PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=868390}

CODA

6,9 13 352
oceny
6,9 10 1 13352
5,7 35
ocen krytyków
CODA
powrót do forum filmu CODA
ocenił(a) film na 6
UntouchableEgoist

Największym nieporozumieniem jest Oscar za scenariusz XD

Pawel_301

A co wolałbyś tragicznie rozplanowany scenariusz Diuny albo The Lost Daughter? Ok, dla mnie powinien świetny The Power of The Dog no, ale bez przesady.

podemskiigor

W adaptowanym scenariusz powinno wygrać Drive my car

FanNolana

Moim zdaniem Drive My Car nie zasługuje na scenariusz. W ogóle moim zdaniem wygranie Oscara za scenariusz to 50 procent drogi do wygrania Best Picture. A Drive My Car nie zasługuje na Best Picture. Ogólnie ten rok mega był słaby. Diuna miałaby szansę, gdyby nie scenariusz.

podemskiigor

Ja z kolei uważam, że Drive my car zasługiwał na Best Picture. Chociaż CODY nie widziałem.

podemskiigor

I niedobrze mi z faktem, że Diuna wygrała aż w sześciu kategoriach.

Bliffay

prawda diuna za duzo wygrała

podemskiigor

Drive my car zasługuje na bp

ocenił(a) film na 3
UntouchableEgoist

Miał szczęście. Do nagród SAG nikogo ten film nie interesował (co zresztą widać po ilości nominacji dla tego filmu). Potem nagrodzono go SAG by docenić niesłyszących aktorów. Wtedy ludzie z branży zaczęli oglądać to Hallmarkowe dzieło, a że to crowdpleaser, to pod wpływem tanich emocji zaczęli na to głosować. Jakby nie gildie ten film by nigdy nie wygrał.

UntouchableEgoist

Bo Coda była jedyną alternatywą dla akademii. Film wygrywający w kat najl film, musi mieć odpowiedni temat. Psie pazury były pewniakiem, ale .. ich temat mógł być dla akademii niewygodny, też na pewno czują krytykę z powodu kierowania się poprawnością polityczna przy swoich wyborach. Więc potrzebowali alternatywy, filmu z odpowiednim tematem, który by ich wybór uzasadnił. Stąd aby potwierdzić,umocnic swoj wybór, potrzebne bylo przyznanie Oscarów w innych kategoriach, dlatego też przyznano za najl scenariusz adaptowany( absurd). Przy obecnych filmach, Oscary powinny być organizowane raz na dwa, może trzy lata. Wtedy nie byłoby tak żenujących wyborów, a i może Oscary odzyskałyby utracony blask, prestiż. Zobacz jakie filmy przegrywały Oscary w 94,95 roku czy w ogóle w latach 90tych i jak one się mają do Cody, Nomadland czy Moonlight .. Równia pochyla..

UntouchableEgoist

Bo Coda była jedyną alternatywą dla akademii. Film wygrywający w kat najl film, musi mieć odpowiedni temat. Psie pazury były pewniakiem, ale .. ich temat mógł być dla akademii niewygodny, też na pewno czują krytykę z powodu kierowania się poprawnością polityczna przy swoich wyborach. Więc potrzebowali alternatywy, filmu z odpowiednim tematem, który by ich wybór uzasadnił. Stąd aby potwierdzić,umocnic swoj wybór, potrzebne bylo przyznanie Oscarów w innych kategoriach, dlatego też przyznano za najl scenariusz adaptowany( absurd). Przy obecnych filmach, Oscary powinny być organizowane raz na dwa, może trzy lata. Wtedy nie byłoby tak żenujących wyborów, a i może Oscary odzyskałyby utracony blask, prestiż.

paniczBartosz

Zgadzam się z tobą. Obecnie filmy są bardzo nijakie. Brakuje im polotu. Obecnie nagrywane są remaki i adaptacje. Zero kreatywności, a jak ktoś chce coś zrobić od siebie, to jest to bardzo sztampowe. Filmy nominowane obecnie, w latach 90 zostały by ominięte szerokim łukiem lub uznane za klapy. Kiedyś człowiek siedział i nie mógł się zdecydować, co było lepsze i brał pod uwagę różne aspekty oceny.

Niestety już od lat 90 mamy do czynienia z błędami w ocenach filmów i zimną kalkulacją. Takim przykładem niesprawiedliwości był Oscar dla Leonarda DiCaprio za rolę drugoplanową za film Co gryzie Gliberta Greppe'a. Nie dostał jej, bo akademia uznała, że tak wybitnie uzdolniony aktor w niedługim czasie otrzyma kolejną statuetkę...i kilkanaście lat później przyznają mu Oscara za Zjawę, bo wstyd im było, że nie dostał w wieku 18 lat i przekalkulowano jego przyszłość. To samo było dla Oscara za muzykę do Potworów i spółki, gdzie konkurował z genialną i wzruszającą muzyką do Pearl Harbor i Enią śpiewającą w języku elfów do Władcy pierścieni...sorry, ale Enia śpiewająca językiem elfów przegrała z facetem śpiewającym radosny musical przy fortepianie! O_o bo dostał za całokształt twórczy... A teraz akademia ma kolejną zagwozdke i trzeba dać tak, żeby wszyscy byli usatysfakcjonowani i nikt nikogo nie posadził o nietolerancję.


















magdaxd

Tak, wiesz, oni już zupełnie się sami w tym pogubili. Nie śledziłem ich wyborów muzycznych, ale .. Ale pamiętam, jak wszedłem jakiś czas temu na profil H.Zimmera, i zobaczyłem, że gość ma jednego Oscara, i jak przeczytałem, że za Króla Lwa z 94roku to parsknąłem śmiechem :) Wydaje mi się, że nie ma drugiego takiego kompozytora muzyki, który daje tyle koncertów, na które bilety się sprzedają tak dobrze .. więc o czym to świadczy.
Filmy są słabsze, bo też niestety zmienił się tzw przeciętny widz a i dzisiaj rynek jest bardziej serialowy. Ale .. tak już musi być :) Chociaż zdarzają się czasem w kinie całkiem fajne filmy - np 22/04 i Wiking.. Który może być najchętniej oglądanym filmem tego roku, ale i tak żadnych nagród nie zdobędzie. No chyba, że za zdjęcia.

paniczBartosz

O Wikingu już krążą jakieś krytyczne komentarze, a jeszcze nie wyszedł. Obejrzę, bo temat mnie akurat interesuje.

Wybór Oscarów za piosenkę do filmu z 2001 roku sam możesz ocenić.
Zwycięzca: Randy Newman i John Goodman - If I didn't have you
Wielcy przegrani: Enya - May it be ; Faith Hill - There you'll be

Nie trzeba lubić tego gatunku, ale nie można nie docenić liryki Enyi oraz pięknego i silnego głosu Faith. Zaś Newman...ok, słyszymy go w tak wielu soundtrackach do bajek i z pewnością jest dobry, ale czy akurat z tymi paniami musiał wygrać? To już skandal.

Gdy pokazałam mojej mamie film Co gryzie Gliberta Greppe'a i zapytałam, co sądzi o aktorze powiedziała "dobrze chłopak gra, bo dzieci z porażeniem mózgowym ciężko ogarnąć na scenie". Nawet nie pomyślała, że on nie na porażenia mózgowego... I byłby najmłodszym aktorem, który otrzymał statuetkę za rolę drugoplanową... Nie chcieli go tak wyróżnić...i klops.

Wymieniam te akurat dwie sytuacje, bo utknęły mi w pamięci rażącą niesprawiedliwością.

Jeśli nie widziałeś filmu Co gryzie Gliberta Greppe'a, to bardzo polecam :)

magdaxd

Widziałem.. parę razy ;) po raz pierwszy jak chyba miałem z 11 lat, więc musiałem być pod wrażeniem.
Mi w pamięci zapadła porażka wyglądającego jak szef mafii:) M Rourke'a z Pennem. Może nie było to jakoś akurat szalenie kontrowersyjne ale był to fajny obrazek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones