PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=714080}

Cloverfield Lane 10

10 Cloverfield Lane
6,5 102 425
ocen
6,5 10 1 102425
6,9 26
ocen krytyków
Cloverfield Lane 10
powrót do forum filmu Cloverfield Lane 10

Ogladnijcie jeszcze raz film uwaznie, a zobaczycie, ze to Emmet zabil Megan :)) Abrams jak zwykle pieknie wrobil 95% ludzi, ktorzy ogladali ten film :)) Wszyscy ocieniamy sytuacje identycznie jak glowna bohaterka... a to jest wielki blad :)) Mimo wszystko zakonczenie moglo byc troszke bardziej przemyslane. Brakowalo mi rowniez porzadnego powiazania do genialnej jedynki... Nastepnym razem poprosze o bezposredni sequel Cloverfield :))

ocenił(a) film na 6
back2bizkit

Po czym wnioskujesz ze Emmet zabił??

Marley

Na wstepie powiem, ze zachecam do wspolnych przemyslen :) Na filmwebie ostanio tylko sie krtykuje ludzi, wiec mam nadzieje, ze otworzymy nasze glowy tutaj i bedziemy otwarci na wszelkie rozwiazania. Ciezko mi jest przelac wszystkie moje mysli. Sprobuje nie byc chaotyczny :) Ponizej znajdziesz kilka z moich przemyslen :)

Po czy wnioskuje, ze Emmet zabil:

Przede wszystkim dlatego, ze Howard nie zmiescilby sie do szybu wentylacyjnego :) Jezeli Megan zamknela sie od srodka albo ktos ja tam zamknal (Emmet), to jedynym wyjsciem z tego pomieszczenia bylby wlasnie szyb wentylacyjny przez ktory Michelle przechodzi :) Dlatego Emmet momentalnie zglasza sie na ochotnika, zeby naprawic system filtrujacy, poniewaz wie, ze Michelle pozna prawde. Po jej powrocie, Emmet wymysla historie o Brittany, zeby nastawic ja wrogo do Howarda. Michelle lyka to bez popity.

To Emmett jest psychopata. Nie Howard :)

Jezeli chodzi o reszte filmu to zostaja nam juz tylko domysly :)

- To najprawdopodobniej Emmet zwinal Michelle z ulicy, poniewaz caly film chodzi w czapeczce TIRowca. Szukal kolejnej ofiary. A jezeli zrobil to rzeczywiscie Howard to zabral ja, bo mial wyrzuty sumienia. Dlaczego ?

- Poniewaz przez caly film Howard widzi w Michelle swoja corke. Dlatego goli brode pod koniec. Nie dlatego, bo jest zbocznecem, tylko dlatego, ze chce, zeby bylo tak jak kiedys. Dlatego tez Howard daje Michelle ubranie od Megan. Jezeli John Goodman byl morderca „Brittany” dlaczego trzymalby jej ubrania ? Przeciez to jest dowod zbrodni…

- Zauwaz, ze Howard oklamuje Michelle, ze jego corka uciekla do Chicago z matka. Prawda dla niego jest za trudna do zaakceptowania. Podczas pytan Michelle, Howard ucieka do swojego pokoju. Dlatego tez Howard zachowuje sie jakby przeszedl cos strasznego. Dlatego tez my jako widzowie oceniamy go jako psychopate.

- Howard wie, ze Emmett jest morderca jego corki. Na dowod na to sa sceny w ktorych jest wrogo do niego nastawiony. np. scena: „nie dotykac”, scena z swietym mikolajem + mina Emmetta, sceny w ktorych Howard podkresla niewdziecznosc bohaterow.

- Emmett ma rowniez zlamana reke. Przeciez to jest niemozliwe, ze on ja zlamal podczas wejscia do bunkra… Co za brednie. Musialo dojsc do jakiegos pojedynku Emmett - Howard. Mi sie wydaje, ze Howard bardzo dobrze wie i przez caly film probuje utrzymac resztki przyzwoitosci. Tymbardziej jest to szokujace jaka chora gre prowadza Emmett z Howardem.

- Dlaczego Howard nie zabil Emmetta od razu ? Poniewaz on a) nie jest morderca ani psychopata. b) probuje chronic Michelle, poniewaz Emmett mogl grozic Howardowi, ze ja zabije c) Howard moglby zrazic do siebie Michelle gdyby zabil Emetta. I to sie wlasnie dzieje w filmie…

- Gdy dochodzi do sceny gdzie Howard dowiaduje sie o nozyczkach - zabija Emmetta, ponieważ probuje chronic Michelle. Zauwaz, ze ostatnimi slowami Howarda do Emmetta to „wybaczam tobie”. Chodzilo tutaj o jego corke, a nie o zakoszenie glupich nozyczek.

Nurtujacym pytaniem dla mnie jest: kto zrobil zdjecie polaroidem ? Czyzby to byl Emmett ? Czy to oznacza, ze cala akcja z Megan dziala sie tuz przed obudzeniem sie Michelle ? A moze Megan zostala zabita przed katastrofa. Emmet jest osoba, ktora pomagala budowac Howardowi bunkier, wiec zna kazdy jego zakatek. Bez problemu mogl tam wiezic rozne osoby. To jest piekne, ze ciagle rodza sie rozne pytania w glowie :) To wlasnie uwielbiam u Abramsa :)

ocenił(a) film na 6
back2bizkit

wg mnie troche naciagane watpie zeby Emmet byl winny

Ged24

Skoro Howard zabil Megan/Brittany - to jak udalo mu sie wyjsc z pomieszczenia filtrujacego powietrze ? :)

ocenił(a) film na 6
back2bizkit

nie musiał tam wchodzić mogla umrzec z glodu ale wtedy bylby zwloki / kosci tez prawda ale teoria z Emmetem tez mi nie pasuje

Ged24

W takim razie kto ja zabil ? I dlaczego Emmett sklamalby Michelle o zdjeciu Megan ? :)

ocenił(a) film na 6
back2bizkit

Dla mnie było oczywiste, że Michelle/Brittany zginęła przed powstaniem czy też zabudowaniem w środku bunkra. Próbowałam sobie przypomnieć, kiedy według słów Emmetta powstał bunkier, ale nie pamiętam, więc może być też tak jak piszesz.

ocenił(a) film na 5
back2bizkit

może nie był wtedy taki gruby? nie było powiedziane w filmie jak długi to był okres i ile czasu spędził w schronie Howard :D

Nie ma też co na siłę sobie dopowiadać alternatywnych wersji filmu. Dla mnie nie jest ważne czy na zewnątrz było skażenie czy ufo. Howard był po prostu świrem. Spędził zbyt dużo czasu na odludziu i był obłąkany. Może i jego myślenie było racjonalne, ale był bardzo agresywną, impulsywną osobą. Potrafiłby zabić w dowolnym momencie i dlatego rozumiem jak najbardziej zachowanie bohaterki.

użytkownik usunięty
back2bizkit

"Skoro Howard zabil Megan/Brittany - to jak udalo mu sie wyjsc z pomieszczenia filtrujacego powietrze ? :)"

Od drugiej strony? Przecież była tam śluza na powierzchnię. Po drugie jeśli więzisz kogoś to masz zamek od zewnątrz, a nie od wewnątrz. Kłódka wtedy mogła być od strony pola. Po prostu wszedł normalnie. Może zatkał możliwość ucieczki z drugiej strony szybu.

Sporo czasu minęło, ale dopiero teraz obejrzałem film więc odpowiem. Też pomyślałem, że Howard mógł wejść z zewnątrz (przez właz/okno), ale w takim razie jak zamontował i co ważniejsze zamknął kłódkę od wewnątrz? No chyba, że kazał Emmetowi wejść do tego pomieszczenia, zamknąć właz na kłódkę i przedostać się do bunkra przez kanał wentylacyjny (czyli pokonać drogę w odwrotnym kierunku niż główna bohaterka).

Gemini_2

Tylko po co to wszystko? Może, żeby nikt postronny nie wszedł z zewnątrz do pomieszczenia z filtrem. Stąd potrzeba zabezpieczenia włazu od wewnątrz.
Tak czy siak osobą, która zamknęła właz na kłódkę na pewno nie jest Howard (bo nie wydostałby się z pomieszczenia z filtrem. Na 99% był to Emmet (przy czym zrobił to z własnej woli lub pod przymusem). Pozostały 1% zostawiam dla Megan/Brittany. Również w jej przypadku przyczyną zamknięcia włazu na kłódkę mógł być nakaz/szantaż lub też zrobiła to z własnej woli (np. uciekała przed kimś i schroniła się w pomieszczeniu z filtrem). Niemniej jednak teoria sugerująca, że to Megan/Brittany zamknęła kłódkę jest bardzo naciągana.

back2bizkit

Pamiętacie ten moment gdzie Howard mówi, że "jeśli utknie, nikt nie będzie w stanie jej pomóc"? Może jego córka tam utknęła, a on nie był w stanie jej pomóc?

ocenił(a) film na 6
back2bizkit

Zgadzam się, że to Emmet mógł być psychopatą...

back2bizkit

Abrams jest tylko producentem tego filmu. I to nawet nie wykonawczym. Pochwały za scenariusz należą się raczej Chazelle'owi, temu od "Whiplash".

"- To najprawdopodobniej Emmet zwinal Michelle z ulicy, poniewaz caly film chodzi w czapeczce TIRowca."
Nie. Howard na dość wczesnym etapie filmu mówi Michelle, że to on spowodował jej wypadek, bo po usłyszeniu wieści o nadchodzącym ataku był spanikowany.

"Na dowod na to sa sceny w ktorych jest wrogo do niego nastawiony. np. scena: „nie dotykac”,"
To miało raczej związek z higieną. Oni w ogóle się nie dotykali.

"scena z swietym mikolajem"
...która najpewniej dotyczyła tylko i wyłącznie domniemanej wiedzy Howarda o tym, co knują Emmett i Michelle. Taka zabawa kontekstem.

"- Emmett ma rowniez zlamana reke. Przeciez to jest niemozliwe, ze on ja zlamal podczas wejscia do bunkra… Co za brednie. Musialo dojsc do jakiegos pojedynku Emmett - Howard."
Przecież doszło. Emmett mówi "I fought my way in", co oznacza, że wszedł do bunkra siłą, bo Howard najwyraźniej niespecjalnie chciał go wpuścić.

"Nurtujacym pytaniem dla mnie jest: kto zrobil zdjecie polaroidem ? "
Samowyzwalacz.

"- Zauwaz, ze Howard oklamuje Michelle, ze jego corka uciekla do Chicago z matka. Prawda dla niego jest za trudna do zaakceptowania."
Niby czemu miałby kłamać? Ja to odebrałem raczej tak, że Howard nie wytrzymał psychicznie rozstania z rodziną, pogrążył się w paranoi i w jakiś sposób umieścił Brittany w bunkrze, upodobniając ją do Megan: dając jej jej ubrania, jej czasopisma itd. Nie wyklucza się to z hipotezą, że to Emmett zabił Brittany, zwłaszcza że dziewczyna na wspólnym zdjęciu z Howardem wygląda na szczęśliwą. A może Howard skusił ją podstępem, a ona dopiero po jakimś czasie zdała sobie sprawę z zagrożenia? Kto wie.

No ale to jest siła tego filmu - możliwych interpretacji jest mnóstwo.

back2bizkit

Dla mnie to oczywiste, że za śmierć tej dziewczyny odpowiada Howard. A co do teorii o Emmetcie i wentylacji, to jest bezsensu - akcja z Brittany/Megan działa się na 100 % przed katastrofą, więc Howard po prostu schodził do niej od góry, przez właz - tak jak wyszła Michele. Wyraźnie jest również powiedziane, że Michele trafiła do schronu praktycznie równo z tą katastrofą. Bardziej mnie rusza pytanie dlaczego ją zabił ? Może przez wydrapanie tego HELP na szybie - ktoś mógł to zobaczyć.

LuckyLuke266

Howard mógł schodzić do pomieszczenia z filtrem od góry, ale ktoś inny musiał zamknąć właz na kłódkę, bo po zamknięciu tejże kłódki jedyną drogą wyjścia z pomieszczenia był kanał wentylacyjny, przez który Howard by się nie przecisnął. Podejrzewam, że kłódkę montował Emmet. Pytanie, czy zrobił to z własnej woli czy pod przymusem?

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Bardzo ciekawa teoria. Tak coś właśnie mi nie pasowało w tej złamanej ręce i ogólnie w spokoju Emmeta...
A jak było na prawdę, tego się nigdy nie dowiemy. I to jest piękne w tego typu filmach. :)

Pozdrawiam!

back2bizkit

Pozwól, że odniosę się do twojej wypowiedzi, bo pełna jest naciąganych faktów.
1. Jeżeli nawet Megan kiedykolwiek weszła przez szyb do pomieszczenia z regulatorem powietrza, to skąd Emmet wiedziałby, że napisała "help" na szybie?
2. Emmet jest psychopatą? Poproszę o dowód.
3. Jeżeli Emmet, jak twierdzisz, zwinął Michelle z ulicy to dlaczego Howard się do tego przyznał? Co więcej Howard powody tego wyjaśnia na filmie. Chciał ją uratować.
4. Jeżeli chodzi o morderców. Mordercy często zostawiają sobie na pamiątkę rzeczy po zabitej osobie. To nie jest logiczne ale duża część z nich nie może się powstrzymać. Ted Bundy wielokrotnie powracał na miejsce zbrodni i wykopywał ciała. Mógł zostać przez to złapany? Mógł. Dlaczego to robił? Bo chęć ujrzenia ofiary raz jeszcze była silniejsza od rozsądku.
5. Howard może rzeczywiście snuć podejrzenia co do Emmeta jako zabójcy swojej córki. Ale to tylko domysły.
6. Oj, ktoś nieuważnie oglądał albo miał kiepskiego lektora w filmie. Ostatnie słowa Howarda do Emmeta to: "przeprosiny przyjęte". Nie ma tam ani słowa o wybaczeniu.

Jednak ja sam dalej zastanawiam się o co chodziło z jego córką. Kto kłamał. I jeżeli to zdjęcie, które pokazał Michelle nie przedstawiałó jego córki, to kto to był?

forek23

Odgrzeje po 5 latach, a co tam:) Mi się wydaje że to jednak Howard zabił. Na zdrowy rozum, kto trzyma beczkę ze żracym kwasem w bunkrze przeciw atomowym. Na dodatek doskonale wie że rozpuszcza tkanki biologiczne, co sugeruje że w przeszłości już coś takiego robił.

ocenił(a) film na 7
back2bizkit

Ja myślę, że zabitą dziewczyną była Brittany, a zabił ją Howard.
Howard wcale nie musiał wchodzić do szybu wentylacyjnego.
Brittany chciała uciec, więc tam weszła. Zdjęła kolczyk, którym wyryła na szybie napis ''help'' raniąc przy tym palce, stąd krew. Howard był sprytny, wystarczyło, że poczekał. Dziewczyna najprawdopodobniej zaczęła się robić głodna, odwodniona - miała 2 wyjścia. Zostać i umrzeć, lub wrócić i być może Howard by ją oszczędził, może nawet ją o tym przekonywał. Ona wróciła a wtedy on ją ukatrupił. Myślę, że utopił ją w kwasie, który przygotował już wcześniej na tą okoliczność, bo przecież nie pod koniec, tuż przed inwazją, nie zdążyłby. Dla mnie to całkiem logiczna wersja. A Emmet nie kłamał, mówiąc, że to Brittany, cały czas zachowywał się normalnie, to Howard od początku przejawiał problemy psychiczne.

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

świetne!

back2bizkit

Twój sposób rozumowania jest porażający :)

back2bizkit

Nie wpadłam na to, faktycznie. Ale Howard był porywczy i zaborczy, myślę że i z jednym i z drugim było coś nie tak.

ocenił(a) film na 8
Marley

Howard
1 Uważał Michelle za dziewczynke . coreczke a nie kobiete.
2 Nie wiadomo czy kogos zabił
3 Nie wiadomo ktora z nich to była jego corka
Emmet
1 Mogl klamac o dziewczynie ze zdjecia, ze zniknela i sie nie odnalazła
2 Mogł tak więzic dziewczyny, bo budował schron z Howardem i wiedział ze Howard moze wejśc, a gdzie nie
3 Scena z swietym mikolajem" wywyłała u niego wiekoszy strach i tylko on wiedział co Howard miał na mysli

I bardzo dobrze ze sa niedopowiedziania, bo to skłania do myślenia ;)

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Też w trakcie seansu pomyślałem, że mordercą był Emmet. Gdy Michelle mu powiedziała o swoim znalezisku, miałem wrażenie że Emmet znał prawdę, ale udawał przed Michelle, że wierzy w jej wersję. Nie wiemy czy dziewczyna na zdjęciu faktycznie nie była córką Howarda, tak twierdził Emmet, ale Howard nigdy nie miał nawet szansy się do tego odnieść.

ocenił(a) film na 7
back2bizkit

Przemyślałam sprawę i uważam, że to, że Howard nie zmieściłby się do szybu nie ma znaczenia. Dziewczynka zaginęłam dwa lata przed czasem akcji (tak przynajmniej twierdzi Emmet), kiedy w bunkrze można było się swobodnie poruszać, wyjśc na zewnątrz, etc. Gdyby zginęła w momencie, kiedy jedyną drogą było pełzanie po wentylacji Emmet w żaden sposób nie pozbył się jej ciała. Mam trzy teorie na temat Howarda.
1. Wcale nie był żadnym maniakiem teorii spiskowych. Był seryjnym mordercą i cały bunkier wybudował po to, żeby komfortowo więzić swoje ofiary, a spiski, przetrwanie zagłady, etc były tylko dla picu, żeby jakoś to uwiarygodnić.
2. Howard naprawdę wiedział coś na temat zagłady, może pracował przy jakiś tajnym projekcie, czy coś. Parę razy sugeruje, że już wcześniej wiedział co się kroi. Pewnie robił w tym swoim vaulcie coś tajnego, a ta mała po prostu przyłapała go na tym, coś odkryła i musiał się jej pozbyć. Może wiedział coś więcej na temat tej tajemniczej katastrofy?
3. Był po prostu świrem, który wierzy w teorie spiskowe i morduje ludzi, nic więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Bardziej mnie interesuje kim tak naprawdę jest Michelle. Jak na początku filmu zachwyciłam się, że mamy bohaterkę, która ma iq wyższe niż rozwielitka, to w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać. Michelle od samego początku myśli, zachowuje zimną krew, jest zdeterminowana, działa. Mało ludzi by tak potrafiło. Może ma jakieś przeszkolenie wojskowe, albo coś? Na końcu filmu słyszy komunikat, by osoby o przeszkoleniu wojskowym lub medycznym udały sie do Houston i zmienia kierunek, jakby uznała, że to do niej ;)

fioletowa_822

Według info kolegi z innego wątku, to Howard pracował w kompanii Tagruato, która miała związek z tym potworkiem z pierwszej części (nazwę firmy można zobaczyć na kopercie, która leżała w miejscu trzymania Megan/Brittany). Firma jest z Japonii, a podobno pod koniec 1 części, kiedy w ostatniej scenie widać wpadające coś do oceanu, to jest to Japońska satelita (to już kolejne pytania - ktoś ją strącił, celowo zrzucił ?). Pracował tam, więc pewnie miał wiadomości z pierwszej ręki co do zagłady. Nie budował bunkra na wszelki wypadek - on po prostu wiedział co się zdarzy. I właściwie co do tej wiedzy jeszcze ciężko powiedzieć - czy wiedział konkretnie co się zdarzyło (i ukrywał to przed Emmetem i Michele), czy wiedział tylko, że coś się stanie (i stąd te domysły o ruskich itd. w trakcie filmu).
http://tagruato.jp/employee_of_the_month_2016_february.php

fioletowa_822

To, że pojechała do Houston gdy usłyszała komunikat jest logiczne. Ja sam nie mam przeszkolenia medycznego ani wojskowego ale na taki komunikat zareagowałbym tak samo. Bo gdzie indziej miałbym jechać? Ona miała ten sam dylemat - nie miała pojęcia dokąd jechać, aż nagle słyszy komunikat w radiu. Co wcale nie oznacza, że miała jakąś wojskową czy medyczną przeszłość.

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Ale przecież do tego pomieszczenia wentylacyjnego było drugie wejście tylko że podczas awarii było zablokowane.

Z tego co rozumiem to było tak.
-- Żona odchodzi od Howarda i zabiera ze sobą córkę, Megan
-- Jednym z powodów odejścia był bunkier w którym Howard chciał przetrzymać razem z córką koniec świata. (Emmet mówił że kosztował kupę kasy).
-- Howard porywa Brittany żeby mieć przy sobie swoją "córkę"
-- Brittany popełnia samobójstwo lub zostaje zabita przez Howarda w przypływie furii.
-- gdy zaczyna się koniec Howard na prędko porywa pierwszą młodą kobietę jaką spotyka żeby znowu mieć w bunkrze swoją "córkę"
-- Emmet włamuje się do bunkra bo go budował.

Howard jest wrogo nastawiony do Emmeta bo nie miało go tam być. Psuje mu wizję spędzania czasu z córką. Emmet zgłosił się na ochotnika do szybu ponieważ napalał się na Michelle i nie chciał żeby ona ryzykowała. Rękę pewnie złamał mu Howard, jak włamywał się do bunkra. Powiedział że to wypadek ponieważ on i Michelle są tam trochę jak zastraszona rodzina. Howard jest autorytatywny, najpierw na ciebie nakrzyczy a potem się dziwi czemu dziwnie się zachowujesz. Najpierw ci złamie rękę ale przecież to twoje wina. To jak traktuje tych dwoje pokazuje też dlaczego jego prawdziwa rodzina wyjechała.

Fajnie jest snucie teorii filmowych i przewracanie motywacji bohaterów do góry nogami ale w tym przypadku to jesteś daleko od strzału w dziesiątkę.

miszatujest

pomieszczenie wentylacyjne bylo zamkniete od srodka ! :)

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

No nie wiem, z tego co pamiętam to powiedział coś w stylu "something is blocking it" a nie że jest "locked" czy coś. Zresztą jeśli Brittany zamknęłaby się od środka to jej morderca po dostaniu się do pomieszczenia tunelem wyszedłby już najprostszą drogą, czyli otworzyłby drzwi.

miszatujest

no, ale nie zrobil tego, zeby ukryc dowody :)

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

? jakie dowody ?

miszatujest

Napis Help Me, luski z pistoletu, krew :)

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Czyli w twojej wersji morderca:
-- wczołgał się przez tunel żeby zabić Brittany,
-- ciało wyrzucił przez drzwi aby je gdzieś ukryć (bo tam go przecież nie było)
-- przeczołgał się z powrotem tunelem wcześniej zamykając drzwi od wewnątrz.(trochę dużo zachodu)
-- nie przeszukał pokoju, bo z łatwością by znalazł kolczyki tak jak to zrobiła Michelle
-- Nie wymienił szyby z wołaniem o pomoc które było widoczne Z ZEWNĄTRZ

to się kupy nie trzyma panie. Chyba czas wrócić na Film Theory University. :)

miszatujest

Tak jak mowilem :) reszta to juz domysly :) ale nie zmienisz faktu, ze pomieszczenie bylo zamkniete od srodka, a Howard by sie nie zmiescil w szybie :) pamietaj, ze nie ma czegos takiego jak przypadek w filmie. Wszystko zostalo dokladnie przemyslane :)

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Tak jak mówiłem. Moim zdaniem pomieszczenie nie było zamknięte od środka tylko drzwi się zablokowały. Jak będą jakieś sensowne kopie na necie to sprawdzimy.

"nie ma czegoś takiego jak przypadek" - dokładnie, scenarzyści musieli sprawić żeby drzwi się zacięły żeby Michelle mogła przejść do pomieszczenia sama i odkryć to co odkryła bez wiedzy Howarda. W tym sensie zatrześnięte drzwi nie były wpisane do scenariusza przypadkowo.


ocenił(a) film na 6
back2bizkit

Drzwi w suficie wychylały się na pewną odległość, dlatego prawdopodobnie były zablokowane, a nie zamknięte od środka (oczywiście mógłby blokować je jakiś pręt, który by się wyginał na pewną odległość, ale nie ma żadnego dialogu ani sceny, która by zwracała na to uwagę, zresztą Michelle będąc w środku zauważyłaby to [ przy okazji: ciekawe jak wróciła z powrotem, prawdopodobnie nie naprawiła drzwi, bo przy ucieczce znów czołgała się przez wentylator; z drugiej strony, logicznym jest, że próbowała je naprawić, dlatego gdyby były zamknięte od środka czy też zablokowane od razu by wiedziała co jest grane] ), dlatego wcześniej stanowiły łatwy dostęp do pomieszczenia z generatorem. W pomieszczeniu nie ma też łusek po nabojach, są tylko kolczyki, a wcześniej, na kopercie, jakaś rurka czy inny paproch ;) Też lubię inne wytłumaczenia i alternatywne historie, ale Twoja jest mocno naciągana :)
Zgadzam się jednak, że Howard nie jest typowym psycholem. Bardziej wygląda na.. hmm paranoika bojącego się o bezpieczeństwo. Zostawmy na razie dziewczynę ze zdjęcia i skupmy się na głównych bohaterach. Howard zabija Emmet'a, kiedy ten przyznaje mu się, że próbował zrobić broń. Chcąc chronić siebie i Michelle, strzela do chłopaka (oczywiście scena bazuje na niedopowiedzeniach i impulsywności, czyli podstawowych założeniach dreszczowca). Na pewno Howard nie jest zrównoważony psychicznie i ma łatwość zabijania (pobyt w marynarce robi swoje), jednak wcześniej chroni obu przed REALNYM zagrożeniem (na które był przygotowany, prawdopodobnie dzięki pracy z satelitami) . Ok, gdyby bawił się w dom, nie było by ataku na ludzkość, a poparzona kobieta byłaby aktorką, to facet byłby psycholem czystego sortu. Jednak żywi młodych i dba o nich, chociaż wcale nie musi, a nawet lepiej by dla niego i jego zapasów wyszło jakby się ich pozbył. Dopiero, kiedy czuje niebezpieczeństwo odbija mu szajba i zachowuje się impulsywnie.
Teraz dziewczyna ze zdjęcia. Właściwie tylko słowa Emmet'a zwracają uwagę, że to nie była córka Howarda. Mógł on podsycać w ten sposób niechęć Michelle do gospodarza. Ale nie filozofujmy. Powiedzmy, że Howard porwał jakąś dziewczynę, która miała mu "wynagrodzić" jego córkę. Nie wiemy o niej nic, nie znamy też motywów Howarda. Widząc jego manię bezpieczeństwa (np. zerwanie "zakażonych" zasłon prysznica), być może już wcześniej schował się w bunkrze i porwał dziewczynę chcąc zapewnić jej bezpieczeństwo przed wyimaginowanym zagrożeniem. Chciał być jej "ojcem" i "bohaterem". Oczywiście nie usprawiedliwia to jego działania. Patrząc jak traktował Michelle, nie miał złych, seksualnych zamiarów czy też innych tortur, ale nie można kogoś nawet "chronić" bez jego pozwolenia. W pewnym momencie dziewczyna próbuje uciec, pisze HELP na szybie (nie wiadomo skąd krew, być może pisze napis po walce z Howardem, może się skaleczyła o kolczyk) i nie wiadomo co się z nią stało. Prawdopodobnie Howard ją zabił i wrzucił do beczki, ale znowu to do niego nie pasuje, jeżeli spojrzeć, że nie zabija, a wręcz dobrze traktuje swoich domowników (może ona nie wytrzymała uwięzienia i się zabiła?). Oczywiście Howard mógł poczuć zagrożenie i ją zabić, ale film pozostawia dużo domysłów.
Do czego zmierzam? Wg mnie postać Howarda "robi" ten film. Być może trochę za bardzo go wybielam, ale nic w jego zachowaniu nie jest jednoznaczne (a może to cechuje genialnego psychola?). Pierwsze wrażenie po filmie, a szczególnie na widok beczki z kwasem- chory psychol bez sumienia. Po głębszym zastanowieniu: samotny człowiek z fiksacją na temat córki i bezpieczeństwa. Wnioski każdy wysnuje swoje.

Nemo_10_

@miszatujest i @Nemo_10_ O co wam chodzi z tym blokowaniem drzwi? Jakie drzwi? Przecież chodzi o pomieszczenie z filtrem powietrza, do którego prowadziły dwie drogi: a) kanał wentylacyjny b) właz z szybą, na której był wyryty napis "HELP". Właz z szybą był ewidentnie zamknięty kłódką od wewnątrz. Zresztą w scenie ostatecznej ucieczki, aby wydostać się na zewnątrz dziewczyna psika na tą kłódkę tym sprayem do zamrażania, którym na początku filmu chwalił się Howard.
Tak jak pisał @back2bizkit dwa fakty są niepodważalne: 1) właz był zamknięty na kłódkę od środka 2) Howard nie zmieściłby się w kanał wentylacyjny. Wniosek? To nie Howard zamknął właz od środka. Kto to był? Najpewniej Emmet.

Fakty według mnie:
- Megan/Brittany mogła, ale nie musiała zostać zabita w pomieszczeniu z filtrem. Jedyne co wiemy to to, że przebywała w tym pomieszczeniu. Nie wiemy też czy podczas jej obecności w tym pomieszczeniu właz był zamknięty od środka tak jak widzimy w filmie, czy może z zewnątrz (przypomnę, że w czasie obecności w bunkrze Megan/Brittany nie było jeszcze skażenia, więc można było spokojnie zamykać właz z zewnątrz).
- Jeśli Megan/Brittany została zabita w pomieszczeniu z filtrem przez Howarda, to zrobił to schodząc do tego pomieszczenia włazem (który w tym akurat momencie mógł być z jakiegoś powodu otwarty lub kłódka była w owym czasie zamontowana na zewnątrz, więc miał do tej kłódki swobodny dostęp). Ciało wyciągnął tymże włazem.
- Jeśli Megan/Brittany została zabita w pomieszczeniu z filtrem przez Emmeta, to mógł to zrobić zarówno tak jak Howard (wchodząc włazem) lub przedostał się do niej za pomocą kanału wentylacyjnego.
- Osobą która zamontowała kłódkę na włazie od wewnętrznej strony jest Emmet, gdyż Howard nie przecisnąłby się drogą alternatywną, którą był kanał wentylacyjny.

Swoją drogą zastanawiające jest, że Howard umieścił filtr powietrza w pomieszczeniu do którego dostęp ma jedynie przez wąski kanał wentylacyjny, przez który sam się nie przeciśnie.

ocenił(a) film na 9
back2bizkit

Interesująca teoria ale jest małe kuku.Dlaczego Emmet bierze całą winę na siebie kiedy Howard znajduje nożyczki? Przecież musiał sobie zdawać sprawę że wyląduje w tej beczce tym bardziej (zakładając że twoja teza o wiedzy Howarda kto zabił Megan/Britney jest słuszna) że wiedział jak najprawdopodobniej zareaguje Howard na próbę skrzywdzenia kolejnej niewinnej kobiety?

miszatujest

"Emmet zgłosił się na ochotnika do szybu ponieważ napalał się na Michelle i nie chciał żeby ona ryzykowała".
Po pierwsze ryzykowała co?
Po drugie jak mógł się na nią napalić skoro jej wcześniej nie widział? Przynajmniej nigdzie nie dostajemy informacji, że Emmet wiedział wcześniej o obecności Michelle w bunkrze.

ocenił(a) film na 9
forek23

Co? Chyba coś ci się pomyliło. Mowa o tej sytuacji w drugiej połowie filmu, kiedy była awaria i ktoś musiał przeczołgać się przez szyb (ryzykując utknięcie) żeby to naprawić. Howard, Michelle i Emmet uzgadniali co robić i stanęło na tym że pójdzie ona bo jest najmniejsza i Emmet ma rękę w gipsie.

miszatujest

Ano tak, sorry. Miałem co innego na myśli kiedy pisałem odpowiedź.
Banialuki wyszły, sorki. :p
Mój błąd.

ocenił(a) film na 9
forek23

Spox

ocenił(a) film na 8
back2bizkit

http://www.slashfilm.com/filmcast-ep-361-10-cloverfield-lane-deep-dive-guest-dir ector-dan-trachtenberg/ 01:29:30 - Reżyser obala teorie że Emmett jest mordercą.

hardi2832

Co on mowi po "that howard was a good guy" ? Bo gosciu sie zlewa i nie slychac co mowi o emmecie :)

ocenił(a) film na 8
back2bizkit

Masz w 01:29:40 wyraźnie mówi o Emmecie.

hardi2832

No, ale nie slysze co on o nim mowi :) moglbys zacytowac ? :)

ocenił(a) film na 8
back2bizkit

Prowadzący zapytał go jaka była najbardziej szalona teoria na temat 10CL jaką widział i Dan odpowiedział: Myśle że Howard jest dobrym gościem (śmiech prezentera) i Emmett był za tym tym wszystkim cały czas''

hardi2832

Wyraźnie mówi, że Howard był czarnym charakterem w filmie.
Szaleństwem jest przyjmować teorię, że Howard był tym dobrym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones