PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30925}

Amerykanin w Paryżu

An American in Paris
6,9 4 873
oceny
6,9 10 1 4873
6,5 13
ocen krytyków
Amerykanin w Paryżu
powrót do forum filmu Amerykanin w Paryżu

Poprawny

użytkownik usunięty

I nic więcej. Kompletnym nieporozumieniem jest przyznanie statuetki dla najlepszego filmu roku 1951. Większośc filmów, które przegrały z nim w tej kategorii były o wiele lepsze, choćby "Tramwaj zwany pożądaniem" czy "Miejsce pod słońcem". Nakręcona rok później "Deszczowa piosenka" doczekała się niestety tylko jednej nominacji do Oscara, choć dziś zgodnie krytyka i publiczność nadaje jej miano najlepszego musicalu wszech czasów (pod czym i ja się podpisuję). Magazyn "Premiere" umieścił ten film na liście 20 filmów, których oceny zostały zawyżone. Coś w tym jest.

ocenił(a) film na 10

Po pierwszym obejrzeniu byłem totalnie zawiedziony... Bo spodziewałem sie drugiej "Deszczowej piosenki". Ale ten film jest inny, jest kwintesencją "musicalowości", widać to zwłaszcza w bombastycznej finałowej scenie. Polecam obejrzeć jeszcze raz, mnie za drugim razem porwał, gdy już pozbyłem sie głupich oczekiwań.

A "Deszczowa" miała dwie nominacje, nie jedną. Powinna mieć z dziesięć...

Sqrchybyk

Mnie zawiódł również. Niby widowiskowy, ale poza tym nic w nim powalającego, a fabuła - no cóż: skrojona bardzo prosto. Poza tym ta mniej więcej 17-minutowa scena jest zdecydowanie za długa! :| 7/10 ode mnie.

ocenił(a) film na 10
Davus

Ta mniej więcej 17-minutowa scena jest taka jaka powinna być!

ocenił(a) film na 7
Davus

też miałam wrażenie, że ta scena jest za długa

ocenił(a) film na 9

Obejrzałam wczoraj na DVD i muszę powiedzieć, że odczuwam pewne rozczarowanie. Niby wszystko było perfekcyjne, widać starania twórców filmu, aby zrobić coś wielkiego, ale... No właśnie - moim zdaniem za dużo tu zadęcia i pompy, a za mało szczerości, co sprawia, że ogólnie rzecz biorąc całość wypada dość - jak dla mnie - nieprzekonywająco. Nic nie przebije "Deszczowej piosenki", która potrafi wzruszyć i rozbawić do łez, a przy tym zadziwić wspaniałymi, niezapomnianymi popisami tanecznymi. Gdy Gene Kelly śpiewa i fenomenalnie tańczy do "Singin' in the rain" to wierzymy mu (przynajmniej ja wierzę), że jest szczęśliwy i zakochany.
Wielbiciele musicali powinni jednak na pewno zobaczyć "Amerykanina w Paryżu", choćby ze względu na Leslie Caron, która była tu po prostu znakomita.

ocenił(a) film na 8
my_dear_bette

Nie bardzo rozumiem, dlaczego porównujecie ten film do "Deszczowej piosenki"?!... To tak, jakbyście porównywali np. "Młode lwy" do "Ostatniego tanga w Paryżu", bo i tu i tu film był robiony pod Marlona.
"Amerykanin w Paryżu", to typowe "dopasowanie" fabuły do projektu muzycznego (jakby sie to dzisiaj powiedziało) G. Gerschwina. A ponieważ był to rok 1951, więc i nie dziwota, że jest nadęcie, bo oto żołnierz, weteran IIWW itd...

ocenił(a) film na 9
my_dear_bette

Po niespełna roku obejrzałam ponownie i muszę powiedzieć, że obraz ten znacznie zyskał w moich oczach (starałam się nie patrzeć przez pryzmat "Deszczowej piosenki"). Niezaprzeczalne atuty "Amerykanina w Paryżu" to muzyka, taniec na najwyższym poziomie oraz wspaniałe kostiumy (scena finałowa). Fabuła może i prosta, ale pełna wdzięku. A pomysł na scenę finałową ("żywe obrazy") był moim zdaniem świetny i znakomicie zrealizowany, dzięki czemu oglądanie było samą przyjemnością, tym bardziej, że Gene Kelly i Leslie Caron dali tu z siebie wszystko.

ocenił(a) film na 7
my_dear_bette

Zachwycam się tym filmem ile razy go widzę, szczególnie początek mogę oglądać w kółko...

Trzeba naprawdę lubić takie klimaty, żeby pokochać ten film. Wielu moich znajomych wynudziło się nim na śmierć... mówią, że muzyka fajna i uroczo generalnie, ale za długi i nic się nie dzieje. A dla mnie każda scena jest majstersztykiem, można genialnie odpocząć i nabrać chęci do życia oglądając. Porównując do nowszych musicali rozumiem tych, którzy nie potrafią docenić Amerykanina w Paryżu, - to jednak stara szkoła, momentami wręcz archaiczna... ale dla fanów Gershwina i jego epoki pozycja obowiązkowa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones