PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829457}

Atlantyk

Atlantique
6,3 2 835
ocen
6,3 10 1 2835
7,5 22
oceny krytyków
Atlantyk
powrót do forum filmu Atlantyk

Wspaniałe obrazy i tajemnicza historia - to film, który wymyka się łatwej kategoryzacji gatunkowej - trochę melodramat, trochę kryminał, trochę magia. Ale jest w nim też dużo problemów społecznych - bieda, która zmusza do opuszczenia domu i bliskich, kryzys uchodźczy, konserwatyzm. Jest też po prostu miłość dwojga nastolatków i radzenie sobie ze śmiercią. A to wszystko z przymglonym oceanem w tle i przepiękną muzyką.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Nic dodac, a na pewno nic ujac... w punkt :)
Ps. Czyli to byly ,,duchy" tak?

ocenił(a) film na 7
naranjito1

Tak - tak jakby "duchy"

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Dziekuje, pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 7
Agatonik

I ten ocean w tle... zarazem piękny i niebezpieczny. Szkoda tylko, że nie możemy zobaczyć tego w kinie, a jedynie na netfliksie. Na dużym ekranie ten ocean musi być jeszcze bardziej tajemniczy. No i generalnie jestem zwolenniczką oglądania pięknych filmów na dużych ekranach.

ocenił(a) film na 7
Tosiaa93

Ach, też żałuję

ocenił(a) film na 5
Agatonik

W tej produkcji nie ma nic o uchodźcach ale jest małe co nieco o emigrantach, prawdopodobnie zarobkowych. Świadome to mylenie pojęć? To jest podobne bredzenie które uskutecznia Walkiewicz w recenzji odnosząc się do kapitalizmu, slumsów i niewolnictwa. Używacie wielkich, tendencyjnych słów bez ich zrozumienia.

Proszę wykazać w którym punkcie filmu mamy do czynienia z konserwatyzmem jako problemem społecznym. Rzuca Pani łatwe hasła bez pokrycia i w każdym związku kobiety oraz mężczyzny (odkąd pamiętam) doszukuje się opresji wynikającej z tej właśnie idei. Tutaj mamy do czynienie prędzej z magią (jedna ze scen) niż religią. Gdzie te zepsute konserwy które Pani śmierdzą?

PS: Nie ciekawiej było tu wspomnieć o wymownym kopaniu grobów przed zachłannego przemytnika i symbolizmie samej budowli wynikającej wprost ze słów jednego z "zombie"

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

Konserwatyzm - zaplanowane przez rodzinę przymusowe małżeństwo z Omarem. chociażby to.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Nie było przymusowe a zaaranżowane i jego ciężar w Senegalu nie jest taki jak przykładowo w ortodoksyjnej żydowskiej społeczności co z resztą udowadnia sama bohaterka. Wystarczyło, że powiedziała magiczne słowo...nie. To coś na kształt zerwanego narzeczeństwa. Kreowanie tu jakieś opresji i ucisku jest fałszem...ergo, nie ma tu żadnego istotnego problemu. Chyba, że widz usilnie chce go wybrać jak wisienkę i ubrać w nielubianą sztampę.

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

Po co mnie pytasz, skoro i tak wiesz najlepiej. Są różne nasilenia konserwatyzmu społecznego i związanej z tym opresji jednostki. Na pewno w Senegalu nie możemy mówić o wolności i poszanowaniu praw kobiet.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Dobry przykład tego jak osobiste poglądy wpływają na fałszywą interpretację filmu. Tego w produkcji nie ma w takiej formie jak tu sugerujesz, wymyślasz ten obraz. Widzisz to co chcesz i bez wstydu się do tego przyznajesz. Słowo opresja zapewne mam tu rozumieć jako ograniczenie wolności negatywnej na rzecz pozytywnej, tak jak u neomarksistów.

Już nawet nie starasz się ukryć iż jesteś nieobiektywna. Każdy ma prawo do opinii ale niech się liczy z możliwością wytknięcia błędów (nieświadomych, zamierzonych?...podejrzewam)

PS: Pytam bo chcę mieć jasność do tego czego mogę się tylko domyślać. Teraz widzę, że założenia co do twojego opisu (pierwszy post) były poprawne.

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

Nie ma to jak utwierdzać się w swoich opiniach i przekonaniach. Nie aspiruję do czystego obiektywizmu. Film jest sztuką i jest odbierana subiektywnie. Nie widzę też powodu, żeby ukrywać lub wstydzić się swoich poglądów. To według ciebie wolność negatywna, czy pozytywna?

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Psycholog który nie potrafi oddzielić faktów od opinii nie powinien się tym chełpić tym bardziej gdy odwraca tę zależność a odpowiedź na zadanie pytanie powinnaś znać. Rozumiem, że dysonans jest nie do zniesienia ale fałszywym poklaskiem użytkowników portalu sobie nie pomagasz.

Film ma sztukę "wpisaną w dowodzie" na ostatnim miejscu, wyżej figuruje jako narzędzie rewolucji kulturowej i propagandy...w co zadziwiająco wpisują się te i inne twoje opinie.

PS: Nie fatyguj się odpisywaniem, bo nie mam potrzeby szukania prawdy pomiędzy sensem a bezsensem.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Duzy zawod,po obiecujacym poczatku pozniej mocno zamula no i ten motyw z duchami mogli sobie darowac.Muzyka na plus.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones