PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1126}
7,5 29 273
oceny
7,5 10 1 29273
7,1 15
ocen krytyków
Człowiek z żelaza
powrót do forum filmu Człowiek z żelaza

Pytanie, które nasunęło mi się podczas oglądania - a przyznaję, że zupełnie nie znam okoliczności powstania i jestem ich ciekaw. Film tak mocno i wprost krytykujący władze, ustrój a w dużej mierze także cenzurę - jak to możliwe, że władze dopuściły do jego powstania? Widzę ogromny kontrast między tym o czym opowiada i faktem, że powstał (i to z udziałem Wałęsy i Walentynowicz) szczególnie, że czas po porozumieniach sierpniowych to były przygotowania do stanu wojennego?

ocenił(a) film na 10
Chomato

I tu się mylisz! Zrobienie filmu stojącego w opozycji do władzy w tamtym czasie to niebył jeszcze największy problem. Takie filmy powstawały jeszcze w trudniejszych czasach. Gorzej było z dopuszczeniem ich do dystrybucji bo tu dopiero z regóły wkraczała cenzura. Przypomne choćby "Człowieka z marmuru" który przeleżał kupe lat na półce. Film powstał tuż po "sierpniu" w czasie tak zwanej odwilży ale potem szybko go zdjęto. Np. nie dopuszczono go jako polską kandydaturę do oskara.

MIR66

Precyzując - dziwi mnie - także przez pryzmat powyższej wypowiedzi, np to, że film mógł wygrać w Cannes w 1981. Tzn nie dość, że dali go nakręcić to i wysłać na festwial? Coś kulała ta cenzura i słabo przewidywała konsekwencje.

ocenił(a) film na 10
Chomato

Hehe, bo akurat do Cannes to ten film przemycany był.

ocenił(a) film na 10
Sqrchybyk

Abstrahując od cenzury, zauważ jedną rzecz.
Film nie krytykuje bezpośrednio ówczesnej ekipy rządzącej, tylko poprzednią. Wówczas rządziła ekipa gen.Jaruzelskiego, a film opowiada o kryzysie ekipy Gierka, czego w konsekwencji miały być strajki.

Ekipa gen.Jaruzelskiego nie tylko odcięła się od Gierka, ale poddała go brutalnej krytyce oraz stawiała siebie jako panaceum na całe gierkowskie zło.

Tak jak "Człowiek z marmuru" kilka lat wcześniej uderzał w stalinizm, od którego z kolei odcinał się Gierek.

Wajda to taki spryciarz, który zawsze umiał znaleźć się w odpowiednim czasie. Choć nie koniecznie robił to świadomie. Po prostu z każdym scenariuszem musiał czekać, aż wymieni się ekipa.

Nie zmienia to faktu, że oba filmy były wielce problematycznie. Swego czasu w KC robiono koło pióra ministrowi Józefowi Tejchmie, za to że dopuścił do powstania "Człowieka z marmuru".
Tak naprawdę jego przeciwników gó... obchodził sam film. Był to po prostu dobry pretekst do niszczenia człowieka.

de_Franco

Argumenty, a raczej kontekst polityczno-sytuacyjny jakie podajesz są całkiem przekonujące.

Z drugiej strony dla mnie, film w skrajnie jasny sposób mówi o rozczarowaniu realnym socjalizmem - jako sequel nawet bardziej bo pokazuje, że w drugim pokoleniu jest tak samo źle, jak niszczone są jednostki itd. Czułem wielki kontrast pomiędzy treścią filmu a jego istnieniem. Stąd moje zdziwienie, że to przeszło.

MIR66

Nie oszukujmy się, na oscara i tak nie miał szans...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones