PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=382973}

Baader-Meinhof

Der Baader Meinhof Komplex
7,1 6 823
oceny
7,1 10 1 6823
6,2 11
ocen krytyków
Baader Meinhof
powrót do forum filmu Baader-Meinhof

Grupka ludzi postanowiła zbudować sobie pewną ideologię, tyle że to było kompletnie bezsensowne i niepotrzebne. Niektórzy z tych osób pochodzili z zamożnych rodzin i im się w głowach poprzewracało i chyba z nudów bo to co robili było kompletnie nielogiczne i tak jak mówię, bezsensowne. W konsekwencji wylądowali w pierdlu i marnie skończyli. Głupota ludzka nie ma granic ale głupich nie sieją, sami się rodzą. Tyle.

ocenił(a) film na 10
nudecroft

W trumnie skończyli też ci, któryrzu owym amatorom zależli za skórę, między innymi prokurator generelny, sędzia sądu najwyższego, kilku komandosów, oraz prezes związku pracodawców. Amatorka jak nie wiem co.

duende_2

Jak na amatorów nieźle zamieszali ale z systemem nie wygrali.

duende_2

I jeszcze jedno, prawdopodobnie w tych ich poczynaniach wspierało ich KGB i nawet są pewne poszlaki które wskazywałyby na to więc nie byli tacy osamotnieni. Tyle że ta ich ideologia była w sumie nic nie warta.

ocenił(a) film na 10
nudecroft

No to trzeba było od razu napisać że głównym problemem są dla ciebie cele organizacji, a nie nieefektywność. Ich wsółpraca z wywiadem jest chyba już oczywista i nikt się o to nie spiera.( było to wschodnioniemieckie Stasi, nie KGB) Świadczy to tylko o ich profesjonaliźmie. Gdyby była to grupa walcząca z jakaś dyktaturą komunistyczną to byliby to dla ciebie bohaterowie godni najwyższego szacunku. Film bardzo wyrażnie wskazuje na tego typu patrzenie przez palce. Statecznym obywtaelom RFN, jak i władzy tego kraju nie przeszkadza np. przyjmowanie z honorami szacha iranu, ani to w jaki spoósb prowadzona jest wojna w Wietnamie ( pomijając już kwestię jej powodów ), ale przeszkadza walka prowadzona przez RAF. Jesli juz oceniać treść konkretnych ideologii, to ideologią o wiele bardziej uniwersalną są wszelkie ideologie lewicowe, także marksizm- leninizm. Wiem że większość polaków słusząc słowo komunizm modli się do obrazu JP 2 i zamawia egzorcyzmy, ale nie zmienia to faktu że sama treść tej doktryny jest o wiele bardziej naukowa i humanistyczna od barbarzyńskiej, zakamuflowanej ideologii panującej obecnie.

duende_2

Piszesz : "Gdyby była to grupa walcząca z jakaś dyktaturą komunistyczną to byliby to dla ciebie bohaterowie godni najwyższego szacunku" - Nie, to nie tak; Chodzi mi o to że wszelkie rewolty na przełomie całej historii robiły tylko dużo zamieszania a do niczego dobrego nie prowadziły. Zwłaszcza takie małe ugrupowania terrorystyczne, Pytanie czemu? czemu ma to służyć? Chodzi o jakąś wielką misję tych ludzi? I w konsekwencji co z tego wychodzi? Dla mnie takie akcje to zawracanie dupy. Za dużo ludzi jest na Ziemi i stąd te awantury. Twierdzisz że to była dobrze zorganizowana grupa a ja twierdzę że dużo rzeczy im się po prostu udało a nie dlatego że to była profesjonalna grupa uderzeniowa. Powiedzieć ci kto jest największym terrorystą na świecie? - Stany Zjednoczone! Ale to inny temat.

ocenił(a) film na 10
nudecroft

Ludzie tworzący RAF byli przestępcami, dyskutować o nich to delikatny temat. Mieli na swoim koncie sukcesy jak i porażki, i masz chyba rację że ostatecznie przegrali. To co niektórym ludziom w ich postawie imponuje, to właśnie to co dla ciebie jest największym zarzutem - nie oglądając sie na to jakie maja szanse postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i nie być tylko biernymi obserwatiorami czy też nawet ofiarami ( to nie oni rozpoczynają przemoc ) Właśnie na tym zbudowany jest cały film.
Co do sensu rewolocji - myśle że jeszcze parę jest wciąż przed nami. Nawet te które przegrywają ( takich jest większość) zostawiają w historii jakieś warte zapamiętania idee i ślady. Krajobraz po rewolucji, nawet pokonanej, nigdy nie jest taki jak przed nią. Przejściowe zmiany na gorsze mogą pchnąć koło historii do przodu.

duende_2

Pytanie czy jest sens tworzyć rebelię mając nikłe szanse powodzenia, czy jest sens robić cokolwiek? Dlatego też nie mierz siły na zamiary tylko mierz zamiar podług sił i to jest mądre powiedzenie. Powiadasz że nie jest ważne że przegrali ale ważne że próbowali, dla mnie gorycz porażki byłaby nie do przełknięcia ale każdy jest inny i jak to powiedział kiedyś Clint Eastwood w jednym swoim filmie - Nie ważne że marzenia się nie spełniły, ważne że były! :) To jest takie trochę ku pokrzepieniu.

Ciekawostką jest że Niemcy traktują władzę jako świętość jakakolwiek by nie była są całkowicie podporządkowani władzy. Polacy NIE, Polacy nie trawią władzy bo mają swój charakter i honor. Niemców łatwiej jest podporządkować jednak czasem ktoś się wyłamuje i dlatego powstał Baader - Meinhof.

ocenił(a) film na 8
nudecroft

ja ich też nie rozumiem o co im właściwie chodzi. Czy dla nich ruski komunizm był lepszy od amerykańskiego kapitalizmu i imperializmu? Przecież wojna w wietnamie byłą wojna o wpływy; Jak dla mnie to są zwykli komuniści dążący do reżimu na wzór reżimu leninowskiego i stalinowskiego. Chyba że ja tu czegoś nie rozumiem...

Dormant

Wojna w Wietnamie właściwie była wojną między Ameryką a Rosją. To była wojna technologii na obcym terytorium a akurat padło na Wietnam. Amerykanie dostali tam ostro wpierd0l od Wietnamczyków wspieranych przez Rosję i jeśli dobrze pamiętam przez Chiny.

Jeśli chodzi o Baader Meinhof to była dla mnie dziwna organizacja która zrobiła dużo zamieszania a nic na tym nie zyskała. Może przeczytaj to co napisał duende_2 o tej organizacji to może ci rozjaśni trochę. Twierdzę że to co oni robili było tylko niepotrzebną jatką.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Sorry,ile Ty masz lat ,że takie głupoty wypisujesz ?...przemawia przez Ciebie kompletny brak wiedzy z historii współczesnej , wracaj do szkoły ...

pmko

Jakie głupoty? To powiedz mi zatem co głupiego napisałam? Wyjaśnij mi to bo chcę wiedzieć co źle napisałam.

ocenił(a) film na 7
nudecroft

Za długo by pisać tutaj znajdziesz odpowiedż a może gdzieś w sieci jest przedruk:

Kronika-terroru-ruchy-anarchistyczne-w-RFN-1968-1980-Jerzy-Nowakowski

pmko

OK, poczytać zawsze można. To znaczy poczytam na pewno.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones