PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98444}

Aleksander

Alexander
6,3 120 192
oceny
6,3 10 1 120192
4,3 15
ocen krytyków
Aleksander
powrót do forum filmu Aleksander

Ocena filmu wynika po części z reżyserskiej wizji głównego bohatera. Nie wiemy jaki faktycznie był Aleksander. Wiemy jednak, np. z filozofii platońskiej, że miłość dwóch mężczyzn nie była w starożytnej Grecji zjawiskiem nietypowym. Ukazanie Aleksandra jako geja, a także demitologizacja jego postaci nie spodobało się wielu oceniającym. Uważam, że warto spojrzeć na film szerzej - dostrzec całą jego fabułę, rozmach, stronę wizualną, muzykę. Biorąc to pod uwagę z czystym sumieniem przyznaję ósemkę.

galladorn

Filmom o gejach mówię NIE!

LeoMessi86

Alexander nie jest ukazany jako gej. Można to odbierać dwuznacznie, o co reżyserowi chodziło. Można widzieć tam męską przyjaźń lub biseksualizm. Nie jest to do końca powiedziane.

LeoMessi86

Właśnie przyznałeś się do tego, że jesteś ograniczony. Gratuluję.


ocenił(a) film na 8
LeoMessi86

Pierwszy raz oglądałam ten film jak miałam jakieś 13-14 lat i nie wiedziałam że jest podział na homo, hetero i bi. I zupełnie relacja Alexandra z Hefajstionem nie była dla mnie dziwna. Po drugie zajrzyj sobie do podręcznika z historii ale akurat w starożytności biseksualizm był na porządku dziennym więc dla nich przytulanie się facetów czy całowanie w czółko to nie było nic dziwnego.

LeoMessi86

Wolisz filmy o LESBACH? Typowy facet, podświadomi bojący się gwałtu. Kobieta w męskiej psychice jest zawsze uległa i niegroźna, za to mężczyzna homoseksualny jest większym zagrożeniem, niż zwyczajny heteryczny rywal. Taki po pokonaniu może jeszcze posiąść :)

galladorn

Mam podobne odczucia. Wydaje mi się że film zostanie doceniony po latach jak np. Blade Runner i Dawno temu w Ameryce.
Film jest bardzo realistyczny, nie ma postaci czarnych i białych, a przede wszystkim nie jest to dramat historyczny rozrywkowy jak Gladiator lub Królestwo Niebieskie, lecz dramat historyczny psychologiczny. Dodatkowym plusem dla mnie jako miłośnika historii militariów jest niezwykła precyzja w odtworzeniu bitew i uzbrojenia starożytnego, z jaką się jeszcze nie spotkałem w żadnym filmie.

KLAssurbanipal

Dobrze to ująłeś.

ocenił(a) film na 8
KLAssurbanipal

Przepraszam, że tak późno odpisuję. Uważam, że Twoje spostrzeżenia są bardzo trafne. Być może brak tego aspektu rozrywkowości wpłynął na ocenę filmu.

KLAssurbanipal

Dokładnie tak ! Też nie rozumiem czemu ten film był niedoceniony i ma tak niską ocenę dla mnie jeden z bardziej udany filmów historycznobatalistyczno psychologicznych, muzyka , gra , kostiumologia jak dla mnie wspaniałe widowisko z całą masą kultowych txt !
Pozdrawiam .

ocenił(a) film na 8
galladorn

Tak jeśli chodzi o rozmach ten film z historycznych najbardziej mi utkwił w pamięci

ocenił(a) film na 7
galladorn

Raczej wiemy. Bo wszystkie wiadomości o biseksualiźmie Aleksandra pochodzą z poźniejszego okresu, kiedy było to już "be". W czasach Aleksandra nikt o tym nie wspomina, a np. powszechnie pisano wtedy o biseksualiźmie jego ojca, Filipa. Byłoby więc co najmniej dziwne gdyby przemilczano taką skłonność u Aleksandra, którego życie było opisywane przez ludzi z jego najbliższego otoczenia ,np. Ptolemajosa Lagidę czy Arystobulosa. Wprawdzie ich dzieła zaginęły ale zachowała się "Wyprawa Aleksandra" (Alexandrou Anabazis) Flawiusza Arriana, która jest na nich oparta.

ocenił(a) film na 8
roxana33

Dziękuję za wyjaśnienie. Pozazdrościć wiedzy historycznej.

roxana33

Dokładnie tak ,ciemnooka Roxano ;)

ocenił(a) film na 10
galladorn

Krótko - Bitwa pod Gaugamelą. Najlepsza bitwa zrealizowana po "Władcy Pierścienia" (w poprzedniej dekadzie), przynajmniej dorównująca tymże z Trylogii. Widok "zasuwającej" falangi to czyste piękno.

ocenił(a) film na 8
Martin von Carstein

trudno te bitwy porownywac ale zgadzam się

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones