PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98444}

Aleksander

Alexander
6,3 120 192
oceny
6,3 10 1 120192
4,3 15
ocen krytyków
Aleksander
powrót do forum filmu Aleksander

Po obejrzeniu wersji reżyserskiej Alexander 2004 The Final Cut trwającej 3g 34min mogę z drobnym przymrużeniem oka ocenić na 10.Wersje rozszerzoną oglądałem po angielsku w najwyższej jakości. Dzięki temu udało mi się lepiej wsłuchać w muzykę i dialogi w kluczowych scenach filmu. Poza tym dodadkowe 40 minut filmu bardzo dużo wyjaśnia i daje ogólnie dużo lepszy obraz odbioru filmu.Wersji rozszerzonych reżyser wypuścił az 4. poniżej lista.
Theatrical Cut (175 min.)
Director’s Cut (166 min.)
The Final Cut (214 min.)
The Ultimate Cut (207 min.)

Co jest największym plusem tego filmu? Na pewno świetnie odwzorowane kostiumy, barwne krajobrazy, dobra muzyka. Jeżeli chodzi o aktorów to według mnie Collin Farrell zagrał Aleksandra tak dobrze, że nie widziałbym w tej roli już nikogo innego, tak samo jak Val Kilmer odtwarzający rolę Filipa. Również aktorzy grający role drugoplanowe (przyjaciele i dowódcy Aleksandra) świetnie się spisali. Z rzeczy które raziły po oczach to duża dawka homoseksualizmu przedstawiona w wersjach rozszerzonych,mimo to wszystko jest zgodne z faktami historycznymi. W każdym razie film dla osób zarówno nie mających pojęcia o historii jak i dla tych o znacznie zaawansowanej wiedzy. Szkoda tylko ze nie przedstawiono więcej wydarzeń z czasów panowania Filipa np.bitwa pod Cheroneą, podporządkowanie sobie Illyrii, tracji, Aten i Sparty.

użytkownik usunięty
kinomanik

Homoseksualizm u Stone'a zgodny z faktami historycznymi? Nie w tym filmie. Oni tutaj pokazali homoseksualizm na modłę XX/XXIwiecznych gejowskich rozterek świata zachodniego, ze starożytnym greckim homoerotyzmem nie ma to zbyt wiele wspólnego. Proszę Cię - Hefajstion płaczący, że mu się Aleksander żeni?! Łzawe opowieści marnej treści. Choćby "Ucztę" i "Fajdrosa" Platona przeczytaj, to zobaczysz, jak inny był pogląd starożytnych Grekówbod tego, co serwują nam Stone j współczesna popkultura. Żeby to zrozumieć trzeba znać kontekst kulturowy całego greckiego homoerotyzmu. Homoseksualizm był tam traktowany zupełnie inaczej niż dzisiaj, był uznawany za element kulturotwórczy, wychowawczy, wprowadzający młodego człowieka w życie społeczne i kulturalne, polityczne i intelektualne.Wojna, teatr, olimpiada, polityka, sympozjon i agora... całe życie publiczne to była domena mężczyzn, ognisko domowe to miejsce kobiet... To był cały wypracowany konstrukt społeczny - po prostu w etos męskości podtrzymywany przez członków greckich elit był wpisany homoseksualizm. Ale nie sądzę, żeby ktokolwiek z ówczesnych Greków chciał podpisać się pod dramatycznie odmiennym wizerunkiem ludzkuej seksualności i męskości, jski oferuje się nam dzisiaj. Myślę, że Aleksander i Hefajstion z niesmakiem patrzyliby na kompletne niezrozumienie z jakim twórcy filmu sportrerowali ich związek! Po prostu anachronizmy się wkradły

kinomanik

Gdzie mogę obejrzeć wersję reżyserską?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones