PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=116237}

Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje

Anne of Green Gables: The Sequel
7,2 25 074
oceny
7,2 10 1 25074
Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje
powrót do forum filmu Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje

jak sie konczy ogolnie ksiazka?
z kim sie zeni ania?
bo juz kompletnie nie pamietam

luka00

1) Najlepiej przeczytać książkę jeszcze raz, ja do niej ciągle wracam. :)
2) Ania się nie żeni, może co najwyżej wyjść za mąż, ale robi to dopiero w 5 części, czyli "Wymarzony dom Ani"
3) "Ania na uniwerytecie" kończy się tak, że Gilbert spotyka się z Anią, wyznają sobie miłość i zaręczają się.

nathalie_paradis

streść to :D

ocenił(a) film na 9
Imra

tak wychodzi za Gilberta choć go kilka razy odrzuca i chodzi z innym
a ogółem seria ciągnie sie aż po dzieci Ani :D
polecam na zimowe wieczory=)

ocenił(a) film na 9
luka00

Przeczytaj koniecznie... Ta część jest najlepsza :)

luka00

Doczytałam tylko 5 częśc do końca bo wtedy nie miałam skąd zdobyc kolejnych, a teraz żałuję że nie starałam się bardziej. Chociaż teraz będę mogła przeczytac wszystko jeszcze raz:D Pod koniec 5 części Ania i Gilbert byli małżeństwem, mieli jedno dziecko które umarło dzień po narodzinach. Potem urodził im się synek, miał na imię chyba Jack. Mieszkali koło latarni morskiej, z tego co pamiętam, mieli tam fajnych przyjaciół. Pod koniec wyprowadzili się stamtąd i nie wiem co dalej:(

ocenił(a) film na 4
alien_2

Tak, pierwsza córka imieniem Joyce zmarła dzień po narodzeniu. Potem Ania i Gilbert doczekali się jeszcze szóstki: Jamesa Mateusza zwanego Jimem, który urodził się jeszcze w części "Wymarzony Dom Ani", Waltera, bliźniaczek Diany zwanej Di i Ani zwanej Nan, Shirleya oraz Berty Marilli/Maryli zwanej Rillą. O ostatniej piątce jest mowa już w "Anie ze Złotego Brzegu" i tam zazwyczaj opisywane są ich przygody. Najmniej uwagi Lucy Maud Montgomery poświęciła Shirleyowi, co mnie zawsze wkurzało :/
Kolejna Część, "Dolina Tęczy" opisuje bardziej przygody dzieci miejscowego pastora Johna Mereditha: Jerry'ego, Flory, Uny I Karolka. Rodzina Ani jest tu na dalszym planie, choć nadal wszyscy są ważnymi postaciami.
"Rilla ze Złotego Brzegu" to powrót do rodziny Blythe'ów, czasy 1 wojny światowej, kiedy to dzieci Ani i Gilberta i dzieci z plebanii są już dorosłe. Niektórzy z nich łączą się w pary, niektórzy cierpią z powodu skrytej miłości, wszyscy chłopcy wyruszają na wojnę, ale nie wszyscy niestety z niej wracają (oj, zalałam łzami całą książkę), a cała akcja kończy się, kiedy do Rilli, będącej w tej części główną bohaterką, wraca z wojny jej ukochany Krzyś, syn przyjaciół Ani i Gilberta- Ewy i Owena Fordów.
Reasumując, chyba tak kończą się losy ich wszystkich, bo nie przypominam sobie książki, która opisywałaby jeszcze dalsze dzieje.

ocenił(a) film na 7
Morska_Bryza

są jeszcze "Opowieści z Avonlea", gdzie małżeństwo Blythe'ów pojawia się epizodycznie w opowieściach innych bohaterów związanych z Avonlea (książka to zbiór kilkunastu opowiadań). Ania i Gilbert pojawiają się tam jednak tak szczątkowo, że niewiele to wnosi do ich historii.

ostatnia książka, w której pojawia się Ania, to zbiór opowiadań (za życia autorki chyba niedokończony, wydany a potem po latach uzupełniony na podstwie znalezionych rękopisów) "Spełnione marzenia" (a w wersji uzupełnionej - "Ania z Wyspy Księcia Edwarda"). niestety nie czytałam jej, wiem tylko że Ania ma tam ok 50-52 lat.
nie ma części, która mówiłaby o odejściu Ani czy Gilberta, Montgomery - mimo, że chciała się "rozstać" z Anią zrobiła to nie poprzez opisywanie jej śmierci a wprowadzenia na arenę nowych bohaterów - jej dorosłych dzieci (z tego co czytałam w biografii to "Rilla ze Złotego Brzegu" była właśnie takim "pożegnaniem" Ani - a przynajmniej miała być, bo jak się okazuje od strony chronologicznej "Ania ze Złotego Brzegu" powstała kilka lat po "Rilli..." - choć teoretycznie opowiada historię sprzed jej akcji)

ocenił(a) film na 4
nomiko

Tak, dało się zauważyć, że "Ania ze Złotego Brzegu" była napisana później :)

ocenił(a) film na 7
Morska_Bryza

widzisz, kiedy zaczytywałam się w książkach Maud nie zwróciłam na to uwagi, no ale może byłam po prostu za młoda - miałam 10-12 lat ;) ostatnio, zainspirowana netflixowym serialem, odświeżyłam sobie stare filmy, przeczytałam kupioną 2 lata temu ale kurzącą się na półce biografię L.M.Montgomery i powili przymierzam się do przeczytania historii Ani jeszcze raz. ciekawe, czy wciągnie mnie tak jak to było za pacholęcych lat ;)

ocenił(a) film na 4
nomiko

Ja, odkąd przeczytałam "obowiązkową" pierwszą część i z własnej woli sięgnęłam po kolejne, regularnie co jakiś czas wracam do nich wszystkich i wrażenie jest takie samo :) Uwielbiam też "Błękitny Zamek" tej samej autorki :) Moim zdaniem jak nikt potrafiła działać na wyobraźnię ;)

ocenił(a) film na 7
Morska_Bryza

"Błękitny zamek" czytałam kilkukrotnie, ostatni raz - całkiem niedawno. Jest w tej książce coś intrygującego, a jednocześnie tak bardzo naiwnego (nie w zwłym znaczeniu tych określeń). Z jednej strony lubię tę historię, z drugiej - jest taka oczywista i - mimo swej pewnej przekorności - trochę banalna.
Do serii "Ani..." właśnie wracam, na poczcie czekają na mnie przesyłki ;)

ocenił(a) film na 4
nomiko

No i ciekawe jak wrażenie... :)

ocenił(a) film na 7
Morska_Bryza

wrażenie chyba niezmiennie jest jedno, dość niezwykłe: mimo pewnej oczywistej anachroniczności świata LMM, naiwności i "romantyczności" - jest coś w jej książkach co działa jak magnes i w jakiś dziwny sposó koi, przynosi jakieś takie dobre wibracje, wiarę w pewne wartości, nawet jeśli dobrze wiem, że to literatura cokolwiek sentymentalna, dziewczeńska i dość infantylna :) i myślę, że skoro wracam do niej co jakiś czas i za każdym razem mam to wrażenie - to faktycznie coś w tym jest :)

nomiko

W "Ani na Wyspie Księcia Edwarda" Ania i inni członkowie je rodziny są zazwyczaj wspominani. Można się m.in. dowiedzieć, że Rilla wyszła za mąż Kena i ma z nim syna Gilberta.

ocenił(a) film na 7
ametyst0

w międzyczasie przeczytałam "Anię z Wyspy...". rodzina pojawia się tam też w rozdziałach dotyczących wieczorków rodzinnych, w trakcie których Ania czyta wiersze swoje lub Waltera :)

nomiko

Kiedyś w którymś artykule stwierdzono, że w tej książce negatywnie przedstawiono Gilberta, co według mnie nie jest prawdą. Niektórzy pisali, ze te negatywne opinie o Gilbercie powstały, bo nie chciał, by Ania pisała smutne wiersze.

ocenił(a) film na 7
ametyst0

Też gdzieś taką opinię czytałam, zanim przeczytałam samą książkę.
W "Ani z Wyspy..." rodzina Ani i Giberta przewija się epizodycznie. Bardzo dużo osób ich wspomina, część przychylnie, inni mniej. Widać, że dla jednych są oni autorytetem i swego rodzaju ideałem, inni mają odmienne zdanie mówiąc że są "dziwni" itd. Pojawiają się insynuacje (np. o tym że Gilbert flirtuje z pielęgniarkami, że jest bardzo surowy, ktoś wspomina nawet że może bywa porywczy), ale bez żadnych konkretów. Często mówi się o tym, że "pani doktorowa" ubiera się w mieście, jest zawsze modna i elegancka, tak samo jak cała rodzina - myślę że to trochę sugeruje swego rodzaju zazdrość względem bądź co bądź bardzo dobrze sytuowanej rodziny.
Te opinie - zarówno superpozytywne jak i niepochlebne - to tak naprawdę tylko obrazek w głowach innych, którzy właściwie nie znali rodziny od środka i w zlaeżności od sympatii wyrabiali sobie jakieś zdanie. Myślę że L.M.Montgomery chciała pokazać, że rodzina mogła być różnie odbierana - mogła imponować, ale też budzić zazdrość i zawiść. Nie brałabym ani tych bardzo pozytywnych ani bardzo negatywnych opinii tak na serio ;)

nomiko

W sumie też nigdy nie traktowałem ich poważnie. Szczególnie tych o romansie Gilberta z panią Ford. :) Jedyne, co mnie zastanowiło - Gilbert wspomina, że z klapsami czekają, aż Zuzanny nie będzie w domu. Przecież Zuzanna nieraz wymierzała dzieciom klapsy, była jedynie przeciwniczką bardzo surowych kar cielesnych.

ocenił(a) film na 7
ametyst0

No w te romanse też mi się nie chciało wierzyć, zwłaszcza że Ewa była wielką przyjaciółką Ani. Myślę, że skoro doktor był przystojny to po prostu mogło rodzić plotki, zwłaszcza że małżeństwo A i G było z zewnątrz takie idealne że to mogło budzić zazdrość, a więc i potrzebę odreagowania plotkami, które trochę zniszczą ten idealny wizerunek ;)
Klapsy też mnie zdziwiły, bo nie sądziłam jakoś że A i G będą stosować takie kary ;) Natomiast co do Zuzanny to wydawało mi się że ona była przeciwna klapsom w ogóle.

nomiko

Nie była, broniła tylko Shirleya, którego traktowała jak syna. Wspominała kiedyś, że nie ma nic przeciwko zasłużonym klapsom, nawet opowiadała Kenowi Fordowi, jak go zbiła. Właśnie dlatego zdziwiło mnie wymierzanie klapsów pod jej nieobecność. Chyba, że na potrzeby tego konkretnego opowiadania zrobiono z niej przeciwniczkę klapsów.

ocenił(a) film na 7
ametyst0

a rzeczywiście, masz rację :)

luka00

Ania wydzi za mąż za Gilberta, mają 6 dzieci w tym Waltetra (dramat) i Rillę , ostatnia książka to "Rilla ze Złotego Brzegu", można czytać do "Ania ze Złotego Brzegu" gdzie kończy się jakby seria dziecięca lub kontynuować "Dolina tęczy" i "Rilla ze Złotego Brzegu" gdzie są opisane losy jej dzieci, Ania też tam występuje

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones