PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=755466}
5,9 11 262
oceny
5,9 10 1 11262
5,9 21
ocen krytyków
Człowiek z magicznym pudełkiem
powrót do forum filmu Człowiek z magicznym pudełkiem

Hej, widzę, że pewne wątki są dla wielu osób niezrozumiałe więc postanowiłem po trzech seansach pokusić się o wyjaśnienie i analizę. Może kogoś zainteresuje.

EKSPERYMENTY DOKTORA EMFAZEGO

Doktor Emfazy zajmował się technikami poszerzania świadomości i łączenia się ze światem niefizycznym. Jego córka Urszula mówi, że postanowił uciekać za pomocą fal alfa i beta (generowanych przez ludzki mózg). Jego eksperymenty, co zapisane jest w notatkach znalezionych przez Gorię, doprowadziły do odkrycia możliwości wychodzenia z ciała, przenoszenia się w "świat niefizyczny", a także "bilokacji" (możliwość przebywania w dwóch miejscach ). To wyjaśnia dlaczego ciało Krzystofa/Adama istnieje zarówno w przyszłości i w przeszłości.

RADIO NIE JEST MASZYNĄ DO PODRÓŻY W CZASIE.

Trening umysłu, ćwiczenia opracowane przez profesora, medytacje pozwalają wysłać projekcję astralną do świata niefizycznego, z którego świadomość może przenieść się do świata fizycznego w innym czasie. Radio i nadawane w nim transmisje doktora jedynie przypominają Krzysztofowi o jego przeszłości i o zdolnościach i ćwiczeniach, które musi wykonać. Maszyna do podróży w czasie jest za ścianą w mieszkaniu Urszuli ale Krzysztof jej nie potrzebuje bo nauczył się wprowadzać w trans, przenikać do świata niefizycznego i w ten sposób przenosić się w czasie. Nie wykluczam możliwości, że fale radiowe jakoś pobudzają aktywność mózgu ale nie jest to sedno jego umiejętności. Prawdziwa maszyna do podróży w czasie powstała zapewne jakoś później gdy doktor posunął naprzód swoje eksperymenty.

BIURO BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Agenci wiedzą o podróżach w czasie. Mają gotowe procedury na wypadek pojawienia się podróżników, które stosują w przypadku Krzysztofa. Po usunięciu pamięci Gorii agent mówi, że nie pozbawili jej "życia fizycznego", na co szefowa poprawia go samym "życia". Agencja nie chce by ludzie mieli możliwość połączenia ze światem niefizycznym albo z pobudek religijnych albo dla kontroli ludności albo z powodu trudnych do opanowania konsekwencji, które mogą się wiązać z podróżami w czasie.

PRAWA STRONA WISŁY I RUCH OPORU (?)

Po pierwszym pojawieniu się Krzysztofa w przyszłości odnajdują go ludzie związani z Prolem kolekcjonerem rezydującym po prawej stronie Wisły. Dają mu nową tożsamość za pomocą chipu żeby mógł odnaleźć się w tym świecie. Karta z trójkątem i kołem, którą od nich dostaje może oznaczać, że wiedzą o eksperymentach Emfazego i są z nim w jakiś sposób związani. Być może to nie pierwszy raz kiedy pomagają osobie podróżującej w czasie. Dobrze wiedzą, że mają ulokować Krzysztofa w starym domu Emfazego a ich kontakt po lewej stronie to Radzimir, ten dziwny facet, który pomaga Krzysztofowi na początku filmu. W związku z ryzykiem, które podejmuje pomagając podróżnikowi w czasie prosi Krzysztofa żeby ten odpalał mu 1000 punktów co miesiąc. Punkty są walutą kontrolowaną przez rząd i ludzie mogą nimi płacić poprzez chipy. Prawdopodobnie gotówka jest zakazana. Handluje nią Prol i są to jak się okazuje dolary amerykańskie. Możliwe, że polska gotówka nie ma już wartości bo rząd wycofał ją z obiegu. Na początku filmu słyszymy też część rozmowy między Krzysiem i Radzimirem.

ZAMACHY

Przedstawiane są jako zamachy terrorystyczne ale Bernard twierdzi, że to służby są za nie odpowiedzialne (o czym mówi Krzysztofowi w VR). Metro jest bezpieczne bo jego wysadzenie spowodowałoby duże straty dla państwa. Za pomocą zamachów rząd "zarządza strachem" i usprawiedliwia inwigilację obywateli, którzy żyją w strachu o czym świadczy np. schiza w kawiarni kiedy Krzysztof przez przypadek zostawił tam torbę.

POWRÓT DO LAT 50

Gdy Goria wzbraniając się przed okazaniem miłości Krzysztofowi nie chciała zostać na noc i powiedziała, że potrzebuje kogoś innego nie zostało mu już nic innego jak wrócić do swoich czasów. Przypomniał sobie już całkowicie kim był oraz jakie techniki musi wykonać by wysłać swoją świadomość w przeszłość. W przeszłości okazuje się, że doktor i inni asystenci nie spodziewali się, że Krzysztof przeniesie się w czasie. W tym czasie nie wiedzą jeszcze wiele o podróżach (maszyna powstała pewnie trochę później). Mówią o tym jakby to był sen lub jedynie out of body experience. Krzysztof wraca do swojego życia ale ku jego zdziwieniu do przeszłości przybywa za nim Goria. W intymnej rozmowie prosi go by wrócił z powrotem do przyszłości by mogli tam razem żyć. Krzysztof informuje doktora, że jego eksperyment się udał. Słyszymy tylko część jego rozmowy z profesorem. Inny jej fragment słyszymy wcześniej, blisko początku filmu gdy Krzysztof medytuje i może wejrzeć w ten moment. Doktor mówi Krzysztofowi, że konsekwencje tego są ogromne i prosi go o to żeby Krzysztof poszedł po Gorię albo po prostu chce odesłać ją w przyszłość do jej życia. Z tego co rozumiem jego intencje co do Gorii nie są do końca jasne. Krzysztof wraca jednak do przyszłości by żyć tam z Gorią.

PRZYNAJMNIEJ CZĘŚĆ LUDZI W PRZYSZŁOŚCI WIE O PODRÓŻACH W CZASIE
Na pewno wiedzą o nich agenci. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem wie o nich grupa związana z kolekcjonerem. Możliwe, że co nieco wiedzą zwykli obywatele (np. Goria, która po utraceniu przytomności przez ukochanego od razu zakłada możliwość, że Krzysztof przeniósł się w czasie i nawiązuje kontakt z Prolem). Z pewnością trening świadomości, podróże w czasie i korzystanie ze źródeł informacji nie kontrolowanych przez rząd (np. radio) są nielegalne. Być może Krzysztof szukał w internecie czegoś na ten temat i dlatego zainteresowali się nim agenci.

Mam nadzieję, że może komuś to coś rozjaśni :)

ocenił(a) film na 8
Skolysz

Dziękuje :)

ocenił(a) film na 8
Skolysz

Fakt, uzupełniłeś mój odbiór filmu. Jestem pod wrażeniem Twojej analizy. Od początku wiedziałem, że to nie jest film o byle czym. Dzięki.

ocenił(a) film na 8
Skolysz

A już się nudziłem w połowie filmu, teraz mam szczerą ochotę ciągnąć to dalej mimo spojlera. Super dzięki!

Skolysz

Wszystko fajnie opisałeś, ale ostatnie zdanie jest tu najbardziej wymowne. Jeśli film trzeba tłumaczyć tak długim wpisem, to znaczy, że film jest źle nakręcony, gdyż jest niezrozumiały. W punkcie 1 mówisz o scenie, która jest w ostatnich minutach filmu, czyli przez cały film nie wiemy o co w nim chodzi. To ile razy użyłeś słowa "prawdopodobnie" też świadczy o tym, że nie jesteś pewien co zobaczyłeś. Sam zaznaczyłeś tyle wątków, że jest to dla mnie potwierdzenie, że nie do końca wiadomo o czym jest ten film... o miłości, o dystopii, o amnezji, o podróżach w czasie, o wychodzeniu z ciała? Nie wiem. Twoja analiza jest wnikliwa, ale potwierdza tylko, że film jest niestety nieskładny i nie komunikuje odbiorcy, co tak właściwie ogląda :(

Prepudrech

a mało to filmów ma wyjaśnienie dopiero na końcu? A długa analiza dotyczy w wielu momentach niuansów, bez wpływu na zrozumienie całości: to, kto stoi za zamachami lub kto wie o podróżach ma drugorzędne znaczenie i nie wpływa na odbiór filmu. Ja byłam zauroczona klimatem, aktorami, scenografią, muzyką i ogólnie historią, którą zrozumiałam bez problemu, choć np. z takim Interstellar problem miałam i generalnie "za mało kwasów w życiu zjadłam" na pewne filmy;)

ocenił(a) film na 5
Prepudrech

I analiza dobra i refleksja dotycząca niejasności w filmie też dobra. Aby tak to zanalizować, trzeba mieć zdyscyplinowany mózg i dobrą pamięć do szczegółów. Mi film dość się podobał, ale sporo drobiazgów mi uciekło (m.in. bo niedosłyszałam, a oglądałam w TV, więc po-szło!), mącąc obraz jeszcze bardziej. A dałoby się bardziej po amerykańsku, dla przeciętniaków :) Chciałabym, aby wątki były bardziej rozwinięte, lepiej wytłumaczone, może w postaci "myślenia na głos"?; postacie z dalszych planów mogłyby też więcej mówić, kreśląc treściwszy klimat. Główni aktorzy fajnie zagrali (Adam, Goria i Bernard). Doceniam też futurystyczne smaczki w szarej rzeczywistości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones