PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=563444}
6,3 10 232
oceny
6,3 10 1 10232
Babycall
powrót do forum filmu Babycall

Jak zrozumieliście ten film? Czy Anna wszystko to miała "w swojej głowie", wyobrażała sobie? Dlaczego zabiłaby synka i kim był ten drugi chłopczyk...?
LUBIĘ TAKIE FILMY - thriller psychologiczny, czy znacie podobne?

ocenił(a) film na 7
Nadia2

SPOILER
NIE CZYTAC PRZED SEANSEM

Pod koniec wszystko (prawie) zostalo wyjasnione. Ona 2 lata wczesniej zamordowala meza i dziecko. Zabila meza, bo - nie zostalo to powiedziane wprost - bil i wykorzystywal seksualnie syna. Miala zaniki pamieci, ogolnie powazne zaburzenia psychiczne, psychozy i byc moze jakis rodzaj schizofrenii paranoidalnej. Po wprowadzeniu sie do bloku nieustannie zyla w swiecie iluzji. Nie pamietala o wlasnej zbrodni, byla przekonana, ze zyje z synem i czeka na kolejna rozprawe sadowa dotyczaca praw rodzicielskich. W jej wyobrazonym swiecie maz tych praw zostal pozbawiony, ale sie odwolywal.

To co bylo prawda to sasiedzi dwa pietra nizej, ktorzy wspolnie (3 osoby, rodzice i ktos jeszcze) zamordowali wlasne dziecko, a nastepnie zakopali je w lesie nieopodal osiedla. Przez elektroniczna nianie odsluchiwala awantury z tamtego mieszkania, widziala goscia wsadzajacego do auta zwloki zawiniete w plastikowy worek, w lesie widziala czlowieka, ktory cialo chlopca zakopywal.

W tym filmie pojawia sie tez element fantastyczny czyli zjawy. Widzi je chora kobieta, co akurat nie dziwi, biorac pod uwage jej omamy, ale poza nia widzi dziecko (juz wtedy niezyjace) pracownik sklepu RTV/AGD.

Podchodzilem do seansu z pewnym uprzedzeniem. Poczatek nie wydawal mi sie porywajacy. Ale z biegiem czasu zaczalem odczuwac zaintrygowanie dziwna historia, jej klimatem ociekajacym paranoja i psychoza.

per333

kurcze wydaje mi się to za proste, muszę się przespać z tym filmem;p

ocenił(a) film na 9
per333

Z początkiem to się zgodzę,ale co chodzi o drugiego chłopca to myślałam,że to ona go zabiła,no bo przecież bywał u niej w domu i znajdował się w podobnej sytuacji jak jej zmarły syn

bezumbezum

Pytanie tylko... dlaczego zabiła własnego syna i dlaczego miałaby zabijać tamtego chłopca?
per 333 - też tak uważam! co do tego nie ma wątpliwości, co już w połowie filmu zauważyć było, że Anna sama nie wie co robi i kiedy...nawet to przyznała...i scena, gdy niby siedzi w kawiarni z synkiem,podczas,gdy jest sama (zdjęcie robi jej Helge)...
Tylko nurtują mnie drobne rzeczy , np. czemu była mokra? (w raporcie było coś, że jej mąż trzymał synka głowę , chcąc utopić - chyba w wannie-nie pamiętam dokładnie), czemu chodziła do szkoły z synkiem,który nie żył, a inni mówili, że tak? i Eva - matka tego pracownika sklepu, umierająca, a taka sama osoba / bądź podobna prowadziła ją do wyjścia, gdy Anna wyrwała się i pobiegła do sali muzycznej.I dlaczego , właśnie dlaczego zabiła swego synka?

Ogólnie , fajny, niepokojący, zagadkowy klimat, dlatego jeśli znacie więcej filmów o podobnej tematyce
młoda kobieta + thriller + psychologiczne zagadki,
będę wdzięczna za tytuły. :-)

ocenił(a) film na 8
Nadia2

dlaczego zabiła syna?..to akurat proste--tak robią kobiety nie widząc innego sposobu na uniknięcie ich krzywdzenia,schemat:kat,dziecko i potem samobójstwo....do ostatniego zapewnie nie doszło,bo ktoś zdążył zapobiec
jezioro to był real,sklep tez..reszta to w/g mnie schizofrniczne omamy... w epizodzie depresyjnym tej choroby nie wychodzi się z domu,unika ludzi..socjal miał pilnować przyjmowania lek

ocenił(a) film na 8
atakpomaranczy

ów a pan administrator czy jakoś tam,jeszcze nasilił lęki swoim nachodzeniem i zachowaniem przypominającym molestowanie
ale mnie wkręcił ten film:D.

ocenił(a) film na 7
atakpomaranczy

Jezioro to nie byl real. Tam byl parking, tam ja znaleziono w stanie katatonicznym, z tym, ze w mokrych ciuchach, o czym mowi policjantka czy sanitariuszka. Dlaczego w mokrych, skoro tam byl parking? To byl kolejny element metafizyczny tej opowiesci, ktora balansuje pomiedzy swiatem realnym, omamami chorej kobiety a jakimis zjawiskami nadprzyrodzonymi.

ocenił(a) film na 8
per333

w/g mnie jezioro-real--była tam sama..parkingu nie było--tam był syn..,nie było sanitariusza,policjantki,szpitala..w domu jest mokra..na parkingu by się nie zamoczyła :)..

ocenił(a) film na 7
atakpomaranczy

Ale przeciez policjantka czy sanitariuszka (nie jestem pewien) mowi Helge'owi, ze znaleziono ja na parkingu.

ocenił(a) film na 8
per333

w/g mnie-nie ma szkoły,szpitala,pielęgniarki..mokra jest realnie,bo z taką rozmawia realny pracownik tego realnego budynku,stojącego na skraju realnego lasku z realnym jeziorkiem,jeszcze mokra skacze z okna a to,że administrator jest realny,potwierdza kobieta z opieki rozmawiająca z Helge..uff
nierealny parking-na nim by się nie zmoczyła,pojawiała się tam z synem..też nierealnym :)

ocenił(a) film na 7
atakpomaranczy

A Helge byl realny? Bo to on uslyszal, ze znaleziono ja w stanie katatonicznym na parkingu w przemoczonym ubraniu. Jej przy tej rozmowie nie bylo.

ocenił(a) film na 7
per333

bosz, bo to jeden parking jest na świecie....

Nadia2

Podobne klimaty: tego samego reżysera: "Naboer" :)

ocenił(a) film na 7
bezumbezum

Zabil to drugie dziecko gosc, ktory przyszedl do sklepu elektronicznego by poskarzyc sie, ze slyszy w swojej niani jakies obce glosy. Glowna bohaterka slyszala go, on slyszal ja, bo oboje mieli nianie ustawione na ta sama czestotliwosc.

Fabula nie jest prosta, bo wkomponowane sa w nia watki metafizyczne czyli zjawy niezyjacych juz dzieci. W przypadku glownej bohaterki mozemy mowic o chorobie, ale jej przyjaciel ze sklepu rowniez widzial chlopca, ktory w tym czasie byl juz martwy.

ocenił(a) film na 8
per333

ja rozumiem to tak,że Helge "widział"(celowo w cudzysłowie) chłopca,ponieważ sam bedac w dzieciństwie ofiarą przemocy domowej-jest wyczulony na taką aurę znęcania się nad dzieckiem...duch jakoś mi nie przechodzi przez klawiaturę :D..no wiecie--domy,mieszkania mają duszę ,klimat,energię i on to odbierał..Helge pokazany jest jako doskonałe medium--nadwrażliwy,samotnik,wyczuwajacy krzywdę,zło,chcący nieść pomoc

ocenił(a) film na 7
per333

Wszystko fajnie mniej więcej podobnie to wszystko odebrałem jak tu napisaliście.
Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna sytuacja bo Helge , nie widział tego chłopca ,który podał się za jej syna po raz pierwszy. Wcześniej widział go w sklepie gdy jeden z pracowników pomagał mu ustawić aparat i kazał mu zrobić zdjęcie. Co z tym motywem? Czy wtedy też to była zjawa czy jeszcze nie;]

ocenił(a) film na 8
bezumbezum

chłopiec pojawił się u niej w wyobraźni już jako duszyczka...zamordowany wcześniej..patrz kolejność--zakup babycoll,nocne wrzaski,szukanie lokalu skad dochodził krzyk,odebranie OBU chłopców ze szkoły,krew na rysunku/schemacie lokali i narysowana na nim postać zwłok i dopiero potem wynoszenie worka z nimi

ocenił(a) film na 8
atakpomaranczy

potem głos kobiety krzyczącej:gdzie on jest? z babycoll..matki zamordowanego dziecka

atakpomaranczy

na prawdę dobrze jest poznać Wasze wnioski, z filmu, które dla mnie są już teraz całkowicie pewne :)
Film na pewno do myślenia i nie jest ot tak przewidywalny;)

A tak poza tematem to moim faworytem w kwestii "thrillero-horroro-psychologiczny dramat" (połączyłam sobie, wybaczcie nazwę;) to najmocniej uderzył we mnie film "INNI", ale to już inna kategoria, właśnie "INNI" z świetną Nicole pokazał, jak buduje się emocje.
pozdrawiam was

Nadia2

za błędy przepraszam-spieszyłam się,
chciałam tylko jeszcze zapytać czy znacie podobne filmy do np. Inni, Hierro, 6 zmysł itd. ?

ocenił(a) film na 7
Nadia2

Z podobnych to też gra tam Kristoffer Joner polecam Naboer - Drzwi obok. Troszkę bardziej brutalny, jednak dla mnie dający jeszcze więcej emocji.

Fireghost

Dziękuję Ci za polecenie filmu, jednak dawno się z nim zmierzyłam i po połowie miałam dosyć :

Nadia2

Podobał mi się jeszcze film z Sophie i Monicą - "Nie oglądaj się", podobnie jak "Odbicie zła" i "Niewidzialny"...

ocenił(a) film na 6
Nadia2

polecam film "Przeczucie", podobne klimaty

ocenił(a) film na 7
Nadia2

No to druga połowa tego filmu właśnie wszystko wyjaśnia , i straciłaś najlepszą zabawę;p

Nadia2

Polecam "Opowieść o dwóch siostrach".

ocenił(a) film na 9
per333

Gdy przeczytałam posty w tym temacie, to widzę, że nie zrozumiałam albo nie obejrzałam(?) najważniejszej sprawy :) Mianowicie - wyraźnie usłyszałam, jak policjantka - po samobójczym skoku Anny - wyjaśniała Helge'mu: "Ona mieszkała sama, jej mąż był agresywny, dwa lata temu zabił chłopca i sam popełnił samobójstwo, a zabity to dozorca, naprawiał coś w łazience".
Wydawało mi się, że realny był parking (rzuciła się na parking jak do jeziora - stąd podrapana twarz, brudna kurtka) i Helge. Realne było też morderstwo chłopca (zakatowanie, nie utopienie), wywiezienie go w śpiworze i zakopanie w lesie.
Na marginesie - gdyby Anna zabiła syna i męża - czy mieszkałaby 2 lata później samodzielnie w bloku, nie byłaby w więzieniu albo zakładzie? Proszę o wyjaśnienia :)

ocenił(a) film na 7
potasznia

Dokładnie! Dlaczego miałaby zabijać dziecko...?! Proszę o informację osoby, które widziały film w kinie, na temat przebiegu zdarzeń...bo po sieci krąży prawdopodobnie trefne tłumaczenie...

ocenił(a) film na 9
Ann_nes

Widziałam w kinie :)

ocenił(a) film na 9
potasznia

Czyli większość wypowiadających się tu ludzi oglądała film ze złymi napisami? Pasowałoby mi to, że syna zabił ojciec (a potem popełnił samobójstwo). Bo jeśli zrobiła to Anna (jak zrozumiałam z napisów, które znalazłam w necie), to pojawia się pytanie - dlaczego nie trafiła do więzienia? Nie było o tym ani słowa w filmie, jest to niemożliwe. Wersja, w której mordercą i samobójcą jest ojciec, jest baaaardziej prawdopodobna.

ocenił(a) film na 7
klamkazapadla

O rany. Dzięki potasznia. Masz rację! Jeżeli ktoś chce mieć pewność - niech zajrzy do angielskich napisów. I wszystko będzie jasne.

ocenił(a) film na 7
potasznia

hmm, realny parking, poodzierana twarz. Ok, ale dlaczego zatem jest mokra? Ten dozorca coś naprawiał w łazience - popsuł hudraulikę i woda trysnęła??;) A ta bluza, którą otrzymała w 'szpitalu'? Ma ją na sobie pod koniec, więc bluza jest prawdziwa. Chyba, że sama ją sobie założyła, scena szpitalna była w głowie, więc dywagacje z bluzą nie mają znaczenia? Na pewno więcej pytań niż po takim 'Shutter Island'.

ocenił(a) film na 8
Nadia2

Widzę, że zrozumiałam film podobnie jak inni ;) Główna bohaterka dostała obłędu po tym, jak w traumatycznych okolicznościach zabiła swojego męża i syna. W nowym mieście mieszkała sama co raz bardziej popadając w paranoję i obłęd. Ciężko w filmie określić do końca co było jawą a co złudzeniami bohaterki. Myślę, że drugiego chłopca zamordował sąsiad z 5 piętra, który również się skarżył w sklepie na swoją elektroniczna nianię. Anna odebrała z urządzenia dzwięki, zaczęła obserwować sąsiadów, wytropiła miejsce, gdzie go pochował w lesie ojciec. Myślę, że jezioro było realne, dlatego mając silne omamy Anna rzuciła się na pomoc topionemu chłopcu, przypominając sobie, że jej własny syn był podtapiany za życia. Jedna kwestia to to, ze Helge widział drugiego chłopca. Być może jest to taka metafora, jak piszecie wyżej, że był wrażliwcem "po przejściach z matką" i tak odebrał tą całą sytuację, że uwierzył w to, że widział dziecko. Jednak ten fragment zdaje mi się być najbardziej niespójny w całym seansie. :) Mimo to-polecam gorąco, daje 8/10. Podobne filmy to Shelter (Inkarnacja) i Tożsamość :)

Nadia2

Ja rozumiem to tak:

Po pierwsze parking i jezioro.
Skoro znaleźli ją mokrą na parkingu może oznaczać że i jezioro i parking (ale nie ten w lesie) były realne. Po wyjściu z realnego jeziora znaleźli ją na realnym parkingu (celowy zbieg okolicznośi). Jest jednak scena w której Anna widzi parking zamiast jeziora. Ten parking jest iluzją świadczą o tym dwa ujęcia jeden na parking drugi na Anne w tle lasu i drewnianego domku.

Jeśli chodzi o dwuch chłopców.
Ten drugi chłopiec po śmierci dołączył do jej syna w wyobraźni Anny (zaprzyjaźnili się w zaświatach).
Helge również zaczął go widywać <- Jest to wątek paranormalny tak samo jak rozmowa dwuch chłopców pod koniec filmu czy zaprowadzenie Anny by zobaczyła jak mężczyzna chowa worek z ciałem do samochodu.

Rysunek:
W wyobraźni rysował go syn Anny, a w rzeczywistości sama go rysowała. Miejsce pochówku w lesie dorysowała po zobaczeniu jak mężczyzna zakopuje ciało drugiego chłopca. Dorysowane zakrwawione ciało na dole rysunku może oznaczac w jaki sposób uśmierciła swojego syna.

Dla tych co lubią takie filmy polecam Dom Snów.

darkoyea

Dom Snów, Inkarnacja i Tożsamość - oglądałam - na prawdę fajne filmy, dziś po raz enty znów oglądałam "Znamię"("Ważka" z Kevinem)

użytkownik usunięty
Nadia2

Ja to ujmę tak, że w takich filmach nie ma co sobie nadpisywać fabuły. W takich filmach po prostu niekiedy nie jest wszystko wyjaśnione. Była Anna, była też chora psychicznie. Jej syn już był martwy, jezioro też było realne tak samo jak parking, blok, Helge, las. Za to nie do końca jestem pewny co do pracowników socjalnych czy aby oni nie byli jakimiś terapeutami?? Widać też na samym początku jak Anna jedzie taxówką i jestem prawie pewien, że wypuścili ją z psychiatryka. Co do Helge sprawa jest prosta - mieszkał całe życie z mama, nie miał kobiety to spotykał się z Anna bo jako tako im się kleiło no i potem obłęd też mu się udzielił. Jak ktoś lubi rozkminkę to polecam Szepty w mroku ---> http://www.filmweb.pl/film/Szepty+w+mroku-2004-130831

użytkownik usunięty

chyba nie można edytować postów. Co do tych Szeptów w mroku to są o niebo lesze

ocenił(a) film na 3

ale przecież wątek z tym pracownikami opieki społecznej co chodziła i z tym facetem wydawał się prawdziwy ??

Daniela_Lujan_87

Wszystko się wydawało :-). Film jest świetny , ale nie trzyma jednak aż w tak wielkim napięciu . Już po 30 minutach wiadomo , ze ten dzieciak nie żyje . Kobieta ma urojenia, itd. Widziałam ostatnio bardzo podobny film i czytałam rownież książkę Camilli Läckberg :Latarnik. Jest ta, praktycznie identyczny wątek, ale troskę się różni. Jeśli ktoś lubi kryminaly, to polecam. Tak czy owak widzę, ze szkoły w Norwegii są dość brzydkie :-). Film jednak była ok :-). Uwielbiam takie filmy, choć i takie rzeczy się zdarzają w reali :-(.

użytkownik usunięty
triptyqued

Latarnik :D miodzio - Läckberg jest jedną z moich ulubionych pisarek. Pozdro

ocenił(a) film na 8

Moja tez ;))).

ocenił(a) film na 7
Nadia2

Ja Wam napiszę jak ja zrozumiałam ten film, a Wy albo się ze mną zgodzicie, albo też nie ;) Wiemy już, że to nie Anna zabiła swojego synka i męża, tylko mąż, który go maltretował. Po śmierci swojego dziecka Anna przeżyła ogromny szok, traumę, trafiła do szpitala psychiatrycznego...Jej umysł zaczął bronić się przed przeszłością zapominając o tym co się stało i próbując ułożyć sobie nowy scenariusz. Tak więc Anna uciekając przed traumatyczną przeszłością, stworzyła nowe życie, które jednocześnie miało być wytłumaczeniem, czemu nie ma przy niej męża? Czemu mieszka w nowym miejscu? Czemu odwiedzają ją jacyś ludzie, którzy interesują się jej losem? Itd. itd. Bez syna, co zresztą stwierdza w jednej ze scen, nie może żyć, dlatego według swoich wyobrażeń syn wciąż żyje i jest przez nią chroniony. Według mnie jest to w pewien sposób walka z wyrzutami sumienia pt. nie było tragedii, udało mi się jej zapobiec, uciekłam z dzieckiem, opiekuję się nim, mamy się dobrze. Niestety pojawia się drugi chłopiec...Umysł Anny na siłę wypiera zdarzenia z przeszłości, jednak jest ona ogromnie wyczulona na krzywdę dzieci. Zaczyna się niewinnie od usłyszanego głosu...Coś ją pcha, być może matczyny instynkt, żeby drążyć temat. Być może są to jednak znowu wyrzuty sumienie- podświadomie- nie udało mi się uratować mojego dziecka, może pomogę temu. Być może syn Anny został przy niej jako duch, bo byli ze sobą silnie związani, być może pojawił się też duch chłopca. W sumie to nawet bez różnicy czy były to omamy Anny czy "prawdziwe" duchy. Warto też zwrócić uwagę, iż Anders chce żeby matka odnalazła ciało zamordowanego chłopca. Sam chłopiec prosi Andersa o pomoc, być może utknął właśnie na ziemi jako duch i nie może jej opuścić, póki ktoś nie dowie się, co się z nim stało. Ważna tutaj jest rozmowa chłopców - czy twoja mama to zniesie? i - muszą znaleźć twoje ciało, żebyś mógł zasnąć. I ogromny dylemat z jeziorem i parkingiem. Mamy scenę w której Anna chce zaprowadzić Andersa nad jezioro, bo uwaga! Obiecała mu! I on ją oto prosił! Kiedy dochodzą na miejsce chłopiec jest rozczarowany, bo widzi parking! To walka Anny z własną psychiką, ona nie chce widzieć jeziora, bo nie chce znać prawdy o zamordowanym chłopcu, bo wtedy pozna prawdę o własnym synu! Także jezioro jest jak najbardziej realne. Anna zdobywa się w końcu na szukanie ciała chłopca i cała trauma wraca...Przypomina sobie wszystko...Stąd zostaje znaleziona mokra i zwróćcie uwagę na zmianę w jej zachowaniu, jest przerażona...Za wszelką cenę jeszcze ostatkiem sił walczy sama ze sobą, by w końcu ostatecznie popełnić samobójstwo, nie mogąc pogodzić się z przeszłością, nie mogąc pogodzić się z wyrzutami sumienia i być może żeby spotkać się z synem w miejscu, w którym teraz jest. Ja to tak widzę ;)

ocenił(a) film na 7
Nadia2

Z tego typu filmów, prócz już poleconych, mogę dodać: "Wyspa tajemnic", "Mroczna kraina", "Sekretne okno", "Pokój 1408", "Oddział", "Jazda na kuli", "Czarny łabędź", "Gdzie jest Nancy" (ostatni bardzo ciężki), jeśli sobie przypomnę coś jeszcze dopiszę:))), pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
Nadia2

Jeszcze jeden dobry film.."The Caller"

Nadia2


Ech te amatorskie tłumaczenia... Nie ONA zabiła męża i synka, tylko MĄŻ zabił siebie i synka.

Hun bodde der alene. --> Mieszkała sama.
Sønnen ble drept for to år siden. --> Syn zginął dwa lata temu.
Eksmannen hadde mishandlet dem begge. --> Były mąż wykorzystywał ich oboje.
Så drepte han seg selv og gutten. --> Więc zabił siebie i chłopca.

Bruno

to u nas niestety normalne, że te tłumaczenia są , z błędami ;p film dobry, ale o niebo lepszy jest ten hiszpański, w którym dziewczyna niby znika ----spoiler---- ,a zamknięta jest w takim schronie, za lustrem,czy szafą,nie pamiętam nazwy ale jest na prawdę dobry:)

Nadia2

ok ona była chora, a opieka społeczna jakl sprawdzała czy syn chodzi do szkoły?

ocenił(a) film na 7
anula89_filmweb

Nie było żadnej opieki społecznej, może ewentualnie ktoś sprawdzał jak ona sobie radzi po powrocie z psychiatryka(nie było tego w filmie, ale myślę,że mogła być jakoś leczona).Anna sobie wyobraziła szkołe.

ocenił(a) film na 7
Nadia2

To ojciec zabił syna i sam popełnił samobójstwo, w necie krąży złe tłumaczenie

Nadia2

W mojej wersji z amerykanskim dubbingiem to ojciec zabil chlopca, pozniej popelnil samobojstwo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones