PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=475280}

Aleksander. Bitwa newska

Aleksandr. Nevskaya bitva
5,5 336
ocen
5,5 10 1 336
Aleksander. Bitwa newska
powrót do forum filmu Aleksander. Bitwa newska

Witam,

Można obejrzeć, ale w sumie nic wyjątkowego. Aranżacje pojedynków, czy bitew (dokładnie bodaj w sumie jednej, plus jedna potyczka rozpoczynająca film) dość naiwne. Kilka wpadek nieźle mnie rozbawiło. Przykładowo fakt, że właściwie wszyscy łucznicy, których się sporo w akcji przewija przemykają ... bez kołczanów, z jedną strzałą przy cięciwie co nie przeszkadza im strzelać długo i gęsto.
Za to fajnie się prezentują kostiumy, broń i ekwipunek - choć zaznaczam, daleko mi do eksperta.
Fabuła pełna intryg i ta charakterystyczna wielkoruska nuta przewijająca się przez cały film i podsumowująca go nawet w ostatnim zdaniu.
I jak zwykle, mimo mankamentów filmu, już w czasie oglądania wzdycham i wzruszam z rezygnacją ramionami: my, Polacy nie kręcimy nawet takich filmów. Więc słaby, czy dobry i tak tego typu produkcja jest lepsza od żadnej...
pozdrawiam,
Jabu

jabu

Pozwolę się nie zgodzić. Z perspektywy polskiego kina lepsza jest produkcja żadna niż nędzna. Nędzny film jest nędzny, temat jest już wykorzystany i nie ma już większych szans na powstanie w sensownej przyszłości filmu o podobnej tematyce. Brak filmu oznacza, że film oparty na danej tematyce, gatunku, wydarzeniach, wciąż ma szanse powstać. Przykład do Wiedźmin, obraz który więszość chciałaby wymazać z pamięci - przez kolejne pół wieku nikt nie odważy się na jego ekranizację w Polsce.

Współczesne kino rosyjskie historyczne budzi uśmiech politowania. 1612, Taras Bulba, Bitwa Newska czy Sługa Dwóch Panów to bardzo słabe kino. Jakieś jednorożce, armaty ze skóry, w tarasie Bulbie patetyczne przemowy przed śmiercią każdego kozaka i zbliżenia na krwawiące rany podczas bitew.... co to ma być... kino gore ? :) Jednym dobrym filmem jaki nakręcili jest 9 kompania i tyle.

Richtie

Ale my nawet takich nie robimy. A jeżeli już, to gnioty na miarę Starej Baśni, bo na to pójda szkoły. A że nuta wielkoruska? w końcu jeśli by zrobiono film o Stefanie ze Szczepanowa, co to Bolko za zdradę kazał go rozsiekać, a potem zrobili go swietym, to tez nie obyłoby się bez wielkopolskiej (własciewie wielkiej polskiej) nuty. Wszak Ruscy mieli tylo trzech dobrych władców, a Alex był pierwszym iz nich.

ocenił(a) film na 7
Richtie

Ja także pozwolę sobie się nie zgodzić. Sługa dwóch panów to bardzo dobry film historyczny. Rosjanie ostatnio kręcą coraz lepsze filmy, jednak zawsze znajdzie się wyjątek od reguły(1612, Taras Bulba). Mogę podać przykłady tych dobrych filmów, nie tylko historycznych ale też wojennych(to też historia): "Admirał", "Car", "Jesteśmy z przyszłości" cz.1 i cz. 2, "Olimpus Inferno", "gambit Turecki". Teraz Rosjanie zrobili film "1812: Ułańska ballada" sądząc po zwiastunie http://www.youtube.com/watch?v=Q6MLXI153Rg może to być również bardzo dobry film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones