PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=596855}

Batman: Rok Pierwszy

Batman: Year One
6,9 5 917
ocen
6,9 10 1 5917
4,8 6
ocen krytyków
Batman: Rok Pierwszy
powrót do forum filmu Batman: Rok Pierwszy

Nietoperze początki

ocenił(a) film na 5

Animowana adaptacja jednego z komiksów Franka Millera o Mrocznym Rycerzu. Bardzo wierna względem pierwowzoru, może i dlatego bez większej satysfakcji. Czytałem "Year One" i zrobiony na tej podstawie film uważam za zręczne odtwórstwo, nic więcej. Miejscami udało się tu przywołać klimat z telewizyjnej serii z początku lat 90-ych, ale w wielu momentach postawiono też na komputerowe sztuczki, które dla mnie są zwyczajnie odstręczające. Ogląda się bezboleśnie, ale też i bez jakichkolwiek emocji. Historia przecież znana, a twórcy nie starają się bynajmniej o żadne dodatkowe atrakcje. Ujdzie, choć i tak lepiej przeczytać komiks.

ocenił(a) film na 4
Caligula

Jeśli chodzi o animację w tym filmie to niestety nie powala. Animatorzy powinni się trzymać w przypadku takiej produkcji kreski zbliżonej do tej z komiksu, przez co film automatycznie zyskałby własny charakter. Sama animacja również nie zachwyca, nie jest zbyt dynamiczna, ani widowiskowa kiedy trzeba, brakuje klimatu. Film sprawia wrażenie zrobionego na "odwal się". Na plus znana z komiksu historia, która mimo wszystko powinna być trochę bardziej dopasowana pod kątem medium filmowego, film powinien być dłuższy. Na plus również Bryan Cranston w "roli" Gordona, pozytywnie mnie to zaskoczyło. No i oczywiście na plus obszerniejsze wprowadzenie postaci komisarza niż w innych filmowych produkcjach. Ale ten zabieg był mi już znany z komiksu, który jest dużo lepszy od ekranizacji.

Caligula

A ja uważam, że ta wierność to akurat zaleta. Sam komiks był niezwykle filmowo napisany i narysowany, więc przeniesienie było praktycznie bezbolesne.

Polecam zresztą dłuższe dywagacje na temat filmu, komiksu i spraw pobocznych u siebie w podcaście:

http://k-pok.gniazdoswiatow.net/odcinek-72-rok-pierwszy-ujecie-drugie/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones