PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4154}
7,6 6 081
ocen
7,6 10 1 6081
7,6 10
ocen krytyków
Bez znieczulenia
powrót do forum filmu Bez znieczulenia

Kilka rzeczy mnie w tym filmie nie przekonuje:
1. za słabo, jak dla mnie, uzasadniony psychologizm postaci. Nie wiemy, dlaczego właściwie Ewa odeszła od Jerzego. Sugeruje się, że była przytłoczona jego sławą, albo że po prostu znalazła kochanka. Ale Ewa jest tu wyraziście banalną postacią, jakby w ogóle bez osobowości i własnego zdania. Nawet nie chodzi mi już o postać graną przez Jandę, bo ona celowo jest zagadkowa. Wątek kochanek Jerzego jest zresztą jakby celowo wycięty - niby zawoalowana sugestia, że były, ale jednak nie.
2. jeśli jestem jeszcze w stanie zgodzić się z niedookreśleniem przyczyn rozwodu (w końcu w życiu tak bywa), to zupełnie nie jest uzasadniony wątek z upadkiem zawodowym Jerzego. Dlaczego nagle wypada z obiegu, z uczelni, dlaczego usuwani są ludzie go popierający (aparatczyk grany przez Wilhelmiego)? Przecież rozwód nie może być tego przyczyną.
3. nie odpowiada mi sposób realizacji roli przez Seweryna - jego postać nie przekonuje, jest jak dla mnie niedodefiniowana i w sumie nie wiem, o co w niej chodzi. Czy jest to facet, któremu o coś naprawdę chodzi, zdolny młody wilczek, czy miernota, która ma ambicje zwalenia z piedestału wybitnego kolegi, więc złośliwie uwiódł mu żonę?
4. przez cały film pozostaje jedna wielka zagadka: "dlaczego Kapuściński"? Przecież aluzje, że to o niego chodzi, są wręcz podane na tacy. Inne szczegóły tez zgadzają się z tym, czego się o nim dowiedzieliśmy z książki Domosławskiego. I teraz nie wiem - czy film powstał z cichą, towarzyską aprobatą Kapuścińskiego, i jest w zasadzie o nim, czy też Wajda i Holland bezprawnie wykorzystali jego postać (w końcu był wtedy u szczytu sławy) do opowiedzenia historii, dość w końcu osobistej. W to drugie jakoś nie chce mi się wierzyć. Może ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat, bo jak dotąd to dla mnie wielki znak zapytania.

pacheau_vaughn_fw

1. Ewa odeszła od Jerzego, bo brakowało jej dobrego posuwu, który zapewniał jej Rościszewski. Jerzy często wyjeżdżał, nie było go w domu, nie dbał o Ewę, był zadufany w sobie, w swoim wieku miał problemy z erekcją, uważał, że wszystko się najlepiej. Uważał, że dla niej jest wystarczająca pozycja "żony sławnego dziennikarza". Ewa była stłamszona, niezaspokojona, nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie, bo przecież po rozstaniu wróciła do pracy naukowej. Młody Rościszewski nie tylko ją zaspokajał seksualnie, ale pozwalał jej się spełniać, i "matkować", była w roli autorytetu, kim nie była dla męża. Dla Jerzego Ewa była tylko matką jego dzieci, ale nie uważał jej za wyrobioną intelektualnie. Odejście do redakcyjnego kolegi Jerzego było więc dodatkową karą za dyskredytowanie Ewy przez Jerzego.
2. Na początku filmu jest jak byk: ktoś decyzyjny obejrzał program jak Michałowski jest wynoszony pod niebiosa, wkurzył się i pociągnął za parę sznurków. Stąd były naciski na redaktora naczelnego granego przez Kaczora, który ograniczył pozycję aż Michałowskiego. Do tego wypadnięcie z grafiku wykładów Jerzego, a potem zdjęcie z funkcji odpowiedzialnego za program Brońskiego i zsyłka "w ambasadory".
3. Rościszewski to raczej zakompleksiony nieudacznik z prowincji. Ale też ktoś w rodzaju ideowca. Z Rościszewskiego bije zarówno bezradność, jak i poczucie niesprawiedliwości, pewnie nie było mu łatwo i zdobyć wykształcenie i dostać się do redakcji. Zagadka pozostaje w jaki sposób poznał Ewę. Dla niej był kimś, przy kim się czuła ważna, a nie dodatkiem, tak jak przy Jerzym.
4. Punktem wyjściowym filmu jest potraktowanie sprawy rozwodowej jako procesu stalinowskiego, że świadkami-kukiełkami, recytowanymi kwestiami, wiadomym z góry wyrokiem. Kapuściński wzięty tylko jako wzorzec dziennikarza-autorytetu, zwalanego z piedestału.

ocenił(a) film na 6
pacheau_vaughn_fw

Bo to symboliczny film o polityce, szczegóły, o których piszesz nie maja znaczenia

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones