PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31865}

Akira

7,8 31 659
ocen
7,8 10 1 31659
7,8 20
ocen krytyków
Akira
powrót do forum filmu Akira

Naczytałem się trochę tematów na forum i bardzo trudno znaleźć ciekawą interpretacje czy ukazanie przesłania . Przewija się tu nie rzadko psycho fani anime którzy dają 10 a z ich postów wynika tylko dlatego że uwielbiają anime.
Sam nie zaliczam się do grona fanów ale lubię czasem zapoznać się z dziełami kulturowo odmiennymi od naszej kultury europejskiej czy tez dominującej amerykańskiej.

Film oglądałem w wersji dubbingowanej angielskiej, no cóż taki zdobyłem chociaż możliwe że było trzeba sięgnąć po oryginał. Za bardzo nie wiem jak odbierać ten film czasem wydawało mi się że niektóre wątki są jakby pourywane. ( tak wiem manga to 18 czy 19 tomów lub 6 :) )

Taka jedna myśl to przychodzi mi do głowy że film traktuje o tym gdy jednostka upokarzana, doznająca szkód otrzyma (czasem wbrew sobie) niewyobrażalną moc, to może ją nieumiejętnie wykorzystać np. do zniszczenia przyjaźni, bliskich ludzi, świata a co najważniejsze siebie. Sama stanie sie ofiara własnej szeroko rozumianej "mocy". Popadnie w obłęd z którego nie ma dobrego wyjścia.

A wy jak interpretujecie ??

ocenił(a) film na 10
Cziken

Nie oglądaj filmów z dubbingiem bo to mija się z celem. To jak oglądanie np. Kurosawy z lektorem. Zamiast słyszeć każdy dźwięk i szept słyszysz głośnego lektora który czyta nie raz mocno zmieniony tekst.

A co do głównego wątku to odbieram go podobnie a zarazem trochę inaczej. Nie uważam że Tetsuo był pokrzywdzony w takim stopniu żeby chcieć wszystkich pozabijać, raczej przeważyła ludzka żądza władzy. Bohaterowie ala superman są tylko w Ameryce gdzie wszystko jest zakłamane i naiwne. Tutaj jest czarno na białym człowiek otrzymał moc, człowiek tą moc wykorzystał przy okazji niszcząc siebie i kawałek świata. Podobny wątek mamy we władcy pierścieni gdzie pierścień daje wielką moc ale zarazem niszczy psychikę nosiciela. Sam gdybym miał taką moc nie omieszkał bym z niej trochę po korzystać ale jak to mawiał P.P. "z wielką mocą idzie w parze wielka odpowiedzialność" czy coś w ten deseń. :P

ocenił(a) film na 7
Kajzer

Ja oglądałem Akirę z napisami, ale nie zrobiłby mi różnicy dubbing, gdyż nie znam japońskiego ;-)

Nie jestem fanem anime, ani mangi, jednak napaliłem się na Akirę, gdyż jestem dużym fanem sci-fi. Bardzo fajny świat, a pierwsze 15 minut filmu (wojna gangów motocyklowych, protest studentów, slumsy- idealny cyberpunk) jest wręcz wyśmienite (muzyka wwierca się w uszy). Jednak z czasem pojawia się coraz więcej dziur w fabule, np. <SPOILER> dlaczego dzieciak który może zniknąć ucieka piechotą z jakimś facetem, dlaczego wojsko porwało na badania jakiegoś rannego motocyklistę (Tetsuo) etc. etc. </SPOILER>. Poczułem się po oglądaniu głupi, bo nie do końca zrozumiałem przesłanie zakończenia... (potrzebna była powtórka).

Jednak summa summarum fajny film, rzeczywiście godny polecenia, bardzo fajnie wykreowany świat (uwielbiam cyberpunk). Ogólnie 7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones