PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787469}

Bliskość

Tesnota
6,9 2 628
ocen
6,9 10 1 2628
7,5 17
ocen krytyków
Bliskość
powrót do forum filmu Bliskość

Mocne i smutne kino. Wszystko jakieś takie martwe na ekranie. Jesteśmy blisko tego wszystkiego. Nawet ekran w formacie 4:3 ma to podkreślać. Może i dlatego tytuł filmu to bliskość. Akcja filmu dzieje się w 1998 roku w mieście Nalczyk. W filmie mało jest radosnych momentów. Pierwsza scena zapowiada, że może być wesoło. Jednak szybko okazuje się, że film nabiera czarnych kolorów i zabiera nas w realia życia w tym małym i smutnym mieście. Główna bohaterka filmu to dwudziesto latka Ilana, która pracuje ze swoim ojcem w warsztacie samochodowym. Wygląda, że wie co robi i kto wie, może jest lepsza od ojca. Ilana to chłopczyca, która ubiera się jak chłopak i zachowuje się jak chłopak. Jej matka chyba tego nie lubi a ojciec przymyka na to oko. Jak widać z Davidem jej bratem, układa się dobrze ale taki dziwny to związek. Może za bliski po kilku scenach, a może to tylko ja.
Jej rodzina to typowa, skromna żydowska rodzina. Ilana po cichu wieczorem ucieka przez okno do swojego chłopaka Zalima, który wygląda na mało wyjściowego i wspólnie z kumplami pije, pali i bierze koks. Jak się później okazuje nie jest Żydem tylko Kabardyjczykiem. I tu zaczynają sie schody. Resztę możecie sobie dopisać sami w którą stronę idzie film. Typowa podkładka pod film o tematyce czystek etnicznych i odwiecznych pretensji za to co kto zrobił dawno dawno temu. Dlaczego te problemy z odległej historii są wyciągane teraz i rozgrywane przeciwko innym? Na te pytanie nikt nie znajdzie odpowiedzi. Wygląda że jest łatwiej grać tym że to my jesteśmy lepsi niż wy. A tak trudno jest szukac drogi do pogodzenie i budowania lepszej przyszłości.
W filmie tym reżyser wykorzystał fragmenty prawdziwej taśmy Vhs z jednej z czystek etnicznych przeprowadzonych przez Czeczenów na rosyjskich żołnierzach w Dagestanie. Wygląda to brutalnie. Wiele osób podczas tych scen opuściło salę. Do tego jeszcze reżyser dodał wypadek w rodzinie, który jest początkiem rozpadu rodziny. Ten film to ciekawy obraz charakterów. To obraz ludzi, którzy potrafią resztkami sił zjednoczyć się. Nie jest to łatwe szczególnie w scench ojciec córka i matka córka. Ilana jako młoda wojowniczka i buntownik potrafi dać w kość wszystkim. Idzie swoimi ścieżkami i wybiera to co najlepsze dla niej nie patrząc na innych. To tak na szybko bez większego zdradzania fabuły.
Film bardzo trudny i ciężki ale obowiązkowy do zobaczenia. Przygotujcie się na poważny dramat.
Ocena 7 *******

ocenił(a) film na 8
ksdiamante

przed projekcją w Warszawie scenarzysta filmu zwrócił uwagę na złe przetłumaczenie tytułu filmu, które powinno brzmieć "Ciasność" co lepiej oddaje jego sens.

ocenił(a) film na 6
pessoaa

Raczej "Ciasnota".

ocenił(a) film na 6
ksdiamante

Widzieliśmy chyba zdziebko różne filmy...
Po pierwsze, Nalczyk to nie jest małe miasteczko, to stolica Republiki Kabardyno-Bałkarii.
Po drugiej, nie było w filmie żadnego koksu.
Po trzecie, na samym początku dowiadujemy się, że Zalim jest Kabardyńcem,
Po czwarte, to nie ich relacja jest głównym tematem filmu, który wprowadza chaos...
Po piąte, tematyka czystek etnicznych jest tylko jednym małym wątkiem pokazanym w dokumencie z epoki, który oglądają Kabardyńcy i Ilana. Nie ma też żadnych odwiecznych pretensji o to co kto komu zrobił kiedyś - pojawia się to tylko w rozmowie Kabardyńców, którzy wspominają, że jak Rosjanie zaatakowali to z 12 plemion pozostały tylko 3, a mordowali też Ormian, Żydów... I to na tyle. Żaden Rosjanin się w filmie nawet nie pojawia.
"Dlaczego te problemy z odległej historii są wyciągane teraz i rozgrywane przeciwko innym? Na te pytanie nikt nie znajdzie odpowiedzi. Wygląda że jest łatwiej grać tym że to my jesteśmy lepsi niż wy. A tak trudno jest szukac drogi do pogodzenie i budowania lepszej przyszłości." kompletnie nie wiem o czym mówisz, tego nie było w filmie.
Dokument wiele osób uważa za brutalny, ale to chyba kwestia wrażliwości współczesnego społeczeństwa, poza jedną krótką sceną nie ma tam tak naprawdę nic specjalnie brutalnego. Jeśli ktoś z tego powodu wyszedł z sali, to nie pozostaje mi tego inaczej skomentować niż śmiechem.
Nie wiem też o jakim wypadku w rodzinie mówisz, nie było żadnego wypadku.
Naprawdę, jakbyśmy oglądali różne filmy...

doliwaq

"Dokument wiele osób uważa za brutalny, ale to chyba kwestia wrażliwości współczesnego społeczeństwa, poza jedną krótką sceną nie ma tam tak naprawdę nic specjalnie brutalnego. Jeśli ktoś z tego powodu wyszedł z sali, to nie pozostaje mi tego inaczej skomentować niż śmiechem".

Założyłam konto na Filmwebie, żeby móc odpowiedzieć na te słowa. Wczoraj oglądałam ten film na TVPKultura i przerwałam właśnie w trakcie tej "jednej krótkiej sceny". Gdybym była w kinie, raczej nie wyszłabym z sali, bo potworność tej sceny tak mnie obezwładniła, że nie miałabym siły się podnieść. Zanim do mnie dotarło, co się dzieje i zdążyłam zamknąć oczy, do mojego umysłu przedostały się sceny, przez które nie mogłam spać w nocy i które długo będą mnie prześladowały. Czułam, że to nie jest fikcja, że te wszystkie okropne rzeczy wydarzyły się naprawdę, że ktoś naprawdę komuś to zrobił, a ktoś inny to nagrał, dlatego nie zaskoczyła mnie informacja, że nagranie pochodziło z prawdziwej kasety VHS. Przez tę "jedną krótką scenę" po prostu nie byłam w stanie dłużej oglądać tego skądinąd bardzo dobrego filmu. Nie rozumiem, jak taka reakcja może skłaniać kogokolwiek do śmiechu. Ale "to chyba kwestia wrażliwości współczesnego społeczeństwa".

ocenił(a) film na 5
ksdiamante

To nie czystki etniczne tylko ZBRODNIE WOJENNE

ocenił(a) film na 7
ksdiamante

"Ilana jako młoda wojowniczka i buntownik potrafi dać w kość wszystkim. Idzie swoimi ścieżkami i wybiera to co najlepsze dla niej nie patrząc na innych" - być może do pewnego momentu TAK, ale w kluczowym momencie jednak poddaje się presji rodzinnej i swoje potrzeby potrafi zdusic w sobie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones