PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=788046}

Apostoł

Apostle
5,5 18 801
ocen
5,5 10 1 18801
6,0 8
ocen krytyków
Apostoł
powrót do forum filmu Apostoł

Staruszka

ocenił(a) film na 8

Niepokojący, mroczny, drastyczny. Dobra gra aktorska, niesamowity klimat. Nie dał mi wczoraj spokojnie zasnąć.

Zastanawiam się nad samą postacią staruszki "bogini". Kim dokładnie była? Wampirem - żywiła się krwią. "Matką naturą" wyspy - mam na myśli jej wpływ na roślinność na wyspie.
Jak zobaczyłam tych ludzi ponabijanych na drzewa, to od razu przypomniał mi się film "Rytuał", gdzie pojawia się ten wątek...z tą różnicą, że demon tam wygląda inaczej, jest ogromny i pochodzi z nordyckiej mitologii, nazywał się chyba Jotunn.

ocenił(a) film na 6
Iguana_

Bo to jest tak, że Ci Bogowie niezależnie czy animistyczni, czy pogańscy to nie są dobre dziadki w chmurach co to grają na lutni,bawi się chmurkami i ochy i achy spuszcza tu i tam...
Każdy z nich to Pan, władca, rdzeń tego co stanowi.Potrafi nagradzać ale też karać.
W ów filmie Bogini miejsca, wyspy... potrzebowała ofiar, krwi do pełnienia tego czym jest, do ożywiania natury. Czy i jak jej wierni spełniają ofiarę to już osobna kwestia.
Tak, tak "Rytuał" to coś podobnego tylko w innym wydaniu....
Mamy więc Władcę,mamy poddanych(wyznawcy), mamy i ofiary.

Hypnos

owym

Hypnos

Słowo "ów" jest odmienne.

Iguana_

mi sie wydaje, ze ona tak na prawde nie potrzebowala glownie jakiejs krwi tylko wolnosci
w przyrodzie generalnie tez takie cos sie zdaza, niektore gatunki zwierzat gdy sa zniewolone po prostu umieraja
ludzie myslali, ze zrobia z niej maszynke do zwiekszania zbiorow, a tak na prawde znacznie tylko pogorszyli sprawe ;)

krzynu

ludzie na wyspie byli zachłanni więc boginie wykorzystali. uwięzili i karmili krwia. poszli w ilosc a nie jakosc dlatego pozniej ona pozniej ukarala ich brakiem plonow zatruta ziemia itd.

Freddie

mozliwe, albo po prostu zdala sobie sprawe z tege, ze i tak jej nie uwolnia, wiec zaczela miec troche wy*ebane czy beda oni mieli co jesc czy nie ;)

ocenił(a) film na 6
Iguana_

Mnie zastanawiał jeden wątek... Ta bogini niby żywiła się krwią, ale jakoś niechętnie ta krew piła. Czy ten kapłan co sobie rękę rozciął żeby ją nakrarmic, czy ten z wikliną na głowie, to za każdym razem się opierała dopiero po chwili oporu piła krew...
Picie przez nią krwi faktycznie dawalo skutek płodności ziemi ale chwilowy...

Tak mnie to akurat trochę nurtuje

ocenił(a) film na 8
tomasz_ratajczak

@tomasz_ratajczak Wydaje mi się, że miało znaczenie jaka to była krew, czyja. Ich krew była "zła", bo mieli nieczyste zamiary. Krew przybysza była inna i piła ją z wielka chęcią. Pamietasz scenę jak zranił się kluczem i troche krwi spadło na podłogę, a bogini objawiła się i zlizywała to co kapało?
Myślę, że też to był powód braku płodności ziemi. Bogini była karmiona plugawą krwią ludzi, których toczyło zepsucie, fałsz i obłuda.

ocenił(a) film na 9
Iguana_

A ryje banie już sam fakt, że oni ją więzili, więc co to za bogini, która ulega sile ludzkiej? Świat postawiony na głowie.

ocenił(a) film na 6
Iguana_

A nie zwróciliście uwagi nie w jaki sposób była karmiona a czym? Gdy siłą dostawała wnętrzności do jedzenia opierała sie niezwykle, po czym każdy listek na pnączach więdnął. Natomiast po wypiciu czystej krwi wszystko dookoła wracało do życia. W ostatniej scenie zaś, po spaleniu " tego czegoś", to główny bohater jakby zamienił się...przejął funkcję jaką ona pełniła?

veteranos88

Mozliwe. Zwrocila sie do niego "synu" i oczekiwala jego nadejscia. Moze ujrzala cos w tym heretyku. Ktory z reszta wyrzekl sie swojej wiary bo nie otrzymal to czego oczekiwal - znaku. Tutaj jednak ujrzal, uwierzyl i mozliwe, ze zostal obdarzony moca jak Staruszka.

Iguana_

Praktycznie w każdej mitologi występuje nie tyle bóstwo, co opiekun lasu. Nie jest nieśmiertelny, potrzebuje zastępstwa. Jest przedstawiany najczęściej pod postacią rogatego jelenia, mężczyzny z rogatą maską, młodego chłopca, staruszka i pewnie mógłby przyjąć postać również staruszki. Nazw ma wiele, najbardziej powszechną jest rozsławiony przez Sapkowskiego Leszy, ale też wymieniony przez ciebie Jotunn. Opiekun lasu nie ma na celu dbać o plony ludzi, a jedynie żyje z nimi równolegle i jeśli ludzie nie ingerują zbytnio w ekosystem lasu to jest tylko przychylnym duchem, jeśli zaś wchodzą mu w drogę karze ich okrutnie i bezlitośnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones