PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=452745}
5,1 22
oceny
5,1 10 1 22
Bardzo krótki strajk
powrót do forum filmu Bardzo krótki strajk

Film dokumentalny „Bardzo krótki strajk" - wspomnienie strajku studentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w grudniu 1981 roku protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce - zaprezentowano we wtorek w Sejmie.

Jego uroczystą projekcję zorganizowały wspólnie: Narodowe Centrum Kultury, Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Regionu Łódzkiego i Stowarzyszenie Niezależni RR W pokazie filmu uczestniczyli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Seweryński oraz Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Seweryński to absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletni wykładowca i były rektor tej uczelni. Kropiwnicki także wykładał na UL (na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym); w 1981 r. był jednym z przywódców łódzkiej „Solidarności", wzywał łodzian do protestów przeciwko stanowi wojennemu, za co został aresztowany.


Film „Bardzo krótki strajk" wyreżyserował prof. Grzegorz Królikiewicz, wykładowca na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej łódzkiej „filmówki" (Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi). Jak tłumaczył, zrealizował ten film, ponieważ był „przejęty poczuciem długu" wobec młodych ludzi, którzy wówczas bohatersko strajkowali.
Dokument opowiada o wydarzeniach z 14 i 15 grudnia 1981 r., gdy studenci UL, wezwani do protestu przez NZS, zorganizowali na terenie uczelni strajk okupacyjny przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Centrum strajku znajdowało się na Wydziale Prawa UL. Studenci zabarykadowali się w tym budynku. Rozrzucali z okien ulotki nawołujące do strajku, wywieszali plakaty. Wielu wyszło na ulice, by tam nawoływać do protestów.
Strajk zakończył się brutalną pacyfikacją. Funkcjonariusze ZOMO bili studentów, zmuszając ich do zaprzestania protestów. Młodzi ludzie ewakuowali się z Wydziału Prawa. Zomowcy wtargnęli do budynku i zdewastowali go.
W filmie Królikiewicza o wydarzeniach tych opowiadają ich uczestnicy, wśród nich przywódcy strajku: Leszek Owczarek, Joanna Śmigielska, Janusz Michaluk oraz Rafał Kasprzyk, wówczas pracownik naukowy Wydziału Prawa UL. Strajk wspomina także ówczesna dziekan Wydziału Prawa UL, Biruta Lewaszkiewicz-Pe-trykowska.
Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce strajkowali w Łodzi także pracownicy wielu zakładów, m.in. Ema-Elester, Uniprot, Teofilów i Wytwórni Filmów Fabularnych. Strajki były likwidowane przez ZOMO i wojsko. Brutalnie bici byli również zwykli przechodnie na ulicach - nawet osoby starsze, kobiety i dzieci.
Film „Bardzo krótki strajk" zrealizowano pod honorowym patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro-dowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezesa TVP oraz Prezydenta Miasta Łodzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones