PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10033746}

Astronauta

Spaceman
5,3 4 817
ocen
5,3 10 1 4817
4,9 9
ocen krytyków
Astronauta
powrót do forum filmu Astronauta

Widzę jak recenzenci tego filmu rozchodzą się na dwa obozy: "świetne, psychologiczne s-f" oraz "nie dałem/dałam rady obejrzeć, bo zbyt nudny". Pewnie obie strony miają trochę racji. To nie jest film akcji, a kosmos to jedynie zaplecze do przekazania 'głębszej' (powiedzmy) treści. Obsada filmu niestety jest trochę nietrafiona, ani (mało szczupły) Sandler, ani (anty romantyczna) Mulligan nie są zbyt wiarygodni w swoich rolach, co niestety obniża znacznie cały sens filmu. Osobiście uważam iż film jest zbyt krótki, gdyż psychoterapia Hanusia wydaje się chaotyczna i nierealistyczna w stosunku do zmian zachodzących w Jakubie. Wątki pani komisarz oraz Petera (operator z wąsami) powklejane do filmu bo trzeba jakoś wyjaśnić fabułę, trochę wybijały z rytmu. Książka bazuje na emocjach które w filmie są dość wyblakłe i mało przekonujące. Ogólnie 'Spaceman' nie jest zły, ale polecam obejrzeć raczej w momencie jakiejś refleksji życiowej, gdyż ciosu z adrenaliną ten film nie posiada.

Nonx

film jest słaby bo książka jest słaba, taka jak film, ani scifi, ani melodramat, ani rozliczanie z przeszłością, nie wyjaśnia za bardzo wątku pająkowego ani tej chmury (skąd, jak, dlaczego), mnie film podszedł, może dlatego że jestem podatny na takie klimatyczne, rozświetlone snuje o samotności, poza tym jest genialna muzyka, zdjęcia no i głos Paula Dano, w książce jest zresztą mocno uwydatniowy wątek dzieciństwa bohatera na tle komunistycznych Czech, w filmie tylko lekko napomknięty (człowiek którego torturował ojciec Jakuba w ramach zemsty "wysyła" go na straceńczą misję)

ocenił(a) film na 6
marckoza

Fakt, książka to nie arcydzieło, jednak nie koniecznie musi to definiować zależność, można było się przyłożyć do scenariusza, ale w erze mas produkcji filmowych to raczej mało prawdopodobne (scenarzysta Colby Day się nie popisał) . Osobiście film mi się w miarę podobał prócz w/w punktów. Bardziej widziałbym ekranizacje w formie mini serialu i rozwinięcie wątków dzieciństwa, komunistycznej przeszłości kraju, relacji między bohaterami, czy wątku pająka jako odsłony kolejnych epizodów, a wtedy mogłoby z tego wyjść dość ciekawe psychologiczne s-f. Ale to tylko takie moje mrzonki :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones