jednocześnie najlepiej napisana, to nie jest dobrze -niestety laurka na 100-lecie Disneya trochę jakby nie wyszła. Złoczyńca, który zaczyna jako ledwo moralnie szary, staje się zły, a najgorsza rzecz jaką zrobił to -fanfary proszę- zniszczenie może z pięciu życzeń, wypada dosyć blado na tle innych złoczyńców Disneya (patrz: Skaza, który dosłownie zabił swojego brata, i wiele innych). Jednowymiarowe postacie, których imion przez brak osobowości nie sposób zapamiętać, główna bohaterka, która nie przechodzi żadnej przemiany, wszechmogąca gwiazdka, która w chwilach opresji nie robi nic, i bezsensownie przetłumaczona główna piosenka jako wisienka na tym miernym torcie. No i wycieranie sobie mordy nostalgią, czyli odwołania do pozostałych bajek co chwilę (Zaplątani, Śpiąca Królewna, Piotruś Pan, Bambi i inne) wyraźnie podkreśliły, że film nie posiada własnej osobowości, a jest kopią i miksem wszystkich kultowych bajek jakie powstały wcześniej. Długo by pisać, ale można to podsumować tak: życzę sobie by Disney powrócił do korzeni, i znów przynosił nam wspaniałe, poruszające produkcje oparte na dobrych historiach.

ocenił(a) film na 8
vilcha

Moim zdaniem, złoczyńca jest tutaj wampirem, który żywi się mocą powierzonych mu życzeń.
Piszesz, zż nic złego nie zrobił, moim zdaniem, zbudował sobie całe społeczeństwo oddanych Mu i bezwolnych poddanych - zauważ, że Magnifiko odebrał swoim poddanym ( dobrowolnie ) ich największe marzenia, pragnienia, pozostawiając ich z obietnicą, że kiedyś je spełni. Nie powiedział jednak, że tak na prawdę spełni tylko wybrane z nich a 90% nie spełni w ogóle, mimo to, Ludzie byli mu ślepo posłuszni, bo pozbawił ich ambicji i wiary w to, że sami mogą dążyć do spełnienia własnych marzeń - jak mówi pierwsza piosenka, zbudował sobie "królestwo bez wad" w którym był największym i jedynym celebrytom.
Dla mnie, przeciętniakiem było "Encanto", "Życzenie" podoba mi się o wiele bardziej, paradoksalnie, bohaterowie są tu ciekawsi, ciekawsza jest animacja i piosenki są bardzo dobre.

lelen_lis

Ale mieszkańcy sami oddawali mu te życzenia, co więcej przyjeżdżali do królestwa specjalnie po to. Nie wyglądali na zmuszonych, ani zastraszonych. Musieli się liczyć z tym, że ich życzenie może nie zostać spełnione. Zwłaszcza przy ciągłym napływie nowych ludzi do królestwa.

ocenił(a) film na 8
AleksandraFudali223

Oddawali ale liczyli na to, że kiedyś je spełni a kiedy okazało się, że Król nie ma zamiaru tego zrobić to główna bohaterka chciała, żeby im te życzenia zwrócił. Moja teoria jest w ogóle taka, że król czerpał swoją magiczną moc właśnie z tych życzeń i o ile na początku nie był zły i wierzył w to, co robi to tas moc Go zdeprawowała.

ocenił(a) film na 8
lelen_lis

Nie sądzę aby była zapomniana. Moja córka jest zachwycona, 2 razy obejrzała w ciągu 2 dni. A i dorosłym się bardzo podobała. Udany film. Proszę pamiętać, że Disney tworzy dla dzieci to im mają się ich filmy podobać.

lelen_lis

Ja trochę nie rozumiem postępowania króla. Dlaczego odmówił spełnienia życzenia dziadka? Jaki był tego powód, bo nie rozumiem? Tylko dlatego, że Asha ośmieliła się o to poprosić? I jakieś jego ściemnianie, jakie to jego życzenie jest groźne, choć wcale nie było. Potem - po co zajrzał do zakazanej księgi? Tego też nie rozumiem, jaki właściwie był tego cel. Już i tak był najpotężniejszym władcą, więc po co? No a co do poddanych - wiedzieli, że król spełnia tylko jedno marzenie w miesiącu. "Nie powiedział jednak, że tak na prawdę spełni tylko wybrane z nich a 90% nie spełni w ogóle" - powiedział, było jasno powiedziane, ile życzeń spełni w ciągu roku. Chyba 12? Zakładając, że mieszkańców było kilkaset lub kilka tysięcy, wiadomo, że nie spełni marzenia każdego. Wystarczy żeby taki mieszkaniec miał odrobinę rozumu i umiał dodawać :) Tak więc Asha rozpętała wielką aferę o nic, ratując świat, który nie wymagał ratowania, odbierając królowi marzenia, które ludzie dali mu dobrowolnie. Natomiast król przechodzi niezrozumiałą dla mnie przemianę i podejmuje niezrozumiałe dla mnie decyzje. Film podobał mi się przez pierwszą połowę, ale w drugiej połowie ilość nielogicznych zachowań zdecydowanie zmieniła to wrażenie na minus.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones