PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=282958}
7,8 382
oceny
7,8 10 1 382
Bab'Aziz drogi ojciec
powrót do forum filmu Bab'Aziz - drogi ojciec

Przepiękny film o pustyni, duszy, człowieku, poszukiwaniach - w duchu sufickim.

Arabowie zwali sufich fakirami (faqir), co znaczy biedak, albo derwiszami (darwis), co pochodzi od perskiego słowa nędzarz. Sufizm wyrósł bezpośrednio z ruchu Derwiszów, czyli wędrownych poetów i tancerzy. Rozwijał się przede wszystkim na terenie dzisiejszego Iranu i Pakistanu, i stąd wpływy różnych sekt hinduizmu i przejęcie od nich praktyk.

Reżyser Nacer Khemir śledzi duchową podróż młodej dziewczynki i jej niewidomego dziadka przez pustynię. Oboje idą na odwieczne rytualne spotkanie derwiszy, które odbywa się w nieznanym miejscu co 30 lat. Oboje zostali zaproszeni i mimo, że nie znają miesca spotkania idą prowadzeni głosem serca i siłą wiary.

Baba Aziz snuje opowieść o duchowej wędrówce księcia który odkrywał piękno swojej duszy. Na swojej drodze napotykają wędrowców, których opowieści pomagają odkrywać starożytną mądrość i piękno pustyni.

Film i oddzielnie ścieżkę dźwiękową umieściłem na peb.pl - miłego oglądania.

rapatang

Witam. Bardzo chciałabym obejrzeć ten film. Mam go, polskie napisy też ale ten film jest z hiszpańskim dubbingiem. Tylko taka wersja krąży na torrentach. Innych nie ma. Czy to oryginał? Jaką wersję wstawiłeś na peb.pl?
Dzięki i pozdrawiam.

szybka_2

Pewnie, o wiele lat za późno ale film jest na video kropa anyfiles kropka pl

rapatang

Film muszę zobaczyć.
Ale czytając Twój opis, przypomniała mi się jedna książka. Jest to książka P. Coelho (wiem, wiem - dla wielu to nie jest dobry pisarz; abstrahując od wartości literackich, w jego książkach da się odnaleźć wartości, które jakoś skłaniają do refleksji nt. wiary. A że - jak sam pisze, poszukiwał jej długo - mamy u niego wątki wielu religii, w tym także islamu, i dalej - mistycyzmu islamskiego, czyli sufizmu.
A zatem, chcę wspomnieć książkę pt. "Zahir" - opisuje sufich wywodzących się z terenów stepowych, nad płn. Chinami, w realiach europejskich (sami doczytacie, o co dokładnie chodzi) - bardzo ciekawe spojrzenie na odrębność ich świata w porównaniu z naszym stylem życia.

ocenił(a) film na 7
trajektoria

A wie ktoś może gdzie dzieje się akcja tego filmu?

rapatang

Mnie do obejrzenia tego filmu zainspirowała muzyka: http://www.youtube.com/watch?v=si6rLeYU5BQ&feature=related

Przepiękna. Już dla niej samej film warto obejrzeć...

ocenił(a) film na 10
wilczekstepowy

Wszystkim będącym pod wrażeniem polecam inny film, równie fascynujący "Meetings with remarkable men" w reżyserii Petera Brooka

ocenił(a) film na 9
rapatang

Piękny obraz. Po prostu piękny.

rapatang

Cóż, przychylam się do Twojego komentarza. Film o dojrzałości ludzkiej duszy, do spotkania z Bogiem.

użytkownik usunięty
rapatang

Ten film to arcydzieło, nie ma sobie równych. Dla kogoś kto jest na ścieżce duchowej, to będzie prawdziwa uczta. Ten film aż ocieka mistyką i duchowością. Do tego ta cudowna muzyka. Brak mi słów. Oglądałem ten film wiele wiele razy, a soundtrack przesłuchałem z kilkadziesiąt. Na pewno nie raz jeszcze wrócę do niego.

użytkownik usunięty

i powiem tak: trochę wstyd, że tak mało osób oglądało ten film. Wiele osób ogląda amerykańskie produkcje, które czasami są dobre, nie powiem, ale ten film to poezja, to jest inny poziom przekazu.
Wspominałem znajomym o tym filmie i praktycznie nikt nie zna, w najlepszym wypadku ma zamiar obejrzeć.

p.s. Co do tego, że tutaj jest "kilka" postaci, dziewczynka, starzec, książe, nie brałbym tego dosłownie. Ten film jest pełen alegorii, dla mnie tam nie ma żadnych postaci, a wszystko to są wewnętrzne aspekty nas samych..

100% right

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones