PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=205986}

Black

7,7 1 999
ocen
7,7 10 1 1999
Black
powrót do forum filmu Black

Ocena filmu

ocenił(a) film na 5

Jestem świeżo po obejrzeniu "Black". Jest to dobry film Bollywoodzki, mogę stwierdzić nawet, że jeden z najlepszych. Nie znajdziemy w nim tańca i śpiewu (który jak dla mnie jak do tej pory był najlepszą stroną tego rodzaju kina, czym zwykle nadrabiał złą jakość gry czy scenariusza). "Black" opowiada o historii głuchoniemej dziewczyny, której nie potrafili pomóc nawet rodzice, i która, zachowuje się bardziej jak zwierzę, a nie jak człowiek. Sytuacja ma się tak aż do pojawienia się "nauczyciela"- Debraja. Jego determinacja i odpowiedni stosunek przynoszą oczekiwane i nieprawdopodobne, można by rzec, skutki. W rezultacie Debraj staje się przewodnikiem Michelle, która z czasem jednak staje coraz bardziej niezależna.
Pragnę pogratulować bardzo dobrego poziomu gry zaprezentowanego przez Ayeshię Kapoor, która odgrywała młodą Michelle, oraz Rani Mukerji, która wykreowała postać dorosłej już Michelle. Obie spisały się świetnie, niezwykle dobrze udało im się wcielić w rolę osoby głuchoniemej, co podejrzewam było ciężkim zadaniem. Niezła rola Amitabha Bachchana, chociaż uważam, że mogło być lepiej.
Na pewno wśród pochwał trzeba również wspomnieć o minusach. Są to sceny, którym nadano zbyt dużo patosu, a emocje były zbyt przerysowane (m. in. reakcja matki, kiedy widzi jedzącą sztućcami Michelle). Jednak nie psuło to tak bardzo efektu końcowego. Niektóre momenty przyprawiły mnie o łzy, zdarzyło mi się także uśmiechnąć parę razy- więc równowaga została zachowana.
Mimo, jak to zwykle w bollywoodzkich filmach bywa, dobrego zakończenia, nie raziło mnie ono to tak bardzo jak przy innych produkcjach (np. "Żona dla zuchwałych" czy nawet "Czasem słońce, czasem deszcz"), wręcz przeciwnie. Nie był może idealny, jednak do przyjęcia :)
Film oceniam na 8, jest to jak do tej pory moja najwyższa ocena produkcji indyjskiej.

użytkownik usunięty
carollah

Polecam "Guzaarish", może będzie wyżej...?
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5

Mój gust uległ zmianie przez te 3 lata, a ocena "Black" spadła aż do 5. Z produkcji indyjskich też zrezygnowałam, bo im starsza jestem, tym mniej podoba mi się ich styl. I chociaż nadal mam słabość do muzyki, strojów czy tańca, to jednak sposób ukazywania wartości w ich kinie niestety mi już nie odpowiada.
"Black" tym bardziej stracił dla mnie na wartości, że obejrzałam "The Miracle Worker" ("Cudotwórczynię") z 1962r., w której historia, mimo podniosłego tonu, była po prostu bardziej realna, lepiej przedstawiona i dla mnie lepsza aktorsko (chociaż role Rani Mukerji i Ayeshy Kapoor są prawdopodobnie jednymi z lepszych w kinie Bollywood w ogóle).
Dlatego też bardzo dziękuję za propozycję, myślę, że kiedyś obejrzę chociaż fragment, ale podejrzewam, że zachwycę się mniej, niżby to było możliwe kiedyś ;)

użytkownik usunięty
carollah

Gdyby to miało być tylko parę minut to polecam taniec Aishwaryi w klubie (nic to nie mówi o filmie, ale dla walorów estetycznych) : https://www.youtube.com/watch?v=hbP3vLetsnM

Bollywood też się zmienia (w końcu na Ziemi jest teraz okres łączenia się Wschodu z Zachodem) ale ten proces następuje wolniej niż zmiana naszych gustów :))
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5

Akurat znam ten fragment i ze względu na wspomniane "walory estetyczne" zdarza mi się tę scenę oglądać :)
Jeżeli chodzi o łączenie się Wschodu z Zachodem, to rzeczywiście, da się je wyraźnie zauważyć w kinie Bollywoodzkim. Ale nie od dzisiaj, bo i w starszych filmach podążano za "światowymi" trendami, starając się łączyć różne kultury, co jak się okazuje, nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Do kina rodem z Indii mam sentyment, więc mimo tych wszystkich minusów, jakie zauważam, od czasu do czasu jakiś film stamtąd obejrzę ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones