PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=39082}
6,5 938
ocen
6,5 10 1 938
5,8 4
oceny krytyków
Barbara Radziwiłłówna
powrót do forum filmu Barbara Radziwiłłówna

Tytułem ciekawostki warto wspomnieć, że był to pierwszy i niestety jedyny film polski wyemitowany przed wojną w pokazie telewizyjnym w Polsce. Zorganizowano go na kilka dni przed inwazją Niemiec, w sobotę 26 sierpnia 1939 r. Pokaz uświetnił doroczną Wystawę Radiową organizowaną w Warszawie a film nadano z użyciem nadajnika zainstalowanego (jeszcze w 1937 r.) na szczycie wieżowca Prudential.
Holenderska firma Philips korzystając z wozu transmisyjnego zaprezentowała pokaz z telewizora zamieszczonego na jednym ze stoisk a emisję uświetniła m.in. swą obecnością Jadwiga Smosarska.
Zaproszenia na ten i kolejne seanse, przewidziane od 26 sierpnia do 10 września rozsyłano w specjalnych kopertach wybranym osobom.
Pokaz odbył się w gmachu YMCA (polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Związku Młodzieży Chrześcijańskiej - Young Men's Christian Association) przy ul. Konopnickiej 6, oddanym do użytku w 1932 r.
Tytułem uzupełnienia warto dodać, że legendarny kurier czasu wojny Jan Karski (Jan Kozielewski), podówczas podchorąży artylerii, pozyskał dwa zaproszenia na pokaz planując zaprosić nań córkę ambasadora Portugalii. Niestety w przeddzień otrzymał powołanie mobilizacyjne do 5. DAK (Dywizjonu Art. Konnej) toteż sprezentował zaproszenia dzieciom ambasadora.
Tak, tytułem ciekawostki w odniesieniu do filmu Józefa Lejtesa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones