PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=129789}

300 Spartan

The 300 Spartans
7,2 2 557
ocen
7,2 10 1 2557
300 Spartan
powrót do forum filmu 300 Spartan

Sam film miło się oglądało, ale jak słyszałem, że Sparta to kraj ludzi wolnych to prawie z krzesła spadłem. Przecież ówczesna Sparta była protoplastą większości nowoczesnych państw totalitarnych. W filmie mówi nic nie mówi się o tym, że stosunek ludzi wolnych (żołnierzy) do niewolników wynosił ok 1:50, a sytuacja w której to sam facet decyduje się na ożenek z kimkolwiek był nie do pomyślenia. Chłopcy nie wychowywali się wspólnie z dziewczynami, nie poznawali swoich żon - to państwo decydowało kto się z kim ożeni, a nawet po mariażu mężczyźni mogli spędzić czas z żonami tylko w nocy po to by spłodzić potomka. Dopiero po osiągnięciu 30. roku życia mogli wspólnie zamieszkać. Nie było w Sparcie pieniędzy, wolnego handlu, każdy musiał mieć dokładnie tyle samo i to samo. Tyle samo ziemi, taki sam dom, tak samo urządzony, taki sam strój, poglądy, zawód, przekonania etc. Państwo decydowało o wszystkim i nie mogło dojść do żadnych ustępstw w tym zakresie. Więc to nijak ma się do filmowego kraju ludzi wolnych :) Ale i tak przyjemnie się ogląda :)

ocenił(a) film na 7
dariusz_myk_2

Myślę, że trochę przesadzasz. Ze źródłami, przekazami historycznym jest tak, że tworzyli je ludzie, dlatego większość jest subiektywna i pisana na własną modłę. Aby wyrobić sobie obiektywną opinię potrzeba skorzystać z wielu źródeł i to spisanych najlepiej w różnych kulturach, np. żeby ujrzeć pełny obraz wojny Grecko - Perskiej trzeba zapoznać się też wizją przedstawioną przez Persów, jak to wyglądało z ich perspektywy. Wtedy zestawić różne spojrzenia i dopiero wyciągnąć realne wnioski. Dopiero wtedy mamy czyste spojrzenie na historię.

viatori

...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones