PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10019146}
6,6 1 698
ocen
6,6 10 1 1698
6,4 10
ocen krytyków
Blue Jean
powrót do forum filmu Blue Jean

A to strach niezasłużony, niepotrzebny, wywoływany do dzisiaj przez konserwatywnych dziadersów. Film w sposób niezwykle przejmujący pokazuje, jak obawa przed oceną, ostracyzmem, psychicznym niszczeniem, ale też utratą pracy czyni z normalnego, dobrego człowieka tchórza (łatwo powiedzieć, jak nie było się w takiej sytuacji). To naprawdę odwaga zachować się w takiej sytuacji przyzwoicie.
Ale to już standard, że sklerotyczni władcy narodów używają tego, żeby osiągnąć efekt mrożący. Film pokazuje, co działo się w Anglii w końcówce lat 80-tych. My jesteśmy już w XXI wieku, a ten podły mechanizm znowu powrócił - wobec dyrektorów szkół, nauczycieli, lekarzy, sędziów, prokuratorów, policjantów, strażników granicznych, dziennikarzy.
Tłem politycznym w filmie jest wprowadzenie w 1988 roku tzw. klauzuli 28, zabraniającej „promowania homoseksualizmu". Oczywiście, żeby nie seksualizować dzieci (skąd to znamy!) Bardzo trafnie odpowiedział na to jeden z polityków w Izbie Gmin: [...], jeśli tak będziemy rozumieć znaczenie słowa „promować”, to każda sztuka o morderstwie promuje morderstwo, każdy film wojenny promuje wojnę, każdy dramat z udziałem trójkąta miłosnego promuje cudzołóstwo. Izba powinna być bardzo ostrożna, zanim przyzna sędziom uprawnienia do interpretowania słowa „promowanie”

Agatonik

Pani gust ma potencjał ale niepotrzebnie skręca w lewo. Wystarczy że film jest o lgbt i już Pani daje co najmniej 8/10 i pisze w samych superlatywach, już o tym wspominałem wcześniej i teraz znowu to Pani robi. Film jest marny, reżyser bez talentu podejmuje się tematyki, która od razu wyniesie go na salony, bo krytycy czy widzowie takie jak Pani , nawet jakby nie obejrzeli, to będą piać z zachwytu.
Co do słowa promocja, zastanawiała się Pani kiedyś, czemu w Polsce brakuje i nie można się dostać do psychologia dziecięcego ? Akurat jestem po psychologii i znam temat, ciekawe czy Pani też co jest jednym z źródeł.
Jakby wiedziała, to miałaby inne pojęcie słowa promowanie.

ocenił(a) film na 8
sycyl

Trochę generalizujesz - nie każdy film z wątkiem LGBT+ oceniam wysoko. Tak, w Polsce jest bardzo poważny problem z opieką psychologiczną i psychiatryczną. To zaniedbania systemu i mentalności ludzi stanowiących prawo. Zdrowie psychiczne społeczeństwa było latami na końcu jakichkolwiek priorytetów. I teraz mamy tragedię. Oprócz tego wiele osób, które skończyło psychologię nie pracuje w zawodzie, traktując to jako swoiste hobby i nie wiążąc swojej przyszłości zawodowej z kierunkiem ukończonych studiów. Koszmarem jest też, że nie ma przepisów regulujących zawód psychologa.

ocenił(a) film na 1
Agatonik

Najważniejsze, że Pani jest postępowym dziadersem.
Ale dziękuje za "działalność".
Wystarczy, że coś podoba się Pani i wiadomo, że nie warto tego oglądać.
Mimo wszystko szanuję, bo oglądam tylko te przy których nie staję się postępowym dziaderem.

Agatonik

Jakieś przykłady konkretne na tych "dyrektorów szkół, nauczycieli, lekarzy, sędziów, prokuratorów, policjantów, strażników granicznych, dziennikarzy" ? Czy tylko takie pitu pitu, że u_nas_bijo? Bo jest np niejaki Bart Staszewski z Twojego lewicującego środowiska, który pojechał sobie ostro po jednym polityku tylko dlatego, że był gejem z PIS. Bo to nie nasz gej więc takiego można zmieszać z błotem i wytykać paluchami. Hipokryci odcinek 254.

ocenił(a) film na 8
baarmi79

Na szczęście zmieniła się władza i "strefy wolne od LGBT+" przechodzą do historii, tak samo jak karanie dyrektorów szkół i nauczycieli za tęczowe piątki.

Agatonik

ale trzaski pękających dupsk pod Twoimi recenzjami- uwielbiam!

Agatonik

bożenka, weź idź stąd i pruj się gdzie indziej.. fajnie, że oglądasz trzy filmy dziennie.. ale twoje wyrzygi intelektualne mało nas obchodzą..

Lex_Dex

Mnie obchodzą, więc nie wiem w czyim imieniu mówisz

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Film jest dobry, dobrze się ogląda, choć w moim odczuciu brakuje mu dużo, żeby uznać go za wybitne dzieło. Oczywiście założenie - widać - było stricte społeczne, choć jak słusznie zostało zauważone, niesie w sobie również socjologiczno-mentalne przesłanie. Związane z dyskryminacją, z odmiennością, z prawem do bycia sobą. Z trudnością podejmowania właściwych decyzji.
Pod pewnymi względami zostało to zasygnalizowane, ale chyba zabrakło mi tu bardziej wyraźnej puenty. Być może, to wynika też ze spłycenia bohaterek. Sprowadzenia ich do roli imprezowych dziewczyn. A przecież ich życie to nie tylko zabawa. Często - gęsto codzienność pełna smutku i żalu.
Na pewno olbrzymim plusem tego filmu jest postać głównej bohaterki. Rola bardzo dobrze zagrana. Wzbudza sympatię i współczucie. Równocześnie nie jest bez winy (i ona sama to wie), robi świństwo tej młodej dziewczynie. Buntujemy się przeciwko niej, ale w gruncie rzeczy wiemy, że jest poniekąd usprawiedliwiona. Więc jej osoba balansuje w ocenie i zachowaniu. Wiarygodnie zostało to oddane.
Trochę jest tak jak piszesz. W Polsce jest z tą kwestią olbrzymi problem. Oglądając film, dyskutując o nim, rozważamy to wszystko na płaszczyźnie teorii. Trudno powiedzieć jak dokładnie zachowalibyśmy się w obliczu realnej debaty (jak wspomniane brytyjskie prawo).

ocenił(a) film na 8
srick.pl

Na szczęście zmieniła się władza i jeżeli nawet nie ustanowi prawa na poziomie europejskim, to nie pozwoli na bezkarne szerzenie nienawiści wobec osób LGBTQ+

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones