PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=666990}
6,3 207
ocen
6,3 10 1 207
6,1 7
ocen krytyków
Altman
powrót do forum filmu Altman

Spore rozczarowanie

ocenił(a) film na 5

No bo po co robi się takie filmy? Są według mnie dwa podstawowe powody. Po pierwsze primo, „ocalić od zapomnienia” pamięć o wybitnym człowieku, w tym przypadku Reżyserze. I po drugie primo, dać sygnał młodym, że warto sięgnąć do klasyki filmowej i zapoznać się z filmami danego artysty.
I niestety tu spotkał mnie spory zawód. Altman należał do moich ulubionych reżyserów, znam dość dobrze jego twórczość i idąc na ten dokument chciałem uzupełnić swoją wiedzę o tej postaci. Niestety nie było mi to dane.
Film „Altman” to niespójna mozaika fragmentów filmów Reżysera, prywatnych materiałów i wielu jego wypowiedzi z różnych konferencji lub programów telewizyjnych, które mają tworzyć całość, a nie tworzą. Jakby zabrakło pomysłu co z tym zrobić.
Ron Mann zadaje w dokumencie wybranym aktorom pytanie: „co znaczy altmanowski?” Oni różnie odpowiadają. A czy on sam podołał, choć w części, aby tego „altmanowskiego” ducha zawrzeć w swoim filmie? Powątpiewam. Co nie znaczy, że nie warto się przekonać o tym na własnej skórze, bo może dla innym widzom film przybliży ciekawą postać Altmana.

ocenił(a) film na 8
pessoaa

Jeśli zna się książkę Rafała Syski "Zachować dystans, filmowy świat Roberta Altmana" to film wydaje się być fantastycznym, nie przesadzam, suplementem do tejże.
Nieco mniej skrępowania wobec przytaczanych wypowiedzi, luźniejsza konstrukcja i dobór materiałów filmowych sprzyjają opowieści o Kimś, tak dla kina ważnym. Ta opowieść o Twórcy, zorientowanym na widza wymagającego/wyrobionego, Twórcy mającego spore poczucie humoru, w które czasem się powątpiewa, bo prezentowane żarty/ groteskowe sytuacje nie kończą się pointą w czym blisko Mu do brytyjskiego poczucia humoru, Reżysera nie bojącego się współpracy z ludźmi z zupełnie innym zapleczem intelektualnym ale i odmienną wrażliwością osiągając niespotykane efekty, wybrzmiewa silnie nie popadając, jednak, w hagiografię.
W mojej hierarchii ważności, Robert Altman jednym z trzech najważniejszych autorów kina. Choć przygody z medium jakim jest kino nie polecam zaczynać od przeglądu Jego dorobku.
8/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones