PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4168}

Biały myśliwy, czarne serce

White Hunter, Black Heart
6,6 2 430
ocen
6,6 10 1 2430
Biały myśliwy, czarne serce
powrót do forum filmu Biały myśliwy, czarne serce

Początkowo sądziłem, że film ten nie będzie przedstawiał wartości wiele większej, niż anegdotyczna. Że to takie poszukiwanie sensacji sprzed lat w śmiałej wyprawie Johna Hustona i jego ekipy w głąb afrykańskiego buszu, w celu nakręcenia oscarowej "Afrykańskiej Królowej". Szybko jednak zrezygnowałem z poszukiwania związków z prawdziwą historią, bo "Biały myśliwy, czarne serce" okazał się filmem bardzo dobrze zrealizowanym, mającym coś ważnego do powiedzenia.
To opowieść o ciężkim, twardym facecie, który nie może znaleźć sobie miejsca w otaczającym go świecie blichtru, snobizmu, podłości i zakłamania. Johna Wilsona, czyli Johna Hustona (Eastwood) coś wewnętrznie pali i aby zaspokoić ten ogień jest gotów na wszystko. Do Afryki jedzie nie po to, by nakręcić film i chyba nie po to, by ustrzelić słonia, ale raczej w poszukiwaniu zatracenia i śmierci. Nieważne kto i co przy tym ucierpi... Ten romantyczny egoizm, satanizm i autodestrukcjonizm ma swoje korzenie w "Moby Dicku" Melville'a (którego reżyserował John Huston!) i w "Jądrze ciemności" Conrada (które rozgrywa się w tym samym miejscu, co film!).
Jeszcze ciekawsze jest jednak to, jak postawa Wilsona załamuje się pod wpływem okoliczności, w jaki sposób i dlaczego ten twardy facet zaczyna przegrywać.
"Biały myśliwy, czarne serce" okazał się jednym z najambitniejszych i zarazem najbardziej udanych osiągnięć Eastwooda. Moim zdaniem w niczym nie ustępuje wspaniałemu "Bez przebaczenia". Sprawnie wyreżyserowany (znakomite sceny w afrykańskim hotelu), odpowiednio malowniczy wizualnie, pozwolił Clintowi dodać świetną, wielowymiarową kreację do galerii swoich twardych, męskich ról.
Szczerze polecam.

ocenił(a) film na 9
Woyciesz

Bardzo fajnie napisane, nie do końca zgadzam się z tym, że Wilson przegrywa.
Co do inspiracji to nie można zapomnieć o Hemingwayu.
Dla mnie ten film to rewelka, a jak ktoś pisze, że nie o czym jest to sam sobie wystawia świadectwo.... i tyle, chcociaż miałem ochotę polecieć inwektywami, a tu współczuć należy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones