PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=676364}

Babadook

The Babadook
6,0 65 135
ocen
6,0 10 1 65135
7,1 31
ocen krytyków
Babadook
powrót do forum filmu Babadook

Gdyby tylko nie zabrakło budżetu. Momentami niestety strasznie to widać, ale jestem skłonny parę grzechów wybaczyć, bo autorzy nie mieli na to wpływu.

Nie chcę się wgłębiać w spojlery, ale bardzo podobał mi się przytłaczający klimat, psychoza, wysycenie obrazu, które dominowało od początku, do końca produkcji. Pogoda wykreowana na lepką, wilgotną, nieprzyjemną jesień - to wszystko buduje niesamowitą atmosferę. Poza tym jest to też produkcja troszeczkę wykraczająca poza szablony horroru o "nawiedzonym domu". Wkrada się nam element psychologiczny, a kreacja głównej bohaterki przypomina mi odrobinę Nicholson'a w Lśnieniu (może to daleko posunięte skojarzenie, ale jednak mi się nasuwa :) ). Ogólnie w filmie dominuje nostalgia, cała historia budowana jest na niepewności, a nie na wyskakujących nagle w ekran potworach, co osobiście uważam za zabieg prymitywny i łatwiznę...
Co prawda całość nie wydała mi się jakoś szczególnie przerażająca, a momentami aż się skrzywiłem widząc niektóre sceny lub głupie zachowania bohaterów, ale ostatecznie produkcja zapracowała sobie u mnie na solidną siódemkę. Na tle wielu innych miernych horrorów, które ostatnio są wypuszczane, można rzec, że Babadook to swego rodzaju perełka ;). Szkoda, że tak niedoceniona, patrząc na ocenę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones