PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790398}

Aladyn

Aladdin
6,9 60 294
oceny
6,9 10 1 60294
5,5 24
oceny krytyków
Aladyn
powrót do forum filmu Aladyn

Wszyscy się ekscytują dżinem, a mnie bardziej dziwi biała aktorka wybrana do roli Dżasminy. Z tego co pamiętam, to w kreskówce księżniczka była jednak Arabką, mocno śniadą, a Naomie Scott jest biała - opalona, nawet nie śniada.

ocenił(a) film na 5
Szarobure

Naomie Scott nie jest opalona. Po prostu jest w połowie hinduską. Ale w sumie Disney w aktorskich wersjach swoich klasycznych animacji zawsze czynił światy bardziej wielokulturowymi. I tu w obsadzie są Turcy, Irańczycy, Arabowie, Afroamerykanie, a nawet biały blondyn. A pod oryginalnego Alladyna i Dżasminę też głos podkładali zwykli biali ludzie. Więc ja z analizowaniem tego wszystkiego poddaję się już na starcie.

Luklaser

A nie Ugandyjką? W sumie nie wiem. Mnie razi Dżasmina która jest biała, bo się przyzwyczaiłam do śniadej.
Propsy za palacza w awatarze.

ocenił(a) film na 5
Szarobure

Jej matka pochodzi z Ugandy, ale była Hinduską etnicznie. Jej ojciec jest Anglikiem. Tak więc wybrali do tej roli osobę o bardzo skomplikowanych korzeniach. :-) Ale akurat to, że postacie będą wyglądać inaczej, niż w animacji było wiadome od początku. Alladyn i Dżasmina w tych swoich strojach w realu mogliby wyglądać zbyt... odważnie jak na film familijny.

Dzięki, Palacz zrobił na mnie ogromne wrażenie w czasie wczesnego liceum.

Luklaser

Odważnie?

Luklaser

Jeżeli w filmie Jasmine będzie faktycznie ugrzeczniona cały czas, to dostanie on odpowiednio zaniżoną wówczas notę. To jedna z lepiej wyglądających bohaterek Disneya, więc zepsucie jej będzie niewybaczalnym błędem. Tak samo z Dżinem, zobaczymy, ile faktycznie czasu na ekranie będzie on niebieski, a ile czarny.

Luklaser

Nieważne kto podkładał głos pod Alladyna w oryginale. Ważne jak wyglądali.

Luklaser

Mnie również razi wybór tej aktorki. Cała reszta na dzień dzisiejszy zapowiada się naprawdę ciekawie ale Naomi Scott w moim mniemaniu po prostu nie pasuje wizualnie do tej roli, nawet po charakteryzacji. Jej uroda jest urwana z kompletnie innej bajki i to psuje mi cały efekt ekranizacji. Jako odbiorca filmu niespecjalnie interesuje mnie jej pochodzenie, ani pod jakim kątem wybrali akurat ją. W moim odczuciu jest to bardzo chybiony strzał. Nawet jeśli zagra fajnie jest to po prostu wizualna pomyłka.

Luklaser

Znajdź różnice w Alladynie w oczekiwaniu na film :)
https://www.youtube.com/watch?v=1xh3Kt0LuQU

ocenił(a) film na 6
Szarobure

Shut up Meg

marcin_lendzion

Quagmire, you perv XD

ocenił(a) film na 6
Szarobure

nie no niby racja, ale jak dla mnie i tak pasuje

Szarobure

Jeszcze to, pewnie każdy z was widział ale można? można - https://www.kfiatki.com/a174/jak-wygladalyby-ksiezniczki-disney-a-w-prawdziwym-z yciu?page=4

Nawet jeżeli są to narysowane odzwierciedlenia jest masa lepszych realnych wyborów niż Naomi Scott

Eskarin

Podejrzewam że są to tylko rysunki nie wzorowane jednak na realnych osobach ;) - Po drugie gdyby Disneyowi zależało wyłącznie na podobieństwu, to zapewne do głównej roli zatrudnili by Nikkite Chadha która zresztą gra tutaj tancerkę :) - Jednak studiu zależało głównie na talencie wokalnym, dlatego też na samym początku mieli problem z doborem odpowiedniej obsady.

Szarobure

Piękna i Bestia: czarnoskórzy aktorzy -> to nie dokument historyczny tylko film, w którym czajnik tańczy i śpiewa, obsada nie musi być odzwierciedleniem społeczeństwa czasów i miejsca, w których dzieje się opowieść.
Aladyn -> Dżasmina jest za bardzo biała! Obsada powinna być jak najbardziej zbliżona do świata arabskiego w którym historia się rozgrywa!

Czy tylko ja tu widzę niekonsekwencję....?

baska94

Tylko ty, bo nigdy nic nie pisałam nic pod Piękną i Bestią XD

Szarobure

wiem, z ciekawości sprawdziłam xD

Co nie zmienia faktu, że mnie osobiście wkurzają takie podwójne standardy...
No albo jesteśmy zdania że jak ktoś dobrze gra to nieistotne jak wygląda albo idziemy w wierne oddawanie etniczności. Problem jest taki, że pojawia się ryzyko, że etniczność stanie się ważniejsza niż umiejętności.
W ogóle nie przeszkadza mi obsada broadwayowskiego Hamiltona, która, powiedzmy sobie szczerze, jest bardzo nieadekwatna do czasów, była oklaskiwana za różnorodność, za to przeszkadza mi krzyczenie o białości jako o cesze negatywnej.

Może Naomi Scott po prostu miała najlepsze obycie z planem plus łączyła wygląd i umiejętności taneczne i wokalne lepiej niż pozostałe kandydatki?

baska94

No ale gdyby zrobili czarną Bellę też bym uznała, że to głupie :/

Szarobure

jakby zrobili z Dżasminy bladą blondynkę z niebieskimi oczami można by to uznać za głupie ;)

baska94

Dla mnie jest niezrozumiałe, że jest biała. Bo w kreskówce nie była. Nie znaczy to, że wszyscy aktorzy powinni być czarni, tylko że konkretnie ta jedna decyzja mi się nie podoba.

Szarobure

problem leży w tym, że nie jest biała, więc nie wiem czemu opisujesz ją jako białą.
"Nie dość arabska" bym zrozumiała, "biała" jest gdzieś poza zasięgiem mojego zrozumienia... :)

baska94

To chyba ten problem, z którym spotykają się dzieci z mieszanych małżeństw czarno-białych: dla czarnych są biali, dla białych są czarni.

Tu różnica nie jest tak zauważalna bo cechy wyglądu hindusa i białego są mniej zróżnicowane niż czarnego i białego...

Nie jest to blond Emma Stone grająca mieszkankę Hawajów o pochodzeniu chińskim....

baska94

stwierdzenie "nie dość arabska" bardzo mi się podoba. Oddaje moje odczucia. Nie musi być identyczna toćka w toćkę jak postać z animacji (a i pewnie taka aktorka na świecie by się znalazła) ale Naomi niestety nawet nie jest przybliżeniem. Co się dzieje na zapleczu, możemy się tylko domyślać. Bardzo możliwe, że sprawdza się od strony wokalnej i umiejętności tanecznych jak napisałaś wyżej jednak mnie ten argument nie przekonuje. Widzę na ekranie postać, która mi po prostu nie pasuje wizualnie do animacji, którą uwielbiam i mogę być dalej bardzo wyrozumiała co do wytycznych na castingach ale efekt dla mnie, jako widza jest kiepski.

Eskarin

ok, ale aktorki sugerowane jako zamiennik są głównie hinduskami :P co więcej, najczęściej są w okolicach trzydziestki co może zostać uznane za wiek nieadekwatny do postaci.

Moim zdaniem to co tu działa to fakt, że Disney wybiera głównie dziewczyny o bardzo delikatnej urodzie a cechy utożsamiane z arabami są tego zaprzeczeniem (poza kolorytem - ten Naomi ma).

baska94

A co ma ciemna skóra do delikatnej urody?

Szarobure

ciemna skóra do delikatnej urody - nic. (czemu wszystko musi być z automatu o kolorze skóry...?
arabskie rysy, często ostrzejsze (zwłaszcza nos) - więcej.

Disney obsadza kobiety o bardzo delikatnych, miękkich, często dziewczęcych rysach. Może dlatego Naomi Scott?
Jeśli czegoś nie można jej zarzucić to na pewno właśnie ostrych rysów.

Co więcej ciekawym dla mnie jest fakt że wśród najczęściej proponowanych aktorek do tej roli nawet nie bardzo są Arabki! Najczęściej proponowane są Hinduski!

A może gwiazdy bollywoodzkiej nie dało się zatrudnić ze względów finansowych? Deepika Padukone zarabia prawie 30 tys dolarów za dzień zdjęciowy (i chyba jest ciut za stara do roli), plus nie śpiewa. Zawsze ktoś nagrywa piosenki za nią. Prianka Chopra jest zdecydowanie w wieku nieadekwatnym do roli.
Może pojawia się kwestia bardzo ciężkiego akcentu, który ma Alia Bhatt, również sugerowana?

Szarobure

Swoją drogą czy czarnoskórzy, azjatyccy i inni niebiali aktorzy (i nie tylko) nie zabiegali od lat o to, żeby ich obsadzać pomimo ich koloru skóry?

I co sądzisz o wcześniej wspomnianej obsadzie musicalu Hamilton? Waszyngton i jego otoczenie, w którym najbielszy człowiek i tak jest latynosem? :)

baska94

Nie widziałam tego musialu, ale jeśli postacie były niedopasowane, to słabo.

baska94

Nie wiem jak Disney, ale inne firmy zatrudniali czarnoskórych i azjatów (pamiętajmy np. o Eddiem Murphyem czy o Jackie Chanem).

Szarobure

Tylko idioci narzekają na wygląd Jasminy. Persowie to Indoeuropejczycy! Persom i innym ludom irańskim bliżej etnicznie do Słowian, Bałtów, a nawet Germanów niż np. Syryjczyków, irakijczyków, Egipcjan. Trochę edukacji nie zaszkodzi. https://pl.wikipedia.org/wiki/Indoeuropejczycy#/media/File:Centum_Satem_map.png

Alex_Tyler

Dżasmina była postacią fikcyjną, więc wiesz, analizy DNA jej nie zrobisz. To nie jest Kleopatra czy Jezus. Nawet nie wiemy, czy była perską księżczniczką. Źródła etnograficzne umiejscawiają zalążki baśni o Aladynie w Chinach, więc nauka sugerowałaby raczej Chinkę. Odwoływałam się natomiast do animacji Disneya, gdzie była jednoznacznie śniada, nie biała.

ocenił(a) film na 7
Szarobure

ale to nie jest w zaden sposob istotne, jaki ma kolor skory. Nie, nie jest biala w 100 procentach. Jest ciemna i najlepsza z kastingu. Jakby wybrali biala jak twoja dupa, to moze bym sie z toba zgodzil.

Alex_Tyler

@Alex_Tyler w linku, pod obrazkiem jest napisane "Języki indoeuropejskie około roku 500 p.n.e.". Wygląd a język to nie to samo.

Magnolia1993

Jężyk w tamtych czasach równał się przynależności etnicznej. Poczytaj trochę, to zobaczysz bo nie chce mi się takich ogólników tłumaczyć skoro z niewiedzą podstaw wyskakujesz. Indoeuropejczycy do której to grupy byli zaliczani Irańczycy, a w tym Persowie byli biali i mocno się różnili od semickich mieszkańców Azji.

Alex_Tyler

Ja nie widzę żadnych podobieństw między nami a Egipcjanami czy innymi ze Środkowego Wschodu, ani językowo, ani z wyglądu, ani kulturowo i to jest fakt jaki biorę pod uwagę.

Magnolia1993

Załamka! Czytaj ze zrozumieniem. Pisałem o Persach! Skąd tych Egipcjan bierzesz. Persowie a Egipcjanie to dwie różne bajki.

Alex_Tyler

Załamka! Czytać nie potrafi ze zrozumieniem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Szarobure

Oj tak zgadzam się z tobą, cała obsada wyglada wzorowo a ona pomimo ze jest ładna no tak mi nie psuje na jasmine, ja tłumacze sobie jej wybór tym ze dziewczyna była w jednym filmie disneya i umie śpiewać

ocenił(a) film na 8
Szarobure

Ale macie wszyscy ból dupy. Arabowie i Hindusi należą do białej rasy. Więc z tego wszystkiego co tu prawie wszyscy piszecie to tak jakby się czepiać że jakiś Hiszpan jest grany w jakimś w filmie przez Greka. Większość ludzi nie znających pochodzenia Naomi nawet nie pomyśli o jej korzeniach. Poza tym jest świetną aktorką i po zwiastunach mam wrażenie że z całej tej obsady to ona wypadła w tym filmie najlepiej ;)

Ksiezniczka_123_216

Co do jej aktorstwa to zgodzę się że w zwiastunach które do tej pory obejrzałem to najlepiej wypadła z obsady, jednak uważam to marne pocieszenie zwłaszcza na tle Aladyna który wypada bardzo sztywnie ):

Ksiezniczka_123_216

Dokładnie! Trafiłaś w sedno.

ocenił(a) film na 7
Szarobure

Mnie bardziej dziwi Jafar, który jest za młody i za mało pomarszczony jak to było w animacji.

Szarobure

Oj, jak film się spodoba, to o brakach się zapomni ;)

ocenił(a) film na 8
Szarobure

Dla mnie Will Smith w obsadzie dżina to jakaś porażka. Miał parę ciekawych ról ale większość to gnioty. Zresztą jego poziom aktorki jest co najwyżej OK.

ocenił(a) film na 10
Sharimsejn

A dla mnie ty jesteś porażką byłeś na filmie że oceniasz ja byłam w dniu premiery i jestem zachwycona jego rolą zresztą nie tylko jego , zanim ocenisz idź obejrzyj dokładnie a potem pisz te bzdury

Szarobure

rasistów malkontentów nigdy nie zadowolisz. widać, że świata to ty za dużo nie widziałaś skoro dla ciebie Naomi Scott jest biała i to w dodatku "tylko opalona". jest rasy mieszanej, ale i tak gołym okiem widać, że ma Induskie pochodzenie. ma południowoazjatycką urodę. trzeba być naprawdę ślepym, żeby tego nie widzieć. pod względem aparycji wybrali Scott doskonale.

ocenił(a) film na 10
isobel

I ja uważam że wybrali doskonale

Szarobure

Film dno kolejna wtopa myszy po Dumbo....

ocenił(a) film na 10
kuki7

Super film. Polecam

ocenił(a) film na 10
Szarobure

Przypominam że w bajce Dżasmina nie była murzynką i uważam że mylicie się co do aktorki co zagrała rolę Dżasminy uważam że doskonale wybrali ją pod tą rolę skoro ma korzenie indyjskie a tam są osoby o ciemniejszej karnacji inaczej dobrze opalonej ,i poza tym doskonale się wczuła ,a nie tak jak wybrali Emme pod Belle tam to był krytyczny wybór

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones