PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=748799}

Batman: Zabójczy żart

Batman: The Killing Joke
6,2 12 270
ocen
6,2 10 1 12270
4,4 10
ocen krytyków
Batman: Zabójczy żart
powrót do forum filmu Batman: Zabójczy żart

Wyjaśni ktoś zakończenie? Dlaczego Batman "położył ręce" na Jokerze? Dlaczego potem było słychać tylko jego śmiech? Było to celowe zagranie czy po prostu go to rozśmieszyło? Czemu na komputerze Barbary pojawiła się twarz zielonej kobiety?

Rales

Yep - Batman pierwszy raz się roześmiał w uniwersum DC przez Jokera. Bardzo wazny moment :D

ocenił(a) film na 7
LordVader345

Drugi. Za pierwszym razem rozśmieszyła go Harley (Batman animated).

ocenił(a) film na 7
Rales

Istnieje teoria, że Batman po usłyszeniu żartu Jokera (o wariatach uciekających z zakładu) zdał sobie sprawę, że jedyną opcją na powstrzymanie Jokera jest "zgaszenie światła" więc go na koniec zabija. Ma to o tyle sens, że komiks "Killing Joke" początkowo nie był kanoniczny, poza tym na samym końcu w odbiciu w kałuży w której stoją Batman z Jokerem widzimy odbijający się snop światła, który w ostatnim kadrze gaśnie.
http://cdn.bleedingcool.net/wp-content/uploads/2013/08/slurp.png

Zielona kobieta, jak i "baza" Barbary to nawiązanie do tego, że po postrzale przez Jokera (co później skanonizowano) była Batgirl została Oracle.

ocenił(a) film na 7
PanSowa_12

Kiedy ten komiks pierwszy raz wychodził w Polsce, ta teoria chyba jeszcze nie istniała. Poza tym z kontekstu komiksu, całej historii - wynika jednak co innego...

Rozgdz

Ta teoria była już od 30 lat xD Są dwie (w komiksie nie zostało to dokładnie wyjaśnione) albo Batman zabija Jokera, albo poprostu opiera się na nim i tyle xD każdy myśli to co chce, ja np. pierwszy raz widząc tą stronę w komiksie myślałem, że Batman wyrywa serce Jokerowi xD

ocenił(a) film na 7
Dawidx0x

Jak dla mnie to wyglądało jakby klepnął go w ramię gdy się obaj śmiali.... Po tym gdy Joker porównał ich do dwóch wariatów próbujących uciec z domu wariatów....
Bo Joker opowiedział dobry żart i genialnie spuentował sytuację.

PanSowa_12

Szkoda, że w animacji nie widać żadnego odbicia światła w kałuży. Jakby twórcy zignorowali ten element bo nie zrozumieli jego sensu w komiksie.

ocenił(a) film na 4
szmyrgiel

Dokładnie to samo przyszło mi na myśl po obejrzeniu animacji! To jest detal, jednakże bardzo istotny.

Co do teorii, mówiącej o zabijaniu Jokera to w komiksie mi się ona bardziej składa w całość niż w filmie. Nie wiem... może twórcy filmu nie chcieli pokazywać takiego Batmana jaki został ukazany w oryginalnej treści? Człowieka, który potrzebował tylko pretekstu do usprawiedliwienia się przed sobą, że "próbował", jak to powiedział na samym początku komiksu.

Rales

Wytłumaczenie jest proste... Batman zabija Jokera :)

ocenił(a) film na 6
Dawidx0x

W końcu tytuł mówi sam za siebie... ;)

Dawidx0x

Nie wiadomo czy go zabił czy nie. To, że Joker przestał się śmiać i zgasło światło nie oznacza od razu, że został zabity. Autorzy nie podali dokładnie zakończenia komiksu więc każda interpretacja zakończenia może być prawdziwa. Mógł zostać zabity albo nie. Moim zdaniem batman go nie zabił.

ocenił(a) film na 6
Tomson319

W animacji Batek na pewno nie zabił Jokera. Gordon kazał mu zająć się Jokerem "zgodnie z przepisami", chcąc udowodnić Jokerowi, że ich "sposób działa" - chodzi o działania bez zabijania, bez zemsty, kierowanie się literą prawa. Joker przewidywał, że po zryciu mózgu, Gordon straci resztki zdrowego rozsądku i będzie chciał zemsty za to, co Joker zrobił jego córce. Batman obiecał Gordonowi, że spełni jego prośbę, co nawet mówi Jokerowi. To jeden z powodów, dla którego Batman zatrzymuje Jokera regulaminowo.
A dlaczego Batman śmiej się z żartu? Może dlatego, że jest on śmieszny i opowiedziany w odpowiednim momencie. Batek z Jokerem wyjaśnili sobie pewne sprawy, ustalili reguły, zagrożenie zostało skutecznie zażegnane (no, bo nie zostało nic innego jak skuć żartownisia), poza tym Joker - co Batman zrozumiał - pragnął tego, żeby KTOŚ z jego żartów się śmiał, tak zwyczajnie. Chwile wcześniej przecież krzyczy on do Gacka, "dlaczego się nie śmiejesz?", dlatego Batman, pomijając to, że żart był rzucony z wyczuciem, wiedział, że sposobem na utulenie Jokera jest roześmianie się z jego żartu.

ocenił(a) film na 6
Wixu

I to jest wersja która mi się podoba.

ocenił(a) film na 6
doliwaq

Tyle wersji ilu oglądajacych, ale dlaczego nikt nie odważy sie zaproponować że batman w swojej słabości "poddał sie" i zwariował? Stąd ten śmiech. Ot taka moja wersja xD

ocenił(a) film na 7
Wixu

O to, to! Zgadzam się w 100%. Dokładnie to samo myślałam zarówno podczas czytania komiksu jak i oglądania filmu <3

użytkownik usunięty
Rales

Polecam może trochę przeintelektualizowaną interpretację, ale najciekawszą z jaką się spotkałem na stronie "Gotham w deszczu"

ocenił(a) film na 8
Rales

Moim zdaniem Joker po prostu wygrał.

ocenił(a) film na 7
Rales

sam nwm jak to interpretować, jeśli jednak miało to pokazać jakby pogodzenie z Jokerem to porażka ... Sam batman powinien chcieć zabic Jokera choćby za to co zrobił batgirl :/

ocenił(a) film na 8
Rales

Ostateczne zwycięstwo Jokera. Batman popada w obłęd i śmieję się z kiepskiego żartu. Po czym morduje Jokera wciąż się śmiejąc. Joker wygrał po trzykroć - udowadniając tezę, że każdy może popaść w obłęd, niszcząc Batmana oraz doprowadzając do tego, że Bruce złamał prawo.

użytkownik usunięty
Rales

Jest dużo interpretacji jedna z nich to właśnie, że Batman zabija Jokera, ale ta historia została włączona do głównego kanonu, więc nawet jak miało tak być to już tak nie jest. A ta zielona twarz to logo Oracle, czyli drugiego alter ego Barbary Gordon.

ocenił(a) film na 8
Rales

a może jednak okazało się, że Batman i Joker uświadamiają sobie tak naprawdę, że mają ze sobą wiele wspólnego, Joker zabija dla zabawy a Batman osłaniając się dobrem Gotham, oboje są nienormalni i lubią adrenalinę i koniec końców może sie porozumieli.

juliajackson98

Też tak sądze. Gacek niby jest postaciom super pozytywną ale jest też bardzo mroczny w sumie gdyby dostał niewielką ilość gazu szaleństwa od Jokera to by łatwo zbzikował. A swoją drogą to tylko szaleniec lata po mieście w pelerynie i łapie oraz straszy przestępców. Joker jest totalnym psycholem ale akurat w tej ostatniej scenie komiksu i animacji zauważył że Baciek zbytnio się od niego nie różni i dlatego opowiedział ten żart. W sumie to była jak na niego mądrość a Batman uznał że ma w tym sporo racji i się z tym zgodził.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones