PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=498632}

Biegacz

Der Räuber
5,9 804
oceny
5,9 10 1 804
Biegacz
powrót do forum filmu Biegacz

nieco monotonny bieg

ocenił(a) film na 5

Film nieco mitologizuje postać "Biegacza" - prawdziwe nazwisko Johann Kastenberger - który tak naprawdę zabił kilka osób podczas napadów (jedną np w obecności 8 letniego syna) i napadał też na domy i stacje benzynowe. Ale rozumie, że film ma swoje prawa. Rozumiem, że reżyser chciał pokazać faceta, który chce zyć na krawędzi ("twoje reguły życia nia przystają do moich") i kradnie nie po to by mieć forsę ale dla tych skoków tętna (co zresztą mierzy profesjonalnym sprzętem). I do tego pasuje poczatkowo monotonne, potem coraz szybsze, mocniejsze tempo filmu - choć tak naprawdę to nigdy nie jest zawrotne. Ale nie rozumiem po co melodramatyczna, łzawa koncówka filmu. Że co? Że w ostatniej chwili szuka odkupienia, że żałuje? Nie wierze w to. Świetna gra Anreasa Lusta. Reszta jest tylko tłem. Acha - tak naprawdę Kaltenberrger został postrzelony podczas blokady drogowej i widząc, że już nie ucieknie popełnił samobójstwo.

ocenił(a) film na 7
treborus

To prawda, że to ckliwe zakończenie z "kocham cię" w finale było zgrzytem, niemniej film bardzo przyzwoity i oglądałem go z przyjemnością.

ocenił(a) film na 5
treborus

To ciekawe, co napisałeś, znalazłem też w sieci kilka informacji o Kastenbergerze i teraz mam jeszcze większy niedosyt po seansie. Film nie jest zły, lubię takie surowe klimaty, ale... Zbytnio przynudzili, twórcom nie udało się - choć się starali - oddać prawdziwego charakteru głównego bohatera, mamy tak naprawdę strzępki informacji na temat przyczyn jego zachowania. Widzimy jedynie, że robił to bardziej "dla sportu", niż ze zwykłej chciwości. Jestem też przekonany, że zarówno wierniejsze przedstawienie "dokonań" pierwowzoru, a także bardziej wnikliwy wgląd w psychikę tego psychopaty i mordercy, dałyby o wiele lepszy efekt. Krótko mówiąc, można było zrobić film nie tylko głębszy psychologicznie, ale też znacznie efektowniejszy pod względem akcji. Film jest luźno oparty na faktach i zgadzam się, że zbytnio ugrzecznia wizerunek tego bandyty. Z tych względów daję tylko 5, ale mimo wszystko zachęcam do obejrzenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones