PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=475159}

Adam

7,3 27 293
oceny
7,3 10 1 27293
7,8 4
oceny krytyków
Adam
powrót do forum filmu Adam

Film przedstawia bardzo skrajny przypadek aspiego, u którego można dostrzec cechy autyzmu głębokiego. Według mnie, w tym filmie człowiek z zespołem aspergera jest przedstawiony w bardzo złym świetle.

Tak, to prawda, że mamy problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego przy rozmowie i lubimy mieć wszystko dokładnie zaplanowane, ale nie jesteśmy całkowicie odcięci od reszty świata (tak jak np. główny bohater Rain Mana). Przede wszystkim możemy się wyuczyć pewnych zachowań, które podświadomie wykonują normalni ludzie. Główny bohater jest inżynierem i tworzy m.in. oprogramowanie komunikacji człowiek-komputer do tych zabawek, więc można założyć, że potrafi myśleć analitycznie. Skoro potrafi, to powinien się domyślić po jakimś czasie co oznaczają główne niewerbalne gesty innych ludzi. Takie proste sygnały, jak te, które pojawiły się w scenie z ciężkimi zakupami może rozpoznać też człowiek z AS. Skoro jego ojciec wiedział, że on ma aspergera, to mógł mu przez te wszystkie lata spędzone razem, wytłumaczyć co powinien robić w danych sytuacjach (ja np. nauczyłem się jak postępować w większość sytuacji społecznych).

Uważam, że przedstawiony człowiek jest egoistą z AS, przez co ktoś, kto obejrzy ten film będzie mógł sobie wyrobić zdanie, że każdy aspi = egoista. Wydaje mi się, że nie konsultowano się przy tworzeniu tego filmu z aspimi. Poza tym, w jednej z pierwszych scen Adam leży w butach na łóżku, asperger w tym przypadku nie ma tu nic do rzeczy, to jest kwestią wychowania, ten człowiek jest po prostu burakiem.

ocenił(a) film na 8
84Michal

Dzięki za to co napisałeś, ponieważ oglądałam ten film a wcześniej o tej samej tematyce szwedzki film "W kosmosie nie ma uczuć" i zastanawiałam się na czy rzeczywiście to tak wygląda, a potem obejrzałam "Adama" i zupełnie nie wiedziałam co o tym sądzić. W tamtym filmie chłopak chory na AS był bardziej przystosowany do życia. Tutaj ten chłopak momentami rzeczywiście zachowuje się jakby miał autyzm (wiem, bo znam chłopaka z autyzmem).

ocenił(a) film na 8
alelas

Zgadzam sie, ze jest to przerysowany aspi pokazany moze w nienajlepszym swietle. Doszukiwalbym sie jednak innych niz egoizm motywacji glownego bohatera.

ocenił(a) film na 3
84Michal

Witam, bardzo podoba ni się twoja recenzja i zgadzam się z nią w 100%.

ocenił(a) film na 8
Matowy

Czasem też się tak zastanawiałem.Wydaje mi się że Adam miał i autyzm i zespół aspergera.Wiem że są i takie przypadki ;-)

ocenił(a) film na 8
Bondman

Ale bardzo cieszę się że obejrzałem ten film.Daje do myślenia i dopiero teraz dowiedziałem się że Tomasz Jefferson też PRAWDOPODOBNIE miał Aspergera bo o Einsteinie i Mozarcie słyszałem

ocenił(a) film na 8
Bondman

Zgadzam się. Są takie przypadki. Sama znam osobę z diagnozą wspolwystepowania autyzmu z Aspergerem. Według mnie ma jeszcze zaburzenia psychiczne. A Adam faktycznie jest skrajnym przypadkiem.

użytkownik usunięty
84Michal

Calkowicie sie zgadzam. To byl zwykly kawal narcystycznego chama.

ocenił(a) film na 7

dla większości osób, które nie miały styczności z osobami z taką chorobą, t uwierzą w film, między innymi ja. dobrze, że są takie komentarze ludzi, którzy rzeczywiście maja taką przypadłość i mogą co nieco o niej opowiedzieć. poza tym jak w wielu filmach, w których jednym z wątków jest choroba rzadko kiedy jest przedstawiona właściwie, a przecież wystarczy porozmawiać z osobami dotkniętymi tą przypadłością, żeby film mógł odzwierciedlać to, co jest zamierzeniem.

użytkownik usunięty
ewix_6

Nie myl choroby ze zwyklym narcyzmem, chroba nie jest wytlumaczeniem dla egoizmu i chamstwa.

ocenił(a) film na 7

wiem, wiem wcześniej myliłam, teraz, gdy właśnie posty powyżej, wiem, że choroba chorobą, ale charakter każdy kształtuje sobie sam i on już nie jest pod plakietką choroby.

ocenił(a) film na 8

Tak właśnie postrzegano autyzm w średniowieczu. A myślałam, że nasze społeczeństwo jest bardziej ambitne i zamiast oceniać cos czego nie rozumieją zasięgną więcej wiedzy na ten temat...np. z książek

ocenił(a) film na 8
84Michal

Przerysowany?
Przecież to nie jest film dokumentalny, nie musi odzwierciedlać rzeczywistości. Nie jest też na faktach, więc nie wiem w czym rzecz. Mieszając fikcję z rzeczywistością odbieracie sobie przyjemność z oglądania filmu. Scenarzysta stworzył własny świat, własną rzeczywistość, w której AS wygląda tak jak wygląda i dyskutowanie z jego wizją mija się z celem. Jeżeli chcecie poznawać istotę jakiejkolwiek choroby zachęcam do specjalistycznej lektury, a nie do komedii romantycznej ;)

ocenił(a) film na 8
snowiczek

zgadzam sie w calej rozciaglosci :)

ocenił(a) film na 8
Ania12345_filmweb

Wreszcie coś mądrego padło. Przypominam, że ten koleś jest jedynakiem i z psychologicznego punktu widzenia są oni zazwyczaj egoistami i narcyzami. Co w filmie było pokazane? Ona go przystosowała co widać już na samym końcu!

ocenił(a) film na 9
Sherif27

Jedynak propsuje ;d

ocenił(a) film na 4
snowiczek

Tak, ale to nie znaczy, że ma kompletnie przeinaczać i obrażać ludzi cierpiących na daną chorobę.

ocenił(a) film na 8
snowiczek

Film nie jest przerysowany gdyż zespół Aspergera to nie choroba tylko zaburzenie...a z tym różnie bywa.

84Michal

"Uważam, że przedstawiony człowiek jest egoistą z AS, przez co ktoś, kto obejrzy ten film będzie mógł sobie wyrobić zdanie, że każdy aspi = egoista. Wydaje mi się, że nie konsultowano się przy tworzeniu tego filmu z aspimi. Poza tym, w jednej z pierwszych scen Adam leży w butach na łóżku, asperger w tym przypadku nie ma tu nic do rzeczy, to jest kwestią wychowania, ten człowiek jest po prostu burakiem"
Co najmniej głupi zarzut chyba że jesli ktoś zobaczy "Szklaną pułapke" to uzna że policjanci z nowego yorku to nałogowi palacze rozwodnicy i bezwzgledni mordercy

ocenił(a) film na 8
marwel1980

Nareszcie! Już myślałam, że nie doczekam się aż ktoś wygłosi oczywistą oczywistość :)

użytkownik usunięty
84Michal

Nawet w samym filmie jest powiedziane, że choroba ta ma szerokie spektrum objawów, od form ledwie rozpoznawalnych po zbliżone do samego autyzmu przypadki, więc myślę, że nie ma się co czepiać przedstawionego tutaj bohatera.

ocenił(a) film na 8
84Michal

Noo nie przesadzajmy w drugą stronę. Zgodzę się, że film jest nieco przerysowany ale ja bym to składał na karb tego, że chciano pokazać jak najwięcej w 1,5h filmu...

ocenił(a) film na 7
84Michal

Każdy człowiek jest inny. W twoim przypadku Asperger może wyglądać inaczej, ale ja przez długi okres czasu miałam doczynienia z takimi osobami i aż nie mogę się nadziwić jak świetnie pokazali tą przypadłość. Wątpie żeby to był przerysowany obraz bo dużo osób na prawde zachowuje się dokładnie tak samo a jeżeli dla Ciebie to skrajny przypadek to uwierz, wiele jeszcze Cię może zadziwić. Nie chce jednak nikogo tu urazić. Owszem wiele zależy od środowiska w jakim sie wychowuje, najwidoczniej miałeś więcej szczęścia, że nauczyłeś się jak postępować w róznych sytuacjac. To dobrze. Ale nie każdy tak potrafi. Nie każdy jest w stanie wyuczyć się pewnych zachowań i nie każdy jest w stanie pojąć nie które sprawy. Moim zdaniem to dobrze, że w ogóle powstał taki film bo chociaż troche pokazał on czym jest Asperger i jak powinno sie postępować z takimi osobami.

84Michal

Spokojnie, leżenie na łóżku czy siadanie na kanapie w butach to częsty motyw w amerykańskich filmach - od dziecka zwracam na to uwagę, ale to chyba po prostu ichniejszy, nonszalancki styl ;) A Adam wydał mi się postacią bardzo sympatyczną - szczerą i z wartościami oraz pasją. Myślę także, że motyw z targaniem przez Beth wielkiej torby miał na celu pokazanie niezorientowanym widzom, że można źle odebrać kogoś i jego intencje nie znając tej osoby i jej motywów. Kto z nas, w sensie NT :) nie pomyślałby w takiej sytuacji, że Adam to burak? I chyba o to chodziło, abyśmy się trochę zawstydzili tym, jak łatwo przychodzi nam ocenianie innych i ich motywów. Podobnie z ojcem Beth, który sam kłamał, zdradzał i dokonał oszustwa, a uważał, że ma prawo mówić córce, kto da jej szczęście.

ocenił(a) film na 8
84Michal

dobrze, że piszesz o tym, ponieważ nie znam osobiście nikogo z taką przypadłością, dlatego nie wiedziałam, że w rzeczywistości jest inaczej, ale ja nie o tym chciałam rozmawiać, poza tym już chyba ktoś coś takiego napisał w tym wątku. Piszę, ponieważ chciałam zapytać, z racji tego, że interesuje mnie niebywała inteligencja osób z takim syndromem, czy Ty też, tak jak główny bohater filmu, interesujesz się jakimś tematem szczególnie? Naprawdę fascynuje mnie jak osoby przyswajają tak złożone informacje :) czy to są wyjątki, czy zazwyczaj każdy jest bardzo mądry?

hejmonik1988

Wyjątki. W tej materii wygląda to zresztą podobnie jak u reszty (zdrowej) populacji.

84Michal

na autyzm działa odpowiednia dieta kobieta Polka prowadzi blog o swoim dziecku właśnie z autyzmem i bardzo ładnie to dziecko się zachowuje zasadniczo to nie widać objawów lecz jeśli zmienią dietę cukry i inne to dziecko popada w autyzm (w sensie widoczny)

markin

największa bzdura, jaką w życiu przeczytałam

szarosen

poczytaj biblię
Ignorancja to nie choroba to stan umysłu... Jak się nazywa ludzi z takim umysłem ?

Myślisz, że ciałem nie zarządza chemia i fizyka ?

szarosen

czy, aby napewno? ;). Dzieci z Autyzmem i nawet ZA wspomaga sie odpowiednią dietą. ;) nie jest to "lek", a wspomaganie. ;). Dzieciaki cierpią często na candidę, a cukry rzecz jasna dają jej pozywkę, dodatkowo cukry "nakręcają" dzieciaka, że jest nie do ogarnięcia. daj np. 5 latkowi tigera, to zobaczysz jak będzie chodził po ścianach ;)

84Michal

A polecasz jakiś film, gdzie Asperger byłby lepiej przedstawiony? Bo ja właśnie myślę, że mimo wymienionych przez Ciebie wad, "Adam" najlepiej pokazuje tę tematykę. W "Nazywam się Khan" czy "W kosmosie nie ma uczuć" aspergerzy są jeszcze bardziej przejaskrawieni.

ocenił(a) film na 8
szarosen

Polecam "Grę tajemnic". Jest tam bohater z Aspergerem, choć nie to jest tematem przewodnim tego filmu. Ale polceam, warto obejrzeć.

Bonesss

Tylko, że Alan Turing najprawdopodobniej Aspergera nie miał... ogólnie "Gra tajemnic" pod względem faktograficznym średnio się zgadza, delikatnie mówiąc.

ocenił(a) film na 8
AnnaCleves

To, że nie zgadza się z faktami historycznymi itd. nie oznacza, że film jest zły. Dobrze się go ogląda, mi to wystarcza. :)

Bonesss

Ależ ja też bardzo lubię "Grę tajemnic"! Uważam, że to bardzo dobry film ze świetną obsadą. :)
Osobiście się bardzo interesuję historią, więc też na to zwracam uwagę oglądając filmy historyczne, ale nigdy nie oczekuję 100% zgodności i wystawiając ocenę, nie tylko to biorę pod uwagę. :)

Chciałam tylko zaznaczyć, że ten rzekomy autyzm/Asperger Turinga jest mocno wątpliwy, co czyni ten wątek średnio wiarygodnym... Ale zdecydowanie zgadzam się z Tobą, że warto obejrzeć film.

ocenił(a) film na 8
AnnaCleves

Rzeczywiście, zachowania Turinga nie nazwałabym klasycznym Aspergerem, chociaż niewątpliwie przejawiał on pewne cechy człowieka cierpiącego na to zaburzenie rozwoju. Ale to tylko film; wiadomo, że trzeba było trochę to wszystko pozmieniać, żeby "produkt" lepiej się sprzedawał. Ekscentryczny geniusz i tak dalej. Zapewne wiesz, co mam na myśli.

W takim razie rozumiem. Nie powiem, że ja się historią nie interesuję, ale w filmach (szczególnie takich, jakby nie patrzeć, robionych pod Oscary) przymykam na to oko. Właściwie nie jest to też do końca film historyczny. Mało w nim historii. Dla mnie to po prostu film o ciekawym człowieku i o tym jak potoczyło się jego życie. Biograficznym też ciężko go nazwać. :)

Bonesss

Tak, doskonale wiem, co masz na myśli. :) Ja też na początku myślałam, że Turing miał Aspergera/zaburzenia rozwoju, wnioskując po filmie, ale jak zaczęłam o nim bardziej czytać, to się nieco zdziwiłam. Owszem, miał swoje dziwactwa, ale był wbrew pozorom bardzo towarzyski i problemów z nawiązywaniem relacji zazwyczaj większych nie miał. Są wprawdzie historycy, którzy skłaniają się ku teorii Aspergera, np. kojarzę Sinclaira McKaya, ale, o ile się nie mylę, biograf Turinga, Andrew Hodges, raczej podobne sugestie odrzucił.

Ale po premierze się pojawiło sporo malkontentów, krzyczących "przecież to Polacy złamali Enigmę!", a w gruncie rzeczy sami na ten temat wiedzieli niewiele. :)

Domyślam się, że twórcy "Gry tajemnic" chcieli uczynić historię Turinga bardziej uniwersalną i przyciągnąć publiczność, więc co nieco musieli pozmieniać, ze szkodą dla historii. ;) O ile zmiany nie są już przekłamaniem/polityką historyczną (patrz: "Nasze matki, nasi ojcowie"), to mnie w oczy tak nie rażą. :P Ogólnie "Grę Tajemnic" oceniłam wysoko, bo dałam 8 - podobał mi się, miał dobrą fabułę, świetne aktorstwo, fantastyczną muzykę (uwielbiam motyw przewodni) i był sprawnie zrobiony technicznie.

ocenił(a) film na 8
AnnaCleves

Może Alan był osobą z łagodną odmianą Aspergera? Nie jestem znawcą na tym polu, ale wydaję mi się, że każdego człowieka cierpiącego na to zaburzenie należałoby traktować dość indywidualnie. A odbiegając już od tematu, to trzeba przyznać, że Benedictowi Cumberbatchowi naprawdę udało się dobrze wcielić w rolę. Byłam zachwycona, jego gra wywarła na mnie bardzo duże wrażenie podczas oglądania filmu.

Tacy zawsze się pojawiają. Ktoś musi przecież trochę ponarzekać. Polska nie byłaby Polską, gdyby tacy ludzi nie istnieli. Dziwne, nagle wszyscy po obejrzeniu filmu stali się znawcami historii o łamaniu Enigmy. ;p

Tak, muzyka zdecydowanie zasługuje na dużego plusa. Nie czyniła z filmu teledysku, była nienachalna i idealnie wkomponowała się w całą historię, dodała smaku i klimatu. O aktorstwie co nieco wspomniałam, a jeśli chodzi o fabułę, to była w porządku. Nic nie raziło w oczy podczas oglądania. Było płynnie i zgrabnie. Film na długo zapisał się w mojej pamięci. :)

ocenił(a) film na 6
84Michal

A ja bym powiedziała, że to nie takie oderwane od rzeczywistości i wcale nie przejaskrawione. Mój wykładowca zachowuje się wypisz-wymaluj jak Adam, a w niektórych momentach jeszcze bardziej odbiega od normy.

84Michal

ten jest świetny http://www.filmweb.pl/film/Temple+Grandin-2010-491384

ocenił(a) film na 7
84Michal

W porównaniu do Adama Lanzy filmowy Adam jest wyjątkowo łagodnym przypadkiem osoby z zespołem Aspergera.

84Michal

uwazam, ze adam jest typowym przykladem osoby z aspargerem. Tak czy inaczej czucia nie da sie nauczyc. Zycie z osoba, ktora wyuczy sie jak postepowac w roznych sytuacjach nie wylacznie spolecznych jest absurdem i jest niewyobrazalnie trudne. Dla mnie ten film jest wlasnie o tym. O absurdzie zycia z aspargerowcem.nie kazdy sie do tego nadaje.

84Michal

Nigdy nie pomyślałabym, że główny bohater jest egoistą. I nawet jeśli wszystkie osoby z tym zespołem by się tak zachowywały to ceniłabym sobie ich dobre serce, a nie drobne dziwactwa :)

ocenił(a) film na 7
84Michal

Chyba w żadnym momencie nie przyszłoby mi do głowy, że Adam jest egoistą. To raczej ona jest egoistką. Przecie, kiedy się z nim wiązała wiedziała, o jego chorobie, a zostawiła go, bo nie potrafił jej ściemniać pięknych słów o miłości. Dla mnie było oczywiste on ją kocha!

teddy_b

serio?? zostawiła go?? no to dobrze, że napisałeś/-aś! Inaczej bym oglądała z zaciekawieniem i niepewnością, jak się ta historia skończy. A teraz już wszystko wiem przed seansem ;P nie dziękuję;/

ocenił(a) film na 9
teddy_b

Brawo za głos rozsądku w tej całej dyskusji - myślałam, że tylko ja myślę odwrotnie :)

ocenił(a) film na 6
84Michal

też mi się wydaje, wydawało - oglądając - że to coś za mocno pokazane jest, to nie asperger tylko autyzm i nie konsultowali się z ludźmi w rtemacie

ocenił(a) film na 8
marta7799

Zespół Aspergera to jest właśnie zaburzenie ze spektrum autyzmu.

84Michal

Spektrum autyzmu (do którego należy również zespół Aspergera) jest szerokie, a każda osoba z taką diagnozą inna, bo nakładają się na jej zachowanie wszystkie inne osobiste cechy charakteru i model wychowania jakiemu ktoś został poddany. Często też granica oddzielająca zespół Aspergera od autyzmu jako takiego jest bardzo cienka, a diagnozy bywają czasem stawiane nieprawidłowo. Moim osobistym zdaniem diagnoza Adama z filmu akurat jest trafna (a jeśli ma on autyzm, to z całą pewnością nie głęboki), co oczywiście nie znaczy, że nie ma na świecie lepiej funkcjonujących osób z Aspergerem. Są również osoby funkcjonujące na niższym poziomie, wcale nie dlatego, że ktoś błędnie zdiagnozował im Aspergera zamiast autyzmu, ale dlatego, że opiekunowie nie nauczyli ich pewnych rzeczy.

ocenił(a) film na 8
84Michal

Tutaj się nie zgodzę, cytuję: "Przede wszystkim możemy się wyuczyć pewnych zachowań, które podświadomie wykonują normalni ludzie..." Adam nie miał żadnego wzorca a z filmu wynika, że ojciec głównego bohatera był również zaburzony. Więc gdzie miał się nauczyć???? I od kogo? Dopiero jego sąsiadka Beth pomogła mu uporać się z otaczającą go rzeczywistością. A jego ponadprzeciętna inteligencja przyspieszyła ten proces.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones