PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1457}

Butch Cassidy i Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid
7,8 21 226
ocen
7,8 10 1 21226
7,4 13
ocen krytyków
Butch Cassidy i Sundance Kid
powrót do forum filmu Butch Cassidy i Sundance Kid

obok "MAŁEGO WIELKIEGO CZŁOWIEKA",
"Jeremiasza Johnsona",
"MCCABE I PANI MILLER",
"Pata Gareta i Billy Kidda",
"Buffalo Billla i Indian",
"BYŁ TU WILLIE BOY",
"Niebieskiego żołnierza",
"DZIKIEJ BANDY".

ale znać trzeba wszystkie, bo wszystkie zasługują na uwagę, choć każdy z innego powodu.

Akurat ten brylant GEORGE'A ROYA HILLA na podstawie genialnego tekstu WILLIAMA GOLDMANA zasługuja na uznanie ze względu na niesłychany wigor, energię i luz opowiadania, zarazem dojmujący smutek, świadomość bohaterów, że ich świat się kończy (rower zamiast konia).
Siwy już NEWMAN i młodziutki REDFORD grający tutułowe postaci tworzą tandem prawdziwych przyjaciół.
Dzielą się nawet kobietą (zjawiskowo piękna KATHERINE ROSS - Elaine z "ABSOLWENTA"). Ale...
...dziwna Nostalgia udziela się widzowi podczas ogladania tego filmu.
Wierzymy w bohaterów, kochamy ich, ale wiemy, że muszą polec.
I oni też wiedzą. I uśmiechają się do nas, widzów - cóż im pozostało:)

Wielkie kino bez happy endu?
To zależy.

W 1969 r. nie było happy endów. W kinie liczyła sie prawda, nawet najbardziej bolesna.
Kontrkultura choć w życiu dogasała, w kinie na dobre przejęła kontrolę. I nie pozwalała sobie na żadne kompromisy.

to były piękne czasy dla kina!

AutorAutor

Zgadzam się w 100% w Twoim zdaniem. Film jest niepowtarzalny . Z powyższych antywesternów miałem jeszcze przyjemność oglądać "Jeremiasza Johnsona" oraz " Pat'a Garrett'a i Billi'ego the Kid'a" i moje oceny to odpowiednio 9 i 10........

AutorAutor

Ja pierdziele film mający 41 lat poślizgu

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 6
AutorAutor

Ze wszystkich uznanych za arcydzieło klasycznych westernów i antywesternów ten podoba mi się najmniej. Mam wydanie DVD na półce od paru lat i od dość dawna nie mogłem się przemóc do obejrzenia filmu. Sięgnąłem po film po raz kolejny i oceny nie zmieniam. Świetny Redford, przeciętny Newman. Mnie ta tragifarsa nie odpowiada. Od klasyki gatunku i antygatunku odstaje dość znacznie.

AutorAutor

A, to znowu Ty, tylko 3 lata wcześniej. I wtedy miotałeś tymi samymi tytułami, co 3 lata później. Żadnego rozwoju?
To ja więcej dokonałem w 1 dzień. =)
Chociaż fajnie , że wiesz co to Antywestern.

ocenił(a) film na 10
AmonGoeth

Bo nowych nie ma.
Gatunek ten umarł śmiercią naturalną wraz ze śmiercią kontrkultury. Echa kina kontestacji pobrzmiewały jeszcze potem w filmach takich jak "Tom Horn" ale gatunek sam w sobie przestał istnieć. Co nie zmienia faktu, że nieodwracalnie zmienił western sam w sobie (patrz "Tańczący w wilkami", "Bez przebaczenia" etc).

ocenił(a) film na 10
AmonGoeth

Do pewnego stopnia antywestern zapowiadają
"ZAWODOWCY" Richarda Brooksa z Claudią Cardinale, Lee Marvinem, Burtem Lancasterem i Woodey Strodem,
"Major Dundee" krwawego Sama Peckinpaha z Charltonem Hestonem,
"ZŁOTO MACKENNY" J. Lee Thompsona z Gregory Peckiem, Omarem Sharifem i Telly Savalasem,
a już bez wątpiwnia realizują go:
"Sędzia z Teksasu" Johna Hustona z Paulem Newmanem,
"Ballada o Cable'u Hogue'u" Sama Peckinpaha z Jasonem Robardsem.

Należy też wspomnieć o dokonaniach Sergio Leone, po niepoważnych spaghetti-westernach zrealizował 2 filmy bardzo dojrzałe:
"GARŚĆ DYNAMITU" z Rodem Steigerem i Jamesem Coburnem
i oczywiście
"PEWNEGO RAZU NA DZIKIM ZACHODZIE" z Charlesem Bronsonem, Claudią Cardinale, Henry Fondą i Jasonem Robardsem.
Trudno jednak nazwać je antywesternami ze względu na europejski rodowód.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Obejrzałam ten film dzisiaj, tak się złożyło, że nie było okazji wcześniej i uważam, że bardzo przesadziles z tym, że Newman jest siwy, w żadnym wypadku nie był siwy. Zanim przeczytalam Twoją wypowiedź, to z własnej ciekawości (bo obu lubię) sprawdzilam po ile lat mieli wtedy obaj: Newman 44l., a Redford 33l.i wcale ta różnica wieku aż tak się nie rzucala w oczy. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Ewiatko

:-)
https://www.youtube.com/watch?v=KyR7XB0VBPM

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Dobra lekko szpakowaty na skroniach... dla mnie siwy, to bialy jak golabek :-)

ocenił(a) film na 10
Ewiatko

Ok:-)
https://vimeo.com/126757480

ocenił(a) film na 10
AutorAutor

dołączam - 10/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones