PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12135}
7,8 7 797
ocen
7,8 10 1 7797
7,8 13
ocen krytyków
Żywot Mateusza
powrót do forum filmu Żywot Mateusza

Jak rozumiecie zakończenie filmu? Dlaczego jest tak pesymistyczne?

ocenił(a) film na 10
arma

czy ja wiem czy pesymistyczne, popacz na to oczami Mateusza - z jednej strony w jego zyciu nie bylo miejsca dla Jana u boku Olgi, z drugiej zaś zdawał on sobie sprawe ze jest jakimś ciężarem. I to jedna z możliwych interpretacji.. zauważ jak dokońca nie jest to postać jednoznaczna kiedy przebija dno chce wołać Olge ale zaraz pozniej.. Ktoś inny może rownierz wychodzić z przekonania iż świat Mateusza w którym widział on w trafionym przez piorun dzrzewie koniec jednego z dwojga,wkońcu jakoś zakrólował. Jak mowie możliwości jest pare ale daleki byłbym od pesmymizacji tego pięknego i wrażliwego dzieła.

Goranos

Jeśli napisałam, że obraz ów był dla mnie pesymistyczny, nie miałam wcale na myśli, ze zły. Chodzi mi raczej o ogólną wymowę całości, która mnie akurat przygnębiła(chociaż może to za mocne słowo) i jednocześnie dała do myślenia. Chodzi mi o to, iż Mateusz chce żyć w zachwycie, chce coś przeżywać, zastanawia się nad tym co go otacza, chce zrozumieć dlaczego jego życie tak, a nie inaczej wygląda, ale przy tej całej swojej duchowości wydaje sie być człowiekiem głęboko nieszczęśliwym i bardzo samotnym.
Oglądając ten film nie miałam pojęcia, że jest oparty na norweskiej powieści, dlatego tym bardziej dziwił mnie smutek bijący z całości, nigdy wcześniej nie spotkałam sie w filmie polskim z tego rodzaju smutkiem i wyalienowaniem.

ocenił(a) film na 7
arma

Jest smutne, właściwie nie ma co się dziwić, trudno raczej było w tym wypadku o inne zakończenie... Wszyscy nie mogli być razem szczęśliwi...

ocenił(a) film na 10
_B_a_r_t_

SPOILERY!

Ja ten film odebrałem trochę bardziej alegorycznie, jako taką, powiedzmy, przestrogę. Że trzeba sobie życie wyważyc - aby nie popaśc w zbytni pragmatyzm (bo nie dostrzeże sie wielu pięknych rzeczy, które widzial Matis, czyli wiecie, natury, symboli, ptaków, znaków, etc.) ale żeby nie popaść w zbytni idealizm - nie pożądać czegoś co jest niemal niemożliwe do okiełznania (ptak), czy czegoś czego nie możemy, nie powinniśmy pożadać (wręcz namaclna i występna miłosc Mateusza do Olgi), ale również żeby korzystać z szans ktore mamy, ani życ ideałami (Mateusz zachwcye sie zakochaną parą przy sadzeniu drzew, ale sam boi sie 2 pięknych dziewczyn, podaje im fałszywe imie, etc). Matis nie wyważył tego, zbyt się "odsłonił", uwrazliwił, dlatego skończył tragicznie.

Taki troche polski Burton z tym ze chyba jeszcze doskonalszy;).

ocenił(a) film na 10
arma

Potrzeba odejścia w łagodny sposób, zanim wszystko się zawali? Jan próbuje zrozumieć Mateusza, ale Mateusz 'myśli o nim brzydko'...

ocenił(a) film na 7
arma

Według mnie, zakończenie można interpretować jako ostatni akt sprzeciwu wobec Jana i Olgi oraz zwyczajną próbę zwrócenia na siebie uwagi przez Mateusza. Główny bohater ma naturę dziecka - potrzebuje atencji innych, w szczególności najbliższej mu siostry. Uderza w dno łódki manifestując swój gniew, ale gdy zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje, nie próbuje wołać o pomoc. To zachowanie oraz wcześniejsze wypuszczenie z rąk ptasiego pióra mogą świadczyć o uświadomieniu sobie przez Mateusza, że nie jest już dzieckiem, a relacje pomiędzy siostrą i Janem będą nieustannie oddalały rodzeństwo od siebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones