PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100026}

Amerykański splendor

American Splendor
6,9 2 672
oceny
6,9 10 1 2672
7,5 8
ocen krytyków
Amerykański splendor
powrót do forum filmu Amerykański splendor

Bodaj najlepsza biografia jaka ogladalem. Tak, ten film to czysta biografia, ktora trzeba odbierac jako ukazanie, przedstawienie zycia danej osoby. W tym przypadku mamy rowniez doczynienia z dosc usilnymi staraniami przekazania tego co Harvey Pekar pokazywal przez lata w swoim komiksie. Musze przyznac, ze nie jestem wielkim fanem komiksow, ba! nawet nie slyszalem o czyms takim jak American Splendor. Taki stan rzeczy mi w niczym nie przeszkodzil. Ten film jest tak dobrze zrobiony, ze w mig wczulem sie w sytuacje Pekara i zaciekawilem tym co przezyl.
Zabawne jest to, ze jako czlowiek probujacy pokazywac surowa rzeczywistosc, ktory niecierpial bajkowych zakonczen, wyszedl po roku z takiej choroby... on musi miec cos w sobie...

Oryginalne polaczenie "prawdziwych" bohaterow i aktorow wyszlo bardzo dobrze, to samo zreszta jesli chodzi o polaczenie komiksu z filmem.

Wielgachne pochwaly naleza sie Paulowi Giamattiemu, ktory znakomicie wciel sie w role Harvey'a. Reszta obsady, na czele z Judahem Friedlanderem rowniez spisala sie na medal.
Na wyroznienie zasluguje muzyka w tle, kto wie czy dobor nie byl konsultowany z samym Pekarem...

No nic, koncze swoj wywod. Jesli ktos lubi zaczynac przygode z wielkimi osobowosciami od biografii niech sie nawet nie zastanawia nad tym czy ogladnac American Splendor.

ocenił(a) film na 9
bitelse

Położyłem się w zasadzie spać i na szczęście przeleciałem jeszcze po kanałach (córka mówi, że to nazywa się zapping...). I ciach - Paul Giamatti. Nigdy nie ignoruję tego pana więc i zacząłem oglądać. Wsiąkłem na 2 godziny. Smakowita historia, smakowite aktorstwo (Giamatti cudownie skrzywiony), smakowity pomysł. Niby już było mieszanie aktorów z autentycznymi postaciami i "ukomiksowienie" filmu ale film spokojnie wpisuje się w nurt smakowitego amerykańskiego "kina obok". Nie na siłę niezależnego ale naturalnego i niewymuszonego. Stawiam na półce obok "Ghost World" gdzie tym razem Buscemi (kolejny którego nie ignoruję) miał smakowitą rolę. Polecam, pewnie na tvn7 będą powtarzać... :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones