PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=382973}

Baader-Meinhof

Der Baader Meinhof Komplex
7,1 6 819
ocen
7,1 10 1 6819
6,2 11
ocen krytyków
Baader Meinhof
powrót do forum filmu Baader-Meinhof

Już w momencie powstawania filmu wiadomo było o wsparciu szczególnie finansowym i
organizacyjnym ze strony KGB wraz ze Stasi dla RAF, jak i środowiska czasopisma
"Konkret". Choćby ucieczka do Włoch, czy przebywanie na pustyni wraz z Arabami nie było
przypadkowe, jak i broń nie spadała z nieba. Pal licho pokazanie na początku protestów
studenckich jako pacyfistycznych, ale owe przywołane przeze mnie przemilczenie w roku
powstania filmu, t.j. 2008 jest wręcz śmieszne. Plusem natomiast filmu jest ukazanie
problemu pozornego rozliczenia się z przeszłością, będącego jedną z podstaw buntu dzieci
ludzi pokolenia II wojny światowej w Niemczech. Dobrze ukazany jest wpływ mediów na
kształtowanie opinii (nie tylko imperium Axel-Springera, ale choćby przekazów z Wietnamu,
czy strajku głodowego). Mimo mankamentów, narracji czasami sprawiającej wrażenie próby
idealizowania, pomnikowania członków RAFu, film jest godny polecenia, bowiem jako tako
oddaje klimat epoki, chociażby dzięki sprawnej realizacji i dobrej grze aktorskiej.

ocenił(a) film na 7
jadawin

Oskarżam powyższego kolegę o kradzież intelektualną mojej myśli. Mój komentarz byłby identyczny, ale dałem filmowi siódemkę.

Paterm

Ich auch. Siedem wystarczy. Wydaje się że jednak zbyt wiele było tego gloryfikowania członków RAF. Zastanawiające jest przekłamanie idei Rudiego Dutschke.. Jego obecność na pogrzebie Meinsa była wywołana jego poparciem dla idei walki o dobrobyt ludzi na całym świecie. Chciał w ten sposób podkreślić wagę śmierci Meinsa jako symbolu niewydolności systemu kapitalistycznego na świecie, który to system nie zapewnia pomocy socjalnej i przyczynia się do upodlenia ludzkiego życia. Twórcy filmu wykorzystali faktyczne wydarzenie by zasugerować że Dutschke popierał RAF.. Prawda jest taka, że wielokrotnie potępiał on tę organizację

ocenił(a) film na 9
Tuan_Jim

potwierdzam

ocenił(a) film na 9
olbrzym45

cieszę się, że są w Polsce ludzie, którzy mają merytoryczną wiedzę o współczesnej historii, a nie tylko krzyczą "zas*** lewactwo". nie można nikogo idealizować, ja sympatyzuję z ich motywami, natomiast oczywiście sprawa walki zbrojnej to już inna bajka. zrozumieć trzeba próbować, najłatwiej rzucać błotem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones