PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743084}

Cmentarz wspaniałości

Rak ti Khon Kaen
6,5 1 825
ocen
6,5 10 1 1825
7,6 16
ocen krytyków
Cmentarz wspaniałości
powrót do forum filmu Cmentarz wspaniałości

Człowiek na zgliszczach kultury, pozostawiony sam, szukający siebie w zbombardowanym przez konsumpcjonizm i amerykanizację świecie. Apichatpong Weerasethakul to zdecydowanie jeden z najciekawszych współcześnie tworzących reżyserów na świecie. Potrafi tworzyć poezję przy użyciu zdjęć obrazujących kompletny brak estetyki i dewastację świata, zarówno fizycznego jak i metafizycznego.

ocenił(a) film na 9
tymon_

Ładnie napisane, mam podobne odczucia.

tymon_

jeżeli ładnie napisane to znak,że UNIKAĆ BADZIEWIA JAK OGNIA!!!

ocenił(a) film na 3
stan_lego

trafiony, zatopiony:)

tymon_

Szkoda, że ja tępy jestem i zupełnie do mnie nie przemawia poetyka np. nieruchomego, minutowego ujęcia, przedstawiającego torebkę pełną moczu.

użytkownik usunięty
tymon_

Jakie zgliszcza kultury? Jaki konsumpcjonizm i amerykanizacja? Jaka dewastacja? Nie wstydzisz się tak bełkotać od rzeczy?

ocenił(a) film na 9

Nie wstydzę się, bo wszystko co napisałem jest prawdą i część z tego, to właściwie motywy przewodnie ostatniej twórczości Weerasethakula. Jakbyśmy znali się na żywo, to mógłbym Ci pomóc przeanalizować cały film scena po scenie. Niestety nie mam czasu na pisanie takiej dogłębnej analizy w Internecie. ps. Nie trzeba być takim agresywnym. To nic złego, że Ty akurat w tym filmie nic nie dostrzegasz, a inni dostrzegają dużo. Po co miałbyś im zabierać ich przyjemność albo po co miałbyś sam przekonywać się na siłę do wartości tego obrazu? Świat jest ciekawszy jak ludzie mają różne poglądy :) Dla każdego jest tutaj miejsce. pps. W Londynie w Tate Modern rok temu była wystawiona ogromna instalacja "The Tanks" Werasetakula. Jeżeli miałbyś okazję, to polecam się wybrać (choć nie wiem, czy jest stałym elementem ekspozycji). Ona pozwala dużo lepiej zrozumieć cały zamysł estetyczny Tajlandczyka i motywy przewodnie jego twórczości (pomieszanie świata rzeczywistego z nadprzyrodzonym, czyli wpływ legendy i wierzenia na jednostkę w społeczeństwie. Powszechna amerykanizacja świata, która wypiera inne kultury i zmienia kolektywną wyobraźnię. Wpływ wojny na społeczeństwo, etc.).

użytkownik usunięty
tymon_

"Niestety nie mam czasu"

No tak, stały wykręt. Ale pomogę Ci. Specjalnie założyłem obszerny wątek, w którym wybrałem już do analizy kilka scen. Myślę, że jako znawca bez problemu je zanalizujesz. A przynajmniej ze dwie. Tym bardziej, że chodzi o analizę na poziomie elementarnym, której objętość może być porównywalna z objętością powyższego postu, bo w nim niestety dalej ograniczyłeś się do powtarzania ogólników. Skoro jednak miałeś czas na ogólniki, to znajdziesz go chyba też na konkrety.

użytkownik usunięty
tymon_

Tydzień minął i nic. Dalej więc uważam, że jesteś oszustem, bo w tym filmie nie ma żadnych zgliszczy kultury, ani zbombardowanego przez konsumpcjonizm i amerykanizację świata.

tymon_

Oszust! Oszust!

ocenił(a) film na 6
tymon_

Statyczny do bólu, nieśpieszny bo i życie po wojennych bliznach nieśpiesznie się toczy ale wytrwali, mogą dojść do ukazanych mądrości, które, być może, okażą się kiedyś w ich życiu przydatne: ...pragnienie niebios strąci cię w piekło. niewykorzystany czas to stracony czas, kiedy kogoś obrazimy oczekujemy przebaczenia ale kiedy zostajemy obrażeni zapominamy o przebaczeniu. Na koniec krótki cytat rozmowy z filmu, by było nam raźniej: ... wolałabym europejczyka, amerykanie są biedni, to europejczycy wiodą amerykański sen. Interesujące, niezłe kino - 6/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones