Cicha noc (2017)

1 godz. 37 min.
  • Co tu dużo mówić - "Cicha noc" to prawdopodobnie najlepszy polski film 2017 roku. Znakomicie zagrany, do bólu przenikliwy i trafny, a przede wszystkim będący blisko naszej rzeczywistości, naszych doświadczeń i problemów.

Obraz świątecznych przygotowań i wspólnej wigilijnej kolacji w, które oglądamy w "Cichej nocy" idealnie oddają to, co każdemu z nas jest znajome. Niezręczności, gry pozorów, nieudolne życzenia i dzielenie się opłatkiem oraz rozmowy o wszystkim i o niczym zwieńcz,one zapewne rodzinną kłótnią i festiwalem wzajemnych pretensji czy długo chowanych uraz. "Cicha noc" doskonale przybliża Nam tę specyficzną atmosferę, potrafiąc równocześnie wpleść w nią wątek Adama i jego powrotu do domu. Dzięki temu Domalewski nie tylko znakomicie inscenizuje i – odnosząc się przy tym do przekroju stołu wigilijnego – diagnozuje polską rzeczywistość, ale i opowiada o emigracji. O tym co przez nią tracimy oraz co kosztuje ona i nas, i naszą rodzinę.

Każdy w tym wizerunku rodziny z "Cichej nocy" może w pewien sposób zauważyć odbicie swojej, odnaleźć pewne cechy wspólne. Realizm którym emanuje debiutancki film Domalewskiego świetnie puentuje jedna z kwestii, w której jedna z bohaterek pyta się nagrywającej wszystko na kamerę młodszej siostry Adama – „I kto to będzie oglądał? Przecież wszyscy mają w domu tak samo”.

Cała recenzja: http://okiemfilmoholika.p...

61
    13odpowiedzi
    ost.
    • Lavla
      Lavla

Dla mnie NAJLEPSZY to najlepszy film 2017..

• Achna123
        Achna123

Najlepszy bezkonkurencyjny:-)

• Nick_filmweb
      Nick_filmweb

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

• lawral
        lawral

Wyparcie ?

• zdziechu24
        zdziechu24

Weź się człowieku puknij w łeb to może zmądrzejesz. Jeśli Ty w tym filmie widziałeś tylko patologie (której tam defacto nie ma, jest tylko żal) to twój problem nie mój. Pisząc o tym że film jest blisko naszych doświadczeń i problemów miałem na mysli w szczególności wątek emigracji (jakbyś nie wiedział tęsknota za domem rodzinnym czy za członkami rodziny pracującymi za granica jest dość powszechnym zjawiskiem w Polsce) i atmosfery świątecznej o wiele blizszej rzeczywistości niż lukrowany obraz Świąt z wszelkiej maści produkcji typu „Listy do M”. Chamstwa i buractwa Cie już pewnie nikt nie oduczy, ale ma czytanie ze zrozumieniem może jeszcze jest szansa. Nie pozdrawiam. Bez odbioru.

• Nick_filmweb
          Nick_filmweb

Pisz o SOBIE następnym razem a "Nas" zostaw w spokoju

• Pavlo1337
            Pavlo1337

usuń konto plox

• Kluczynski
        Kluczynski

Polak Polakowi Polakiem.

• nazwijmniejakchcesz
        nazwijmniejakchcesz

Ciebie naprawdę tak obraził jego post, czy tylko trolujesz?

• Nick_filmweb
          Nick_filmweb

Nigdy nie troluję. Mam po prostu serdecznie dosyć wszechobecnego pochodu smarzowszczyzny przez polskie kino. Wieczna chamówa, czysta z butelki i kur...y.

I draźni mnie batdzo kiedy ktoś kompletnie nie mając do tego prawa, wypowiada się w imieniu innych.

• rbt14
            rbt14

Człowieku widziałeś film? Ku*ew i chamówy nie zauważyłem. Wódy w przesadnej ilości też raczej nie było. Może Cię to zdziwi ale w Polsce są ludzie, którzy żyją tak jak bohaterowie filmu. I Smarzowski nie jest twórcą filmu.

• Sewer007
        Sewer007

co za dzban xD

• Zoe83
      Zoe83

Bardzo trafna recenzja!!!