PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=748302}

Człowiek-scyzoryk

Swiss Army Man
6,8 38 886
ocen
6,8 10 1 38886
6,8 26
ocen krytyków
Człowiek scyzoryk
powrót do forum filmu Człowiek-scyzoryk

Afirmacja przyjaźni z trupem

użytkownik usunięty

To chore. Tak jak chory jest Hank, bo takie zachowanie to silne psychiczne zaburzenie. Oglądamy świat z jego perspektywy. Chora wyobraźnia stworzyła kolorowy świat, gdzie zwłoki się nie rozkładają tylko snują filozoficzne dywagacje.
Stan faktyczny pokazują nam pełne obrzydzenia twarze widzów tego zdarzenia. I przerażenie w oczach obiektu westchnień. Nie dziwie się jej. To było przerażające i odrażające. I osobiście takiej osoby bym się bała. Analogiczną sytuacje mieliśmy w Psychozie" i gat. filmu był zupełnie inny. I tutaj, zmieniają ścieżkę dźwiękowa na „psychozowa" obraz nabrałby innego charakteru.
Ta konwencja sprawdziła się w "Gnijącej pannie młodej" Tu, patrząc oczami świadków tego zdarzenia, nie chorą wyobraźni Hanka jest to odrażające.
Szkoda, że reżyser nie poszedł w stronę studium choroby, jej genezy. Byłby wtedy naprawdę dobry obraz nietypowego zaburzenia. A tak, sprowadzając historię do baków i do refleksji wygłoszonej przez trupa w formie Złotej Myśli - „ prawdziwy przyjaciel, będzie przy tobie puszczał bąki” ośmieszył chorego. Zrobił satyrę na to, co wg mnie satyrze nie podlega.
Tak ja to odebrałam
Piekne lokacje, zdjęcia i światna kreacja Dano w roli zaburzonego Hanka
5+

ocenił(a) film na 9

Jesteś społecznie przystosowana, zdrowa i ucywilizowana, pewnie nie widzisz na co dzień ludzi dziwnych, niepełnosprawnych czy ogromnie samotnych. Nie musisz się mierzyć z ich problemami czasem potencjalnie obrzydliwymi np. nietrzymanie gazów,popuszczanie itd.Tylko zgaduję ;) Film zadaje ogrom pytań na, które sobie sama podczas seansu mogłaś odpowiedzieć. Jest lekcją nauki o inności. Co do bąków to chyba jest to jednak tak jak z pierwszymi randkami na początku się wstydzisz a po latach małżeństwa niewinny pierd pod kołdrą w żaden sposób nie ruszy drugiej strony. Bohaterowie filmu mają różne potrzeby i przeżycia są złożeni z nietypowych elementów ale spośród nich są pewne uniwersalne, które dają im szczęscie i to można zaobserwować :)_

użytkownik usunięty
Raz3e

Nie deprecjonuje i nigdy nie deprecjonowałam żadnej inności. Czy to implikowanej chorobą, wyglądem, preferencjami seksualnymi. W swoich komentarzach, a uwielbiam i głównie oglądam filmy psychologiczne, bardzo często pisałam, że każdy ma prawo do bycia takim, jakim chce być, by być szczęśliwym. Pod warunkiem oczywiście, że nie krzywdzi przy tym innych. Bo są i tacy, którym akurat krzywdzenie innych daje przyjemność;)
I w tym komentarzu Franka i jego choroby nie deprecjonuje. To jest choroba i o tym pisze. Bąków nie puszcza Frank, tylko rozkładający się nieboszczyk. My tego rozkładu nie widzimy, bo oglądamy świat oczami chorego człowiek. Dopiero, po twarzach „widzów” możemy sobie wyobrazić, jaki był stan faktyczny. Bo jak miał wyglądać topielec ciągany przez ileś tam dni raczej w ciepełku ….? Czy te osoby, które to widziały i miały miny, jakie miały, nie były tolerancyjne? Jak poczujesz smród gówna nie jesteś w tanie udawać, że to woń różana, skrzywisz się. Nawet, jak, za przeproszeniem, zesra się twoje dziecko.
Bohater jest jeden. Jego potrzeby wynikają z choroby. I szczęście da mu tylko odpowiednio dobrane leki.
Tak jak napisałam w komentarzu, gdyby reżyser zrobił film stricte o zaburzeniu, byłby to naprawdę dobry dramat psychologiczny. Ale tej formy nie rozumiem ….
Nawet po latach małżeństwa starasz się nie pierdzieć przy swojej połówce. Wg mnie, tak w kontekście małżeństwa czy przyjaźni, pierdzenie bez krępacji to nie objaw zaufania tylko braku szacunku. Smród nie jest fajny ;)

Ps. Nie zgadłeś …

ocenił(a) film na 9

tylko wszystko się rozbija o to,że te zwłoki nie były zwłokami na dowód masz ostatnią scenę gdzie wszyscy łącznie z kamerzystą z włączona kamerą filmują je podczas podróży :)

użytkownik usunięty
Raz3e

No, "nagazowany" Manny odpływa .... Jak Manny nie był nieboszczykiem, to kim? ciekawa jestem Twojej interpretacji zwłok

ocenił(a) film na 9

pierwszym nieśmiertelnym człowiekiem skoro każdy je widział jak funkjonują

ocenił(a) film na 6

Były "sobą". Drugim Ja. Tylko tym który miała być tym odważniejszym lepszym, mężniejszym z "supermocami".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones