PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=875425}

Cudak

5,8 910
ocen
5,8 10 1 910
4,0 3
oceny krytyków
Cudak
powrót do forum filmu Cudak

W sumie to nie ma się co za bardzo o tym obrazie rozpisywać,film bardzo podobny w treści i obrazie do niedawnego "Ciotka Hitlera",każdy kto oglądał tamten tytuł to wie czego się należy spodziewać.Dobrze,że takie filmy powstają - powinni je puszczać w parlamencie europejskim i w Izraelu na lekcjach historii - może by wtedy do tych wszystkich dzbanów co plują na Polskę dotarło ile Polacy ryzykowali i co czekało Polaka i jego rodzinę za pomoc udzieloną Żydom,a mimo to ilu Polaków ryzykowało życie i pomagało.Co do samego filmu to całkiem nieżle się to oglądało,dobrze ukazane życie w czasach okupacji,bardzo dobrze zagrana rola tego Żyda oraz jest kilka scen,kiedy można się szczerze wzruszyć(jak chociażby pożegnanie z córeczką).Polecam.

kleju30

Filmy, które pokazują jak Polacy z narażeniem życia pomagali Żydom należy "puszczać". A te, które pokazują jak Polacy Żydów wydawali Niemcom, pomagali mordować, albo mordowali sami, należy oczywiście potępić i wycofać, prawda? A może by tak spróbować zrozumieć, że byli i tacy i tacy. Po prostu. I dobrze, że robią filmy o jednych i o drugich.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Ale to oczywiste że byli i tacy i tacy - przecież ja nigdzie nie napisałem że któreś filmy należy "wycofywać" - jednak odnoszę wrażenie że w ostatnim czasie jednak zdecydowanie więcej powstaje filmów czy książek w których Polacy są ukazywani jako ludzie prześladujący Żydów("Pokłosie" "Ida" czy bzdury które wypisuje Gross czy Grabowski - to pierwsze rzeczy,które mi przyszły do głowy) - dlatego dobrze że w kontrze do nich powstają takie obrazy jak "Cudak" czy chociażby "Ciotka Hitlera".

kleju30

Wymieniłeś dwa filmy, pokazujące niewygodną prawdę, która niektórych bardzo kole w oczy i, ponieważ nie są w stanie jej zaakceptować, uważają za "bzdury". Dwa, które robią za "więcej", tyle, że więcej nie ma. No, ale jest "wrażenie", bo zapewne wg ciebie jest o te dwa za dużo. Za to jest zalew filmów gloryfikujących bandytów i ludobójców spod znaku "wyklętych" i to jakoś nikomu nie przeszkadza i nie piszą, że to bzdury. A może by tak dla równowagi nakręcić film o zbrodniach band Łupaszków, Burych i innych Rekinów na Podlasiu, w Zaleszanach, w Puchałach Starych, Wierzchowinach, Zaniach, Szpakach, żeby wymienić jedynie te najbardziej znane. A może zekranizować biografię "egzekutora" z AK, Dąmbskiego, według jego własnych wspomnień? No, w dzisiejszych czasach raczej nikt się nie odważy. Tym bardziej chwała twórcom "Idy" i "Pokłosia" za odwagę cywilną pokazania prawdy, której nikt nie chce. Powinien jeszcze powstać film o Jedwabnym. Dopiero byłby wrzask pod niebiosa. A najgłośniej ujadaliby ci, którzy tak ochoczo przyznawali Krauzemu prawo do pokazania własnej wizji wydarzeń w "Smoleńsku", czyli zamachu wrednych kacapów i Tuska na Prezydenta Tysiąclecia.
PS.
A skoro piszesz, że to oczywiste, że byli tacy i tacy, to nie ma potrzeby "puszczania" ich (tych filmów o bohaterskich polonusach) w PE. A jeśli już, to pokazywać jedne i drugie, nieprawdaż? I nie wychwalać tych pierwszych, a drugich nie nazywać pluciem na Polskę.




eltoro10000

eltoro. Skąd Ty niby wiesz,ze cyt. dwa filmy, pokazujące niewygodną prawdę. Bo?Kwaśniewski poparł czy kto Geremek>? Jakieś manacalne dowody,czy radosna jedynie suszna? Powrót do Jedwabnego Sumlińskiego już be,już antysemicki.Bo? Opiekuję się Panią rocznik 32gi właśnie z tamtych stron. Ona zupełnie inaczej mi przedstwia sytuację.

zzfuck

Może bym coś odpowiedział, gdybym coś zrozumiał z tego bełkotu. Niestety, ani to po polsku, ani z sensem.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

OKI - Twoje prawo do takiego zdania - wolny kraj,ale zauważ jak w dzisiejszych czasach każdy naród stara się przedstawić swoją historię w jak najlepszym świetle - tylko my Twoim zdaniem mamy się biczować - zobacz do czego do doszło - my już teraz jesteśmy zestawiani przeważnie na tak zwanym zachodzie jako główny pomocnik Hitlera w holokauście !!!! Przecież to jest szok - ale wszystko to lata zaniedbania naszej polityki historycznej.Nigdzie podczas okupowanej Europy za pomoc i ukrywanie Żydów nie groziła kara śmierci - a w Polsce niemiaszki zabijały całe rodziny,a mimo to zobacz ilu Polaków jest odznaczonych medalem "sprawiedliwi wśród narodów świata" - najwięcej spośród wszystkim nacji.Dlatego takie mega bzdury które głoszą chociażby Gross i Grabowski są najzwyczajniej szkodliwe dla naszego narodu - to tyle z mojej strony,no ale skoro Ty nazywasz żołnierzy wykletych zbrodniarzami to raczej cię nie przekonam i raczej nie mamy o czym rozmawiać.

kleju30

I tu się zgadzamy.
Ja staram się zachować obiektywizm i widzieć obie strony medalu, bo rzeczywistość nigdy nie jest czarno-biała, ty masz wizję historii pisowsko-ipeenowską - subiektywną, jednostronną, stronniczą i zakłamaną, a fakty, które ci nie pasują, to dla ciebie bzdury. Nie ma sensu się licytować na liczby, których Polaków było więcej - ukrywających Żydów ryzykując życiem, czy szmalcowników, czerpiących korzyści z szantażu, denuncjatorów, czy wręcz morderców, jak ci z Jedwabnego. Wystarczy wiedzieć, że byli i tacy i tacy, natomiast postawa polegająca na udawaniu, że byli tylko ci pierwsi, to obrzydliwa hipokryzja, jakże typowo polska, niestety. Szczególnie dla tych z "prawej" strony.

eltoro10000

cały czas się upieram.Skąd wiesz o tej prawdzie z Jedwabnego? Konkret jakiś? Ale jak coś,to Niemcy napadli?

zzfuck

A szczepionki działają? Czy covid to ściema?

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Widzę że z góry przyjąłeś założenie,że moja wizja historii jest "zakłamana" a Ty jesteś obiektywny - ciekawe,ale w jednym się z Tobą zgadzam - na pewno bliżej mi do historii pisanej przez IPN,niż do tej pisanej przez środowisko "Gazety Wyborczej".

kleju30

To nie było "założenie z góry", tylko wnioski wynikające z tego co napisałeś. Na dodatek w drugiej części zdania potwierdzasz, że były słuszne.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

OKI -niech Ci będzie - ty również swoim ostatnim wpisem utwierdziłeś mnie w przekonaniu,że dalsza nasza polemika nie ma większego sensu - jeśli dla ciebie historia pisana przez IPN jest "zakłamana" a ta pisana przez środowiska "Gazety Wyborczej" "Newseeka" Lisa czy "Krytyki Politycznej" jest obiektywna i wiarygodna to gratuluję ci poczucia humoru.

kleju30

No widzisz, nareszcie się w czymś zgadzamy.
Nie wiem nic o tym, by GW, KP, czy Newsweek pisało jakąkolwiek wersję historii, wiem natomiast jak bardzo zakłamaną i zmanipulowaną historię tworzy ta ohydna instytucja, hojnie dotowana przez pisowskie rządy z naszych podatków. Zakłamywanie historii za PRLu to był pikuś przy tym, co robią ci propagandziści. I jeśli ktoś tego nie widzi, to znaczy, że jest albo głupi i naiwny, albo tak samo zakłamany i nie zasługuje na to by z nim dyskutować.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Hahahaha - no i tym wpisem już się pogrążyłeś kolego do końca.Rzeczywiście nie mamy o czym dyskutować.Szkoda mojego czasu i klawiatury - tak najlepiej jak to mówią lewaccy politycy "zlikwidować IPN i CBA by było jak było" - najlepiej obcinać godzinowo naukę historii w szkołach i wbijać ludziom do głowy pedagogikę wstydu.Ja w przeciwieństwie do ciebie jestem dumny z historii mojego narodu.Bez odbioru - żyj w swoim świecie.

kleju30

A ja zbyt często miałem okazję, by się wstydzić za rodaków, bym mógł być dumny. Za takich, jak ty też mi wstyd, więc dobrze, że masz zamiar już zakończyć te żenujące posty.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Słuchaj koleżko czy ja cię gdzieś obraziłem ? Więc odbij ode mnie 3 kroki w bok bolszewiku i mnie nie obrażaj .Nie masz argumentów to przechodzisz do obrażania kogoś kto ma odmienne zdanie - typowe dla lewactwa.

kleju30

I znowu nie wykorzystałeś szansy do tego, by zmilczeć. A zdaje się, obiecałeś zakończyć tę żenadę.
PS Pytasz, czy mnie obraziłeś? A przeczytałeś to, co napisałeś, czy piszesz bezwiednie?

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Masz rację - kończmy tą żenadę,bo każdym kolejnym wpisem się pogrążasz i udowadniasz,że masz tyle wspólnego z obiektywizmem historycznym co ja z fizyką kwantową.

kleju30

Dobra, Einsteinie. Od początku wiedziałem, że mam rację.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Nie jesteś naszym rodakiem. To, że przystrzygłeś pejsy niczego nie oznacza.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Nie obrażaj polskich bohaterów komuchu

Bollo_arm

Sam jesteś komuch. Nie obrażam bohaterów, tylko morderców i ludobójców.

ocenił(a) film na 7
Bollo_arm

Kolego, nie warto z tym lemingiem wchodzić w dyskusję. Równie dobrze można coś wytłumaczyć krowie. Mniej więcej ten sam poziom intelektu i zainteresowania.

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Prowokator, ruska onuca czy po prostu idiota?

viking_PL

Szukasz rady w wyborze nicka? Masz wolną rękę, ale osobiście pasuje mi do ciebie to ostatnie.

kleju30

Właśnie, też mam wrażenie, że jakaś nagonka jest na Polaków przedstawiających nas teraz w krańcowo czarnych barwach pod kątem antysemityzmu i jako wręcz "morderców" braci z wyznania Mojżesza, ci jest kompletną bzdurą, bo sam fakt ratowania w zagrożeniu swojego życia nie jest wcale taki oczywisty i łatwy. Ukrywanie i pomoc to nadzwyczajne czyny. Jednocześnie do "Pokłosia" bym się nie czepiała - nie wiem dlaczego wzbudził takie poruszenie, a wręcz wrogość. Przecież taka była 1 ze stron prawdy!
Nie ma tam nic nadzwyczajnego, co ukazywałoby Polaków w jedynie złym świetle. To część prawdy. Trzeba mówić o wszystkim, chociaż robienie z ogółu Polaków, którzy sami byli mordowanym i okupowanym narodem to grube i szkodliwe nieporozumienie. Jest też więcej osób, które ukrywały Żydów a nawet nie chciały starać się o nagrody,bo uważały, że trzeba pomóc człowiekowi - mam takie historie blisko.

kleju30

Zgadzam się z powyższą opinią. Takie filmy też powinni puszczać po wiadomościach na TVP1 i TVN a nie jakieś gnioty nic nie znaczące...

kleju30

Trochę za ostry język jak na recenzję filmu.

kleju30

ten eltoro jest wszędzie tam gdzie ktoś podważa jego wizję na temat żydów xD

ocenił(a) film na 7
debileeverywhere

eltoro dyszy nienawiścią do wszystkiego co polskie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones