PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=382973}

Baader-Meinhof

Der Baader Meinhof Komplex
7,1 6 826
ocen
7,1 10 1 6826
6,2 11
ocen krytyków
Baader Meinhof
powrót do forum filmu Baader-Meinhof

Banda dzieciaków, którym od dobrobytu przewróciło się w głowach. Nigdy nie zaznali biedy, wszystko mieli zawsze z góry zapewnione, do tego studia i związana z nimi "dorosłość" i przekonanie o byciu super-duper inteligentem i z nudów zaczął się bunt. Na dobrą sprawę niewiele różnili się od dzisiejszego pokolenia JP na 100%, tyle że ci tylko drą mordy, a ci swoją chorą nienawiść przekuwali w konkretne czyny i policjantów po prostu zabijali. Łeb pełen frazesów Mao, demokratyczna wolność i nieszczęście gotowe.

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Od czego by tu zacząć hm... słodki awatar masz.
Ja widzę te sprawy w inny sposób. Otóż kiedyś społeczeństwo wyglądało inaczej niż teraz. Bardzo często w historii ci wyżej sytuowani mając świadomość swojej uprzywilejowanej pozycji czuli, że oni sami dostając od losu więcej mają też większe obowiązki. Sierakowski użył w jednej ze swoich wypowiedzi odnośnie polskiej inteligencji pojęcia poczucia grzechu społecznego ( akurat wypowiedz dotyczyła polskiej przedwojennej inteligencji ) . Ale aby takie poczucie dotknęło jakąkolwiek zbiorowość trzeba trochę innych stosunków społecznych niż obecne. W filmie jest to też jasno zaakcentowane. Gudrun Ensslin mówi przecież : " Mamy historyczną odpowiedzialność". Natomiast to że nie dostrzegł tego widz twojego pokroju zupełnie mnie nie dziwi.

ocenił(a) film na 9
duende_2

"dostrzegł tego widz twojego pokroju" - jaki ma pan problem panie mądralo ?

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Zapewne widzę problemy w innych miejscach niż ty. I nie nazywaj mnie mądralą, bo tym samym z siebie robisz głupka.

ocenił(a) film na 9
duende_2

Byli zwykłymi mordercami - wszystko podpierali jakimiś frazesami rodem z Marxa, tam gdzie to potrzebne. Cała ich wysoka kultura wyszła choćby przed sądem. Meinhof zgrywająca intelektualne guru zachowywała się jak gówniara, obrażając sędziego, to samo Gudrun i Badeer, a widownia nie wiadomo czemu piała z zachwytu z prostackich tekstów rodem z podstawówki - rzeczywiście "inteligencja". Tak samo zachowuje się przed sądem choćby polska młodzież z marginesu.

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Nie wiem jak naprawdę wyglądał proces ale jeśli tak jak jest to przedstawione w filmie, to czapki z głów przed RAF. Mogę ci jedynie wkleić krótkie nagranie z procesu o podpalenie, jeszcze przed powstaniem RAF:http://www.youtube.com/watch?v=zoZ8Lt45FhY
Oni po prostu zakpili sobie z szacownego wysokiego sądu, co tobie się pewnie po prostu nie mieści w głowie. Właśnie to sprawia różnicę. Gdyby nie ludzie o takich cechach jak RAFowcy wszelkie zmiany na świecie zachodziły by o wiele za wolno.
Z twoich postów wyziera legalizm, respekt i szacunek dla władzy i takie tam. W zabiciu policjanta widzisz wielką tragedię, pewnie większą od palenie napalmem dzieci ( właśnie przeciwko temu wystąpił RAF). Natomiast nie wiem czy do ciebie nigdy nie dotarły informację o bestialstwie i wynaturzeniach w policji. Spójrz choćby na to nagranie pochodzące z kraju wolności i swobód obywatelskich:
http://www.youtube.com/watch?v=7KM1ukwBGv4
W tej samej kategorii znajdziesz tego pełno na youtube. Jedną z przyczyn takich sytuacji jest właśnie tzw szacunek dla munduru taki jak u ciebie, co sprawia że ludzie usprawiedliwiają policyjne zbrodnie. Nie mówię już nawet o wyrokach skazujących , bo jak to mówią k... k... łba nie urwie, chodzi mi po prostu o reakcje ludzi na podobne zdarzenia. Niestety wciąż pokutuje reakcyjny pogląd, każdy zabity przez policję to bandyta, każda zgwałcona to dziwka. A każde pobite dziecko to co - diabelskie nasienie? Tak właśnie myślą ludzie tacy jak ty i tobie podobni.
I znowu, w filmie wyrażnie pokazano bezsensowną brutalność policji - ale ty widzisz tylko tę straszną sytuację zwiastującą zapewne koniec cywilizacji - czyli zabójstwo policjanta. A zabójstwo demonstranta w demokratycznym kraju cię nie raziło ? Nie mówiąc już np. o autentycznych materiałach z wojny w Wietnamie wykorzystanych w filmie ?
Myślałem że Polska już przerobiła hasło pt. obywatelu pomóż milicji, pobij się sam. Widzę że jednak nie do końca.
Żeby nie być gołosłownym, mała lista policyjnych zbrodni, tym razem u nas ( typowe dla nich sprawy, gwałty, pobicia, zabójstwa )
http://www.bezkarnoscpolicji.info/
http://www.kciuk.pl/Policjanci-pobili-mnie-na-posterunku-twi...
http://forum.gazeta.pl/forum/w,69,116527978,,Nie_odpuscimy_p...
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8348104,Trzy_...
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4048543.html
http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/kraj/artykul177561.htm...
http://www.sfora.pl/Skandal-w-policji-Sierzant-gwalcil-dziec...
http://torun.gra.pl/informacje-6205,policjant-zgwalcil-dziew...

ocenił(a) film na 9
duende_2

Tak "wyszukanie" kpić to potrafi każdy polski dres. Sama Ulrike w swoich manifestach zgrywa chojraka, ale zobacz co się dzieje z nią po aresztowaniu - cała para ulatuje i zostaje mały roztrzęsiony człowieczek. Zabawne że nasi lewacy nie przenieśli się do sąsiedniego NRD, tam mieliby raj o który walczyli w RFN. Tyle że przez mur wszyscy wiali na zachód - nie odwrotnie. Co do policji - są to pojedyncze przypadki. Równie dobrze możesz uzasadniać zamykanie szpitali, z powodu przypadków błędów w sztuce medycznej.

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Są to pojedyncze przypadki których jest cała masa. A najgorsze jest to że nie są to tylko przypadki bestialstwa policji, ale też jej bezkarności.
Gdyby Kuras nie zastrzelił Ohnesorga być może RAF by nie powstała, gdyby polityka RFN była bardziej sprawiedliwa i demokratyczna RAF na pewno by nie powstała..
Jeżeli masz ochotę przeczytaj sobie tę krótką notkę na bardzo moim zdaniem ciekawym blogu, jest to bardzo ciekawa konfrontacja postaw:
http://czerwoneiczarne.blox.pl/2010/11/Tu-pani-Ulrike-sie-zderzy-z-panem-Piotrem .html

duende_2

ludzie z RAF byli bardzo niepezpiecznymi utopistami, którzy nie rozumieli świata, w ktrórym żyli. Myślę, że żyjąc w Polsce powinieneś bardziej zdawać sobie sprawę z tego czym był komunizm, ile milionów ofiar kosztował i jak działały np doktryna breżniewa i inne tego typu komunistyczne bzdety

ocenił(a) film na 6
duende_2

Podziwiam Cię za tą próbę ewangelizacji kolegów z prawa. Tak z ciekawości zapytam - nie przeszkadza Ci, że film jest wizją z książki Stefana Austa?

ocenił(a) film na 10
SkowronskiJM

haha to było tak dawno i te moje posty z przed lat wyglądają dziś dla mnie dziwnie. Szczególnie niefortunny był właśnie ten mój moralizatorski podniosły styl. Nie zmienia to jednal stanu rzeczy że co do meritum w większości się zgadzam. Historia RAF była chyba jednym z pierwszych etapów krystalizowania się moich podlądów, chociaż oczywiście z tej irytującej fascynacji już wyrosłem i wiem że nie byli herosami w białych zbrojach od których walki zależały losy świata. Co do Stefana Aust, dlaczego miałoby mi przeszkadzać? Wiem ze ta historia była też częścia jego życia i choć książki nie czytałem ( nie była chyba wydana w Polsce) to na podstawie filmu można sądzić że jest to kawał dobrej , rzeczowej ale i porywającej roboty. Tak czy owak sam film wciąż uważam za fascynujący.

ocenił(a) film na 6
duende_2

Chodzi mi o samo zakończenie. Do dzisiaj te samobójstwa są dość dyskusyjne. Książka Austa to zajebiste źródło, ale nie można zapomnieć, że gość był konkretnie zaangażowany w historię. Lepiej spoglądać na RAF biorąc pod uwagę więcej narracji, niż tą jedną.

ocenił(a) film na 6
duende_2

A, żeby było jasne, też nie twierdzę, że byli herosami bez skazy. Ostatnio czytałem komentarze pod Rojem, gdzie młodzież oburzała się scenami, gdzie NSZ-owcy przeklinali. (Wszak przecież Bury, Łupaszko i Ogień wydawali komendy trzynastozgłoskowcem :)
W każdym razie nie chodzi mi o takie pierdoły - wracając już do RAF - tylko właśnie o tą końcówkę. Inne zakończenie kompletnie zmieniało by wydźwięk filmu.

ocenił(a) film na 10
SkowronskiJM

Lubię niektóre teorie spiskowe ale raczej w nie nie wierzę, Jak było tutaj już raczej się nie dowiemy. Mimo wszystko trochę szkoda że tego nie wyjaśniono i prawie nikomu na tym nie zależało.

ocenił(a) film na 10
duende_2


A co do "żołnierzy wyklętych", zdanie na temat współczesnej recepcji ich czynów mamy raczej podobne.

duende_2

RAF wpisywał się w propagandę ZSRR był przez nich w takiej lub innej formie inspirowany. Szaleńcy z RAF, w sytuacji gdy pół świata było zniewolone przez sytem totalitarny, komunizmu, zwariowali i stwierdzili, że to świat zachodni jest oprawcą. Oni nie tylko przyczynili się do śmierci wielu osób na zachodzie, ale popierając komunizm (inspirowali się między innymi pismami multi mordercy Mao) uwiarygadniali komunizm, i po części są także odowiedzialni za tamte mordy.

duende_2

a co do oceny policji w polskim społeczeństwie to się mylisz. W Polsce wszelkie służby są kojarzone z PRL, a więc przymusem, i szacunek jest średni. Np. w przeciwieństwie do USA, gdzie był to obrońca przed złoczyńcami, nadużyciami, W latach 90-tych zorgannizowa przestępczość miała gdzieć policje.
A nadużyciom należy się przeciwstawiac, ale poprzez ujawnianie, media, ostracyzm społeczny, sąd.

New_World_Order

tylko po co w Twoją opinię mieszasz pokolenie JPII, którzy stoją po drugiej stronie tego co reprezetowali mordercy, terroryści z RAF

ocenił(a) film na 10
bulls2010

Tobie też polecam powieść Bojarskiej "Agitka" ( wszystkim polecam, jest po prostu niesamowita ) .
Opowiada ona i o strajku w stoczni, stanie wojennym i o skrajnej lewicy z zachodu ( w tym o grupach bojowych). Moim zdaniem wysmakowana literatura, co ciekawe ostatnio dowiedziałem się że Bojarska jest autorką cenioną przez środowiska prawicowe, więc może znajdziesz też coś dla siebie.

duende_2

mogę się mylić, ale czytałem... Tak postarałem się sprawdzić - pisał o tym Horubała w Uważam Rze. http://uwazamrze.pl/2011/02/bojarska-powroci/ (niestety część artykułu jest płatna)
Czy jest ceniona w calej prawicy, pewnie nie, zresztą ciezko mi się wypowiadać nie znając ksiązki , tego co tam jest. Niemniej cenię zdanie Horubały, a on wypowiadał się z tego co pamiętam przychylnie

użytkownik usunięty
bulls2010

"Na dobrą sprawę niewiele różnili się od dzisiejszego pokolenia JP na 100%"
"tylko po co w Twoją opinię mieszasz pokolenie JPII"

JPII - Jan Paweł II
JP na 100% - Jeb.ać Policję na 100%

ocenił(a) film na 9
New_World_Order

Duende_2 uznała, że intelektualnie kogoś przewyższa i na "dowód" sypnęła frazesem, który kiedyś gdzieś wyczytała w jakiejś książce. To że była to zgraja lewaków, którzy faktycznie nigdy życia w socjalistycznych "rajach" nie zaznała i która sama stosowała metody "wrogów" jakoś do niej nie dociera. Ciekaw jestem jaką ona "walkę" prowadzi. Pitolenie o Mao w jakimś gejowskim klubie to chyba max.

ocenił(a) film na 10
Pomyslowy_Dobromir

Eh ta fascynacja walką RAF-u czyż nie było to urocze ? Z tamtych czasów został mi avatar i chyba trochę więcej oleju w głowie. Co do RAF-u, to wszystkie dostepne źródła, a nawet ten film, pokazują że byli to ludzie od początku świadomi walki jaką podejmują i swojej historycznej roli. I owszem, wielu z nich żyło w krajach realnego socjalizmu. No ale prawak jak zawsze, nie wie i się wypowie, w głupi , oordynarny podwórkowy sposób.

ps.
Rozumiem że zwracanie się do mnie w żeńskiej formie to jakieś opatrzne zrozumienie ideologii gender, która jest bardzo żywa na pawicy.

duende_2

Cytować Sierakowskiego? Matko Boska, a ja nieszczęsny myślałem, że młodzież myśli...

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Ty nieszczeny.

ocenił(a) film na 10
New_World_Order

Pisać o Urlike Meinhof i grupie Baadera że to banda "dzieciaków którym od dobrobytu poprzewracało się w głowach" to tak jakby powiedzieć że T.Różewicz jest słabym pisarzem bo mało przeżył. To co było wspólnym mianownikiem grupy RAF to nalezenie do klasy średniej - wyedukowanej lecz biednej. Dodając do tego że Urlike w wieku 9 lat zmarli rodzice to rzeczywiście dzieciństwo o jakim każdy marzy...a no i jeszcze tułając się po Niemczech uciekjąc przed reżimem III Rzeszy i codzienne oglądanie ludzi skazanych na śmierć...ale co tam ; ) Aaa no i jeszcze dorosłe życie w którym cały czas żyje się pod presją najpierw męża Klausa, a potem Andreasa i Gudrum. Oczywiście każdy kto akceptuje w "nowym i spirawiedliwym rządzie" polityków odpowiedzialnych za masowe mordy w czasach hitleryzmu jest jak pokolenie JPII.

Proponował bym jednak, zaznanie się DOKŁADNIE (czyli coś więcej niż jeden film, na dodatek mylnie odebrany) z temat zanim zacznie się publicznie pisać bzdury...


ps: "zgrywać choiraka" może ktoś kto siedzi bezpiecznie w fotelu gapiąc się w monitor, a nie osoba odrzucona przez ludzi którym ufała...

ocenił(a) film na 1
dcd666

Summa summarum film został stworzony poto zebys tak myślał

ocenił(a) film na 9
Muhomorniczy

z oceny, jaką wystawiasz filmowi widać, że oceniasz ideologię o której mówi, a nie sam film. ale to mało istotne. niestety ogromna większość krytyków - co widać z ich wypowiedzi - nie przeczytała żadnej książki o roku 68. to jest problem internetu. na żywo od razu widać, czy ma sens z kimś wchodzić w dyskusję.
możesz nie zgadzać się z motywami i sposobem działania tych ludzi - terrorsytów. ale oni tego naprawdę nie robili dla zabawy, chcesz tego czy nie - oni nie godzili się na rzeczywistość taką, jaka wtedy była. a jaka wtedy była - wystarczy poczytać, żeby się doweidzieć. my naprawdę dziś żyjemy w troszkę innym świecie. czasem trudno uwierzyć, jak wiele zmieniło się w ciągu 50 powojennych lat.

ocenił(a) film na 1
sowabezoka

z oceny jaką wystawiłem filmowi! jasno widać że wystawiłem ją filmowi jako próbie manipulacji!

ocenił(a) film na 9
Muhomorniczy

Twój argument wydaje się być trudny do uzasadnienia - bo wedle zasady qui bono (czy jak to się piszę) - kto niby miałby korzyść z wybielania RAF? przecież dziś kapitał rządzi światem w o wiele jeszcze większej skali niż 40 lat temu. koncerny medialne itd. są częściami ogromnych grup kapitałowych - i same kręciłyby na siebie bat gloryfikując zwalczających je ludzi? a film ten jest filmem wysokobudżetowym, nie nakręciła go grupa fanatyków w garażu. pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
sowabezoka

ewentualnie jeszcze - proszę o wskazanie przekłamań w filmie, jeśli mielibyśmy jakąś konstruktywną rozmowę zapoczątkować :)

ocenił(a) film na 1
sowabezoka

Film został stworzony po to by zrobić z Rafu pospolitych bandziorów,zepsutych dzieciaków którym się nudzi. To o czym piszę założyciel tematu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones