PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787625}
7,8 5 495
ocen
7,8 10 1 5495
7,2 20
ocen krytyków
Beksińscy. Album wideofoniczny
powrót do forum filmu Beksińscy. Album wideofoniczny

Materiały gdzie mamy zapis prywatnych filmów, przez cały czas widzimy tylko naszych bohaterów, zbliża jak żaden inny. Podobnie ma się z "Senną" tyle że tam w tle słyszymy osoby trzecie. Ale o co mi chodzi. Ta rodzina wywołuje we mnie tyle stanów emocjonalnych co w kilkunastu innych dokumentach które obejrzałem już w tym roku. Studium nad nimi mogło by się podjąć spectrum profesorów od psychiatrii po teologów. Wielce utalentowani (potomkowie Beksińskiego to powstańcy, inżynierowie, architekci) nad którymi zapadła jakaś mgła ciężaru egzystencji. W końcu jedno z nich nie wytrzymało. Pytanie dlaczego ojcu udało się przetrwać a synowi nie ? Kochająca żona ? Inna sprawa, to ta dychotomia urokliwego, niezwykle inteligentnego Tomasz i mieszkającego w jego głowie ... no właśnie, co to było, bo zaczęło się już w dzieciństwie. To jest wątek wykraczający poza chłopskie pojmowanie życia. Tutaj potrzeba duchowości. Zawsze się zastanawiam jak to jest, że ktoś nie ma nic i chce mu się żyć a inny ma wszystko i z tego świata chce zniknąć. Domowa sceneria...widać, ze byli zżyci, Tomasz zdaje się z nieodciętą pępowiną. Nie wiem czy się rozumieli, ale byli do siebie wszyscy bardzo podobni, również w tym, jak nieśli ten ciężar życia. W tym bólu byli taką swoistą trójcą, osobne byty w jedności, każdy z osobna uzależniony od siebie nawzajem. Wątek motywu przewodniego sztuki Beksińskiego, z czego on wynikał i jaki miał wpływ na syna ? bo mieć musiał i czy nie było w tym przesady ... ? Wrócę na koniec jeszcze raz to tej formy dokumentu, patrzeć na kogoś z perspektywy życia domowego, wnikając w sprawy intymne to brać odpowiedzialność za to co się potem mówi. Ten i inne filmy gdzie patrzymy na nich z tak bliska jest przekroczeniem progu który oddziela normalnego widza od tego który staje się przewodnikiem dla innych którzy tej wybitnej rodziny jeszcze nie poznali. Wspaniali Beksińscy, miłość Zdzisława i Zofii oraz owoc tej miłości - Tomasz. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

ocenił(a) film na 7
Wielki_ted

Jak już tak analizujesz to może zwrócisz uwagę na fakt, że ojciec dziecka właściwie w ogóle nie chciał i odżegnał się od jakiejkolwiek "przyziemnej" roboty. Ta pępowina w ich przypadku to niezły oksymoron.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones